SOPA nedir?


18 Ocak 2012 Çarşamba 03:51
SOPA nedir?

İnternette korsan içerikle mücadale etmek için çıkarılmak istenen ve kısa adı SOPA olan (Stop Online Piracy Act – Online Korsanlığı Durdur) yasa taslağı ile içerik sağlayıcılara yasadışı materyallerin bulunduğu sitelere erişim yasağı getirme yetkisi veriliyor. ABD’de görüşülen tasarı kanunlaşırsa internete dünya çapında ciddi bir sansürün geleceği iddia ediliyor.  

Bir dönem ülkemizde de yaşanan bu durumun benzeri ABD‘deki tasarı yasalaşırsa aynen yaşanabilecek. Üstelik kanun sadece ABD‘deki değil ülke dışındaki sitelere de müdahale etme imkanı veriyor.

Film ve müzik sektörü tarafından desteklenen yasa aralarında Google, Facebook, Yahoo, Wikipedia, PayPal, Linkedin, Mozilla, eBay ve AOL gibi şirketler tarafından ‘sansür getireceği‘ endişesiyle eleştirilmişti.

Ancak ABD’de bu yasa tasarısını destekleyenler de var. Örneğin Go Daddy isimli domain şirketi SOPA‘yı desteklediğini açıklamıştı. Bu açıklama sonrasında internet kullanıcıları şirkete tepki göstermiş ve 100 bine yakın domain başka firmalara transfer edilmişti.

SOPA NEDİR?

Kanunun yasalaşması halinde neyin legal neyin illegal kabul edileceği konusunda ciddi endişeler var. Buna göre YouTube’da paylaşılan bir video bile yasadışı kabul edilebilecek. Kullanıcıların itiraz ettiği nokta ise bu kanunun istismar edilebileceği ve isteyenin istediği siteyi kapattırabileceği endişesi.

Öte yandan SOPA’ya tepki gösteren Wikipedia bugün İngilizce sayfalarını erişime kapatacak. İnternette birçok blog da benzer tepkiler vererek sitesini bir günlüğüne erişime kapatıyor. Türkiye’de tasarıya karşı çıkanların kurduğu http://internettutulmasi.com/ sitesi de benzer protestolar yapmaya hazırlanıyor. 

::SOPA hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
45 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

Amerika’nın SOPA’sı da eksikti…

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

işin cılkını artık çıkartmaya başladı bu orjinalciler yakında 2 yaşındaki çocuğu bile içeri alırlar korsan elbisesi giyiyor diye

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

ABA pardon ABD altından SOPA göstermek bu olsa gerek 😛

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

Aşama 1 -İnsanları internete bağımlı hale getirdiler
Aşama 2- SOPA ile yasaklamalar ve yönlendirmeler
Aşama 3- Klavyeden büyük kitleleri yönlendirilmiş siteler vb ile yönlendirmek.
Al sana koyun sürüsü!

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

Amaç insanlara çay kaşığı ile maaşlar verip, çorba kaşığı ile vergi, orjinal ürün diye daha fazla yolmak. Bir çok insan için yavaş yavaş dünyanın sonu geliyo, ve bazıları için kölelik başlayacak… Sonrası mı ? Belki göremeyecez ama güzel olmayacak artık.

vladislav
vladislav
8 yıl önce

wiki de şu sopa yüzünden kapanacakmış yarın

korpe
korpe
8 yıl önce

Amerika SOPA (Stop Online Piracy Act) yasasını çıkarmaya çalışı***** />
Bu yasa sayesinde, internet özgürlüğümüz artarak kısıtlanmaya devam edecek…
Bu yasa sayesinde, bir sitenin erişime engellenmesi için, telif hakkı ihlali yapması değil, ilhal yapan bir siteye link vermesi bile yeterli olacak…
Bu yasa sayesinde, interneti tekelleştirmek için büyük bir adım daha atılacak…
Yasa özellikle Amerika dışı siteleri hedefliyor…

Bu yasa sayesinde, ABD hukuksal yetkisini, toprakları dışında ölçüsüz kullanacak…

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

internette geçireceğiniz vakti spor yapın

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

Biraz mantıklı olun objektif bakın, birileri korsana hayır diye dövünüyor, diğerleri de sanıyorki birileri başka birilerinin emeğini eserini çalmaya çalışıyor. Arkadaşlar bahsettiğimiz şey bilgisayar, yazılım. sizin mp3, video, oyun diye bildiğiniz şeyleri gösteren şeyler oynatıcılar … hepsi yazılım. Bir yayın evi isterse yaptığı eseri sadece kendisinin vereceği sadece cep telefonuna yollanacak bir şifre ile şifreleyebilir, birden fazla şifre ve kayıt mecburiyeti koyabilir, hatta bir e-kitap dökümanını, bir mp3’ü komple kriptolu içerik haline getirebilir. Hatta sadece kendinin yolladığı içeriği oynatacak, gösterecek medya oynatıcılar düzenleyebilir. Bunları yapmayıp her telefonda çalışan standart korumasız mp3’ler kitaplar, videolar yapıp internette paylaşıyorlarsa siz sanıyormusunuzki bu üreticiler bu eserlerin çalınmamasını istiyor. Hayır sadece kullanıcıların bunları gizli gizli kullanıp alışmasını sevmesini daha sonra da bu suçluluktan yasal olarak bu eserleri alarak kurtulmasını sağlamak istiyor. Talep toplayabilmek için ne olduğunu göstermeniz gerekiyor. Korsan yapılan eserlerin günümüzde hangisi direkt sinemada kamera ile çekim veya konserde gizli gizli kaydedilmiş eserler. Hiçbiri. Hepsi basbaya korumasız direkt çıkartılıp internete konmuş eserler. Kimse kalkıpta korsan demesin. Eğer eserinin çalınmasını istemeyen birileri gerçekten olsa bunu nasıl koruyacağını düşünür çaresini arar bankalar şifreleri nasıl gizliyor nasıl sms ile ve şifrelerle internete girişimizi koruma altına alıyor demekki böyle şeyler mümkünmüş. Demekki plan başka demekki öyle çalma çırpma yok ortada. Kimse kalkıpta devlet önlem almalı demesin. Devlet sen birşeyler yapmıyorken senin eserini neden korumakla yükümlü olsun üstelik ne kadar başarılı olabilir eseri üretenler olarak bunu gayette iyi biliyorsun. Herşey reklam her şey kurgu boşu boşuna buna alet olmayın korsanın var olmasını sağlayan üreticilerin kendileridir.

jascuha
jascuha
8 yıl önce

bu zaten ülkemizde var… ülkemizde istedikleri siteyi mahkeme kararı bile olmadan engelemiyorlarmı? dns kullanmasak hangi siteye girebiliriz?

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

wp uçmuş 😀

Alptekin46
Alptekin46
8 yıl önce

http://www.demonoid.me/ giriş sayfasında gördüm bugün "stop Sopa" yazıyordu. Bakalım sonu nereye kadar gidecek. İleci gezdirdiğiniz yerler aydınlanıyor

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

Nus ile uslanmayanı vurmalı sopaaaa hopaaaaaaaaaa hobeee yuppiiiii :)))

SwateR
SwateR
8 yıl önce

Korsan olmayınca internetin ne anlamı kalır ki

Tabi tüm program, oyun vs beleş olursa orası ayrı…

karizmaxi
karizmaxi
8 yıl önce

Hala apple ve MS … vb açgözlü tekelci firma savunuculuğu yapıp Özgür yazılımı beğenmeyen ve küçümseyenler varya işte onlar bu kafayla gitsinler o savundukları aç gözlü para babaları her ortamda daha fazla kar için daha fazla kısıtlama ile karşınıza çıkacaklar

neguvon
neguvon
8 yıl önce

Amerikan demokrasisi buna izin verecekmi görelim bakalım ne oluyor . Bir çin ile dalga geçiyorlar di çin deki sansürden daha büyük bir sansür bu tabi birde bizim ülkeye yansıması var derler ki bakın medeniyetin zirvesindeki amerika yapıyor biz de yapalım diye filtreyi genişlettıkce genişletirler.

