Okunma

Ağrı kesici yerine sanal gerçeklik kullanıyorlar!


11 Haziran 2018 Pazartesi 17:45
Ağrı kesici yerine sanal gerçeklik kullanıyorlar!

Sanal ve artırılmış gerçeklik yüzlerce farklı alanda kullanılıyor. Sağlık alanında ise cerrahların ameliyat tecrübesi kazanmasını sağlamak için kullanılan sanal gerçeklik teknolojisi, bu kez ağrı kesiciye alternatif olarak karşımıza çıktı.

Bir hastanenin acil servisine gitmek, henüz muayene veya tedavi bile olmadan birçok insanda strese neden olabiliyor. Bu nedenle ilaç kullanmadan hastaların rahatlamasını sağlamak isteyen üç öğrenci, çözümü sanal gerçeklikte buldu.

Sanal gerçeklik ağrı kesici ilaçlara alternatif oldu

Fransa’daki St Joseph’s Hastanesi’nde görev yapan üç lisansüstü öğrencisinin geliştirdiği sistemde, tedaviye gelen hastalara sanal gerçeklik gözlüğü veriliyor.

Bu sayede Japon zen bahçelerinden, karlı yamaçlara kadar uzanan bir doğa gezisine çıkan hastalar dikiş, yanık tedavisi ve omuz çıkığı gibi kolay ama ağrılı tedavilere karşı çok daha rahatlamış hale geliyorlar.

Sanal gerçeklik ağrı kesici

Acil servis şefi Olivier Ganansia, dikkati dağılan hastaların endişelerinin ortadan kalktığını ve bu sayede acıya karşı çok daha toleranslı hale geldiklerini belirtiyor.

Avustralya’nın Adelaide kentindeki bir üniversiteden 20 bin dolar ödül alan projenin, ikinci durağı Microsoft olacak. Bu proje ilerleyen günlerde ABD’nin Seattle şehrinde bulunan Microsoft genel merkezinde yetkililere sunulacak.

Bu proje henüz deneysel aşamada, ancak acil servis şefi sanal gerçekliğin 10 yıl içerisinde hastahanalerde standart hale geleceğini düşündüğünü belirtiyor.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Ağrı kesici yerine sanal gerçeklik kullanıyorlar!”

  1. Melik yakar dedi ki:

    Millet bahçelerinde yuvarlanbilecegim ha iyimiş

  2. Teknoloji Dostu dedi ki:

    He he bana dikis atacaklar, kolum cikacak veya bir yerimde yanik olacak. Ben de gozlugu takip japon bahcerini seyredecegim oylemi :))

" Ağrı kesici yerine sanal gerçeklik kullanıyorlar! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Ağrı kesici yerine sanal gerçeklik kullanıyorlar! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Ağrı kesici yerine sanal gerçeklik kullanıyorlar! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "