Samsung yeni geliştirilmiş batarya teknolojisini tanıttı


10 Mart 2020 Salı 14:20
Samsung yeni geliştirilmiş batarya teknolojisini tanıttı

Yıllardır lityum iyon bataryalara alternatif aranıyor. Bir süredir de gündemde olan farklı ilkelere bağlı batarya teknolojilerine tanınan bir yüzden yeni bir alternatif katılıyor. Samsung yeni batarya teknolojisi ile fark yaratmayı hedefliyor.

Samsung yeni batarya teknolojisi hamlesini yaptı

Samsung Advanced Institute of Technology yani Samsung Gelişmiş Teknolojiler Enstitüsü konu hakkında yeni bir makale yayımladı. Nature Energy’de yayımlanan makalede daha uzun ömürlü ve ilk kez tamamen katı hal batarya teknolojisine dayanan çalışmanın yapıldığı aktarılıyor.

Bildiğiniz gibi bir elektronik cihazı ne kadar özenli kullanırsanız kullanın o cihazın bataryası bir süre sonra verimli çalışmamaya başlıyor. Bu noktada birçok bilim insanı, ömrü kısalan bataryalar adına alternatif batarya teknolojileri üzerinde çalışıyor. Yine de yıllardır çözülemeyen bu mesele için Samsung cephesinden bir çözüm önerisi geldi.

Samsung’un geliştirdiği batarya teknolojisine göre, katı elektrolit kullanan tamamen katı hal bataryalar, daha yüksek kapasitelerde enerji sunabilir. Günlük hayatta kullandığımız telefonlarımızın da lityum iyon bataryaları sıvı elektrolitler sistemine dayanıyor. Ancak bu sıvı elektrolitler dendrit sorunu ile karşılaştığı için bataryanın ömrünün kısalmasına neden oluyor.

Samsung-yeni -batarya- teknolojisi

Zaten hali hazırda potasyum piller ile dendrit sorununa çözüm bulunmaya çalışılıyordu. Samsung’un geliştirdiği katı hal batarya teknolojisi ise yine dendrit oluşumuna çözüm buluyor. Dendrit oluşumu ise kısaca katı materyal oluşmadan önce, sıvı katılaşma sıcaklığının altında bir sıcaklıkta soğumaya ve pilin kısa devre olmasına neden oluyor. Samsung da yayımlanan makalede bu soruna çözüm bulduğunu aktarıyor.

Bu bataryaların sıvı hal teknolojisine dayanan bataryalara oranla çok daha güvenli ve çok daha uzun ömürlü olduğu belirtildi. Ekip gümüş karbon kompozit bir tabakayı prototipe dahil ederek, bataryanın güvenliğini artırdığını belirtiyor. Bununla birlikte prototipte tek şarj ile bir elektrikli otomobilin 800 kilometreye kadar seyahat edilmesini sağlayacağı aktarılıyor.

Bunun yanında araştırma ekibine göre bu bataryalar elektrikli araçlar için tahmini 1000 şarjın üzerinde kullanım ömrüne sahip olacak.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Samsung yeni geliştirilmiş batarya teknolojisini tanıttı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu boş işleri, boş zamanlarında çalışsınlar. Bataryası değişen cihazlar yapsınlar, ama yapmazlar çünkü tlf satışları düşer.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Telefona gelirse 5-6 yil telefon degistirmezsiniz, o yuzden telefone bir 20 yil daha bu piller gelmez.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  ben artık bu teknolojiyi telefonlarda görmek istiyorum bıktım

" Samsung yeni geliştirilmiş batarya teknolojisini tanıttı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Samsung yeni geliştirilmiş batarya teknolojisini tanıttı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Samsung yeni geliştirilmiş batarya teknolojisini tanıttı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 2. 2 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 3. 3 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 4. 4 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 5. 5 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 6. 6 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 7. 7 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 8. 8 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 9. 9 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 10. 10 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)