Rekabet Kurumu otomotiv şirketlerine soruşturma açtı!


13 Ağustos 2020 Perşembe 11:30
Rekabet Kurumu otomotiv şirketlerine soruşturma açtı!

Yakın zaman önce 2. el otomobil fiyatlarında çok yüksek rakamlar görülmüştü. Hal böyle olunca ve şikâyetler gün geçtikçe artınca, Rekabet Kurumu olaya el attı. Rekabet Kurumu otomotiv şirketlerine soruşturma açtı.

Rekabet Kurumu otomotiv şirketlerine soruşturma başlattı

Özellikle 2. el otomobil fiyatlarında yaşanan fahiş fiyat artışları, insanları çaresiz bırakmış ve resmi kurumlara başvurmak zorunda bırakmıştı. Sıfır otomobillerde de görülen ama özellikle 2. el otomobil fiyatlarındaki hızlı artışlara bağlı olarak haziran ayında baskınlar düzenlemişti.

Otomotiv şirketlerinin yanında bir de otomobil kiralama şirketlerine baskınlar düzenleyen Rekabet Kurumu, 12 Ağustos’ta bu şirketlere soruşturma başlattı. Sözcü’den Emre Özrpeynirci’nin haberine göre, kurum yetkilileri söz konusu otomotiv ve kiralama şirketlerine düzenledikleri baskınlarda detaylı arama ve araştırma yapmıştı.

Rekabet Kurumu, birçok büyük otomotiv markasının yanında bir de kiralama şirketlerine 17-18 Haziran tarihlerinde sıfır ve 2. el fiyatlarındaki değişimlere bağlı baskınlar düzenleyip, sorular yöneltmiş, yöneticilerin bilgisayarlarına el koymuştu.

Rekabet Kurumu otomotiv sirketlerine sorusturma

Baskınlarda sıfır araçta fiyat birliği ve 2. elde fiyat koruma yapılıp yapılmadığının araştırıldığını aktaran yetkililer bu baskınlardan hiçbir şey çıkmayacağını belirtmişti.

Haziran ayı boyunca devam eden bu araştırma soruşturma aşaması, nihayete ererek soruşturmaya döndü. Rekabet Kurumu’nun yaptığı açıklamaya göre:

“Rekabet Kurulu 24.07.2020 tarih 20-35/456-M sayılı kararı ile 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 41. maddesi uyarınca, birinci el (sıfır) ve ikinci el satış pazarlarında faaliyet gösteren şirketlerin dahil olduğu distribütör ve araç kiralama şirketlerinin 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesinin ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak soruşturma açılmasına karar vermiştir” ifadeleri kullanıldı.

Tofaş, Ford Otosan ve Doğuş Otomotiv gibi şirketlerden soruşturmaya ilişkin açıklama yapılması istenirken aynı şekilde otomotiv marka ve kiralama şirketlerinin yöneticilerinden de ek bir savunma talep edildi.

Konuya ilişkin, bazı otomotiv yetkilileri: “Tahminimiz ikinci eldeki fiyat artışını araştırıyorlar. Ama olayın bizlerle bir ilgisi yok. Hem galeriler hem de bireysel tüketicilerin ilan sitelerine koydukları yüksek fiyatlar yüzünden yapılan şikayetleri dikkate alarak inceleme başlattılar. Bu noktada distribütörlerin yapabileceği bir şey yok” yorumunda bulundu.

Rekabet Kurumu’nun ilgili kararında yer alan 4. Madde ne diyor?

Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesinde şu cümleler yer alıyor:

”Belirli bir mal veya hizmet piyasasında doğrudan veya dolaylı olarak rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacını taşıyan veya bu etkiyi doğuran yahut doğurabilecek nitelikte olan teşebbüsler arası anlaşmalar, uyumlu eylemler ve teşebbüs birliklerinin bu tür karar ve eylemleri hukuka aykırı ve yasaktır.”
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

23 yorum - “Rekabet Kurumu otomotiv şirketlerine soruşturma açtı!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Maden fiyatlar uctu ikinci elde o zaman vergileride fiyatlarina gore devlet belirlesin ornegin 100 bin liralik aracin vergisi 5 bin yapilsin

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Bayi fiyatından fazla fiyat yazan şahıslara ceza yazılmalı bâyi fiyatı honda 202 bin lira iken 240 fiyat yazanlar var bunlar incelenmeli..