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

oyun çok basit insanları köle yapmak, zaten yaptılarda 🙂 benim gibi düşünenlerde var buna sevindim! her şeye para para para diye insanları köle yapacaklar!!! lütfen bu oyunlara gelmeyin!yarın sizide köle yaparlar!!!

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

south park (çizgi dizi seyredenler bilir) :)) yetişkinler için :))) bi bölümünde bilmem ne ünlü (adını unuttum) :)) korsan kullanan insanlar yüzünden villasının bahçesine (galiba) altından aslan heykeli yaptıramamış ona ağlıyodu:))) olay bu arkadaşlar o bölümü bulun izleyin çok gülersiniz diim size :)))

paşazede
paşazede
8 yıl önce

ozaman pc lerede girsinler korsan oyun ***** şu bu varmı diye denetlesinler olduğunu görüncede pc ye erişimimi kısıtlasınlar versinler bana bi atari olsun bitsin..
bi video bile sansüre neden olacaktır kaldıki link..ayrıca kim milyarlarca içeriği nasıl denetleyecek ..atıyorum 10 şarkılık bir dosya hazırladım bunuda hotfile ye yükledim adınıda paşazade2012 koydum..acıp içinemi bakacaklar saçma..internetteki porno siteleri sacma salak alışveriş sitelerini kapatsınlar yeter ..korsan engellemek istiyorlar merak ediyorum 3 5 velet dahamı zeki bu yazılım sirketlerinde bilmem kaç dolar maaş ile calışanlardan..korsanı durdurmak istiyolarsaki bence bu iş sadece yazılım sirketlerinin başının altından cıkıyor ozaman adam gibi insanlar calıştırsınlar acık bırakmasınlar kimsede kırmasın …

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

biz de “Zopa” istemezük 🙂

sdmh
sdmh
8 yıl önce

Kanunun adı bile SOPA daha ne olsun

ethem
ethem
8 yıl önce

internet amirekan sopası yiyecek demek

__kadıköyRAP__
__kadıköyRAP__
8 yıl önce
Alıntı Alptekin46 Nickli Üyeden Alıntı
Mesajı göster
http://www.demonoid.me/ giriş sayfasında gördüm bugün "stop Sopa" yazıyordu. Bakalım sonu nereye kadar gidecek. İleci gezdirdiğiniz yerler aydınlanıyor

çok güzel tasarım yapmışlar gölgeli falan

BEFEGA
BEFEGA
8 yıl önce

Bkz.

SOPA budur

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

Bir de ülkemizde 3-5 p..rno site engellendi,bu nasıl özgürlük,baskıcı hükümet diye zıplayanlar ***** size sansür…

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

o sopayı alıp ……………

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

tabiya adamlar telif hakkı orjinallik gibi kavramlarla milleti yolmaya çalışı***** yazılım müziğin veya videonun vb… internette yayınlan maması olayı değil bu olay. Tamamen ticaret meselesi .Siz video eya sosyal paylaşım sitelerinin genelini hatta pc veya başka formattaki oyunları dahi ücretsiz olarak kullanma imkanı buluyorken bu işe uyanan üreticiler hem bağlantı hemde içrik ücreti niye almayalımki? diye birşeylermi düşündğler acaba….bundan sonra internette bedava ancak reklam bulabiliriz gibime geliyorbana..bu sopa(Y) la

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

Ya komikler, paylaşımı durduracaklarmış. Hayır bende bu tür içeriklerin paylaşılmasından memnun değilim ama yolu da bu değil. Sonuçta döner dolaşır işler yine IRC üzerinde HUB açmaya döner amcalar sanki bu olay dün başladı gibi davranıyorlr. İdeal alım koşulları, kiralama yöntemleri vs vs gibi şeyler bulunmalı. Hem millet hırsızlık yapmasın hemde sanatcılar haklarını alsınlar.

forumstar
forumstar
8 yıl önce

Internte bir düzen vemenin zamani gelmisti ama sanirim bazi büyük firmalarin ac gözlülügünden gerekli düzeni bulamayacak.

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

çok saçma bi kanun insanlar hertürlü yolunu bulur sadece zaman kaybı!

mei
mei
8 yıl önce

bizde her türlü yasak, sansür olduktan sonra diğer ülkelerin ….. ….. azcık da onlar anlasınlar çektiklerimizi.

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

korsanın önüne geçilemez hikaye anlatmayın 😀

__kadıköyRAP__
__kadıköyRAP__
8 yıl önce
virtual worms
virtual worms
8 yıl önce

Kitlesel olarak çoktan harekete geçilmiş. SDN’ den de Tam Destek

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

Yasaklamalara HAYIR ! Yaşasın özgürlük !

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

madem böyle yapıyorlar tüm online geneli tüm internet hizmet vericileri microsoft u ve amerikayı protesto için 1 aylığına hiç kimse nete bağlanmasın hiç kimse reklam tıklamasın hiç kimse facebook gibi amerikan yapımı ne varsa bu siteleri kullanmasın yanni en az 1 ay interneti kimse kullanmasın bakalım yasak kalacakmı
benden tavsiye internet reklamdan kazanır ve ayrıca hangi siteyi çok ziyaret ettiyseniz onun karşılığında nette kota miktarı mblarca para bu şirketlere kalır herkes ocak ayı sonuna kadar tüm internet erişim işini bitirsin ve 1şubattan itibaren sadece 28 gün boyunca cepten dahil neti kullanmasın bakalımbankalar reklam firmaları kargo firmaları ticaret siteleri abd ye ne diyecekler ben yapacağım 1 gün yetmez ama 1 ay olursa bakın dünya nasıl değişecek göreceksiniz 😀
tüm türk halkına selamlar saygılar
mechulasker:::::::

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

SOPA’ya SOPA verem.

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

amaç doğru; yapılabilse internet kullanımı daha fazla zenginleştirecek hayatımızı lakin uygulama konusundaki endişeleri paylaşıyorum. Aslında bu düzenleme içeriğin kendisi ile ilgili hiç bir düzenleme içermeksizin salt içeriğin trade’ini düzenleyecek yapıda olmalı. Yani içerikler iyi kötü zararlı faydalı diye sınıflanmamalı, kaynak sahibi içeriğin paylaşım seviyesini belirleyebilmeli, açıkta olabilmeli kapalıda basit anlatımı ile..

sonnefes48
sonnefes48
8 yıl önce

yukarıda belirtilen sitelere bise olmazda barındırıcı sitelerin way haline

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

SOPAYA KİM EVET DER? 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

kitleleri sömürmek amaçları…
çözüm amerikayı internet liginden dışlamaktır

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

İnternetime DOKUNMA!

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

FBI Upload sitelerini ve sosyal paylaşım sitelerini bıraksın, Deep Web'e giren kamillere el atsın!

SDN Okuru
SDN Okuru
5 yıl önce

En çok MediaFire'a üzüldüm… Ama VPN çözüyo işi 🙂

" SOPA nedir? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SOPA nedir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SOPA nedir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  2. 2 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  3. 3 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  4. 4 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  5. 5 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  6. 6 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  7. 7 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  8. 8 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)
  9. 9 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık 3 boyutlu yazıcıyla Xbox kolundan uçak simülatörü yaptık
  10. 10 Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video) Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video)