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Telefonla aradigim zaman ellerinde istedigim aracin olmadigini fakat liste fiyatinin 20-30 bin uzerinde ucret odemem dahilinde arac bulabileceklerini soyleyen cakal firmalar gelmisler galericileri ve bireyleri sucluyolar

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Böyle göstermelik şeylere gerek yok. Bir yasa getirirsin, mesela 2 ay boyunca her aileden 1 kişiye veya her şirket ortağına bu süre boyunca sadece 1 araba alma hakkı verilsin. Gelen tüm malları galericiler yada kiralama firmaları topluyor. Bu şekilde bunun önüne geçilmez

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Dolarda çok çok az artış oldu. Ama 0 km araçlarda fiyatlar %50 zam geldi. Plazalarin işine geliyor. Devlet ÖTV infirimi yapıp satış sözleşmesi imzalayacak. 1 yıl boyunca satış yapamayacaksin diye. Satarsan ÖTV yi geri ödersin diye. Ozaman fiyatlar küt diye düşer. Galericiler şu anda soğan, patates gibi 0 km araçları karaborsa yaptılar.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Duydugum en mantıklı yorum👏

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    En mantıklı yorum elmas pırlanta yat gibi normal şartlarda yaşayan vatandaşlar ımızın!!! ömründe göremeyeceği bu ürünler de ÖTV sıfır yata alınan mazot ötevesiz daha neyi tartışıyoruz ki biz halkımız halinden memnun!!!!!

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Fırsatçılığı kar olarak gören zihniyet. Fiyatlar yükselince cebini dolduracam zannediyosunuz. Araç fiyatı yüksekte olsa düşükte olsa alınacak vergi oranı belli. Piyasayı allak bulak eden siz galerici ve bayiilersiniz kendinizi aklamaya çalışmayın. Neler döndüğünü herkes gibi sizlerde iyi biliyosunuz….

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Ulan önce dön sen kaç para kazanıyorsun omu sor ürettiğin yok bişey yok ama üreticiden çok kazanıyorsun.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  2018 de 39000 € karşılığı aldığım araba bugün açıklanan zamlı fiyatı ile yine 39000 €. Firma şimdi zam mı yapmış oluyor? Gerçeklere dönelim, keseri kendimize çevirmeyelim.

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Devlet kadar başınıza taş düşsün, tamam kdv ötv gasptır ama bayiide 630.000 tl olan aynı araba galeride 735.000 tl buda mı devletin suçu. Devlet galeriden ekstra vergimi alıyor. 4 ay önce 600.000 tl ye 2. El aldığım araba olmuş 1.050.000 tl. Vicdanım elvermez o fiyata satmaya. Devlete giden bir şekilde bize dönüyor ama Allah bizim bazı esnafımıza fırsat vermesin

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  ocak ayında en düşük araç ötvsi %50 iken %60 çıkmışssa
  bu artışın başı sensindir
  birinci el aracın zamanlanması 2. el fiyatlarıda zamanlandıracaktır.
  hiç kimse vergiye laf etmiyor nedense

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Bir otomobil üreticisi bir araçtan ne kadar kâr ediyor. Bir otomobil bayii bir satıştan ne kadar kâr ediyor. Birde son olarak devlet o satılan otomobilden ne kadar kâr ediyor bakın sonra da düşünün. Hepsi bu kadar.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Gidipte yönetenlere bu vergilerin hali ne, bu doların hali ne… Diye soruşturma acmaya maçaları yemediği için sıfır araç satanlara acıyorlar soruşturma. 2. El satan galericileri bir arastırsınlar asıl haltı yiyen onlar. yılanın başını ezmezsen kuyruğunu ezsen de bir şekilde yaşar.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence bunun davası olmaz 😀

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Ve sonuç fiyatlar iki katına çıktı

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Arabası olmayan ve bu yüksek giyatlar yüzünden alamayan vatandaş oladak söylü***** araç satanların nwyini soruştuyorsunuz. Döviz almış başını gitmiş.yüksek vergiler getirdiniz eee sonuç 3 kuruşluk araçlar oldu 10 kuruş.suç kimde siz söyleyin

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Döviz artmadan fiyatlar 2 katıydı

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Memleket insanı işte bu yüzden hırsız oluyor heryerde Rüşvet hırsızlık, hakkıyla çalışanların alım gücü bu yüzden zayıf Ellerine çok az şey geçiyor

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Kimi kandıroyorlar Allah aşkına soruşma açmışlarmışmış. Döviz belli araçlara koyulan yüksek vergiler belli. Sıfır araç satan firmaları ne diye soruşturuyorlar. pandemiyi kullanan ikinci el araç satanlara baksınlar. Dövizi düşürecek yatırımlar yapsınlar ve uüksek vergileri kaldırsınlar sorun kendiliğinden çözülecek

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Sonuç? Araçlara Dünya’da en fazla vergi veren yine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları!

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Eee ne yapacakmış yani. Göstermelik hareketler

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Euro olmus 8,68₺, agzina kadar otv dayamissin sonra fiyatlar neden boyle. Komiksin rekabet kurulu

" Rekabet Kurumu otomotiv şirketlerine soruşturma açtı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Rekabet Kurumu otomotiv şirketlerine soruşturma açtı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Rekabet Kurumu otomotiv şirketlerine soruşturma açtı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
 2. 2 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
 3. 3 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
 4. 4 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
 5. 5 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!
 6. 6 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!
 7. 7 Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme! Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme!
 8. 8 Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme! Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme!
 9. 9 Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik! Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik!
 10. 10 iOS 14 ile gelen efsane yenilikler! iOS 14 ile gelen efsane yenilikler!