SU-57 ve F-35 karşılaştırması! Hangisi daha iyi?


18 Temmuz 2019 Perşembe 20:15
SU-57 ve F-35 karşılaştırması! Hangisi daha iyi?

F-35 / S-400 krizinde Türkiye S-400 hava savunma sistemini tercih etti. Teslimat sürecinin başlamasının üzerinden kısa süre geçerken, Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanlığı, Türkiye’nin F-35 programından çıkarılacağını resmen açıkladı. Bu açıklamadan hemen sonra Rusya’dan SU-57 hamlesi geldi.

Rusya Başbakan Yardımcısı Yuriy Borisov, Rus yapımı savaş uçaklarının F-35 programından çıkarılan Türkiye’ye satılabileceğini belirtti. Rus medyasının bu konuda beşinci nesil avcı uçağı Su-57’yi gündeme getirmesi oldukça ses getirdi.

Bu kapsamda akıllara gelen ilk soru: SU-57 mi F-35 mi? İşte Rus SU-57 mi Amerikan F-35 mi daha güçlü? sorusunun cevabını verdiğimiz: SU-57 ve F-35 özellikleri karşılaştırması

SU-57 özellikleri

Her iki uçağın 5. nesil bir savaş uçağı olduğunu belirttikten sonra Rus yapımı SU-57 veya diğer adıyla T-50 ile başlayalım. Zira, bu uçak uzun bir süre T-50 olarak anıldı. ABD’nin F-22 savaş uçağına rakip olarak gösterilen SU-57, Sukhoi tarafından Rusya Hava Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarını karşılamak üzere geliştirildi.

İlk uçuşunu 29 Ocak 2010 tarihinde yapan uçak her yıl geliştirilmeye devam edildi ve bugüne kadar 6 öncül üretim gerçekleştirildi. Rakiplerine kıyasla çok yüksek bir manevra kabiliyetine sahip olan SU-57, aktif faz dizili radar ve sensör füzyonu gibi gelişmiş aviyoniklere sahip bir hayalet uçak olarak tanımlanıyor.

F-35 özellikleri

Karşılaştırmaya geçmeden önce son olarak F-35’i özetlemek gerekirse: Özellikle son 1 yıl içerisinde ülke gündeminden düşmeyen bir savaş uçağı olan F-35, Lockheed Martin firması tarafından geliştirilen çok maksatlı bir uçak.

F-35A modeli geleneksel bir şekilde kalkış ve iniş gerçekleştiriyor. F-35B ise kısa mesafede kalkış gerçekleştirebilirken, dikey olarak inebiliyor. F-35C ise uçak gemileri için tasarlanan model. SU-57 ile benzer şekilde tek kişilik bir uçak olan F-35 motor söz konusu olduğunda ise aynı yapıda değil.

İlk Türk F-35 savaş uçağı

SU-57’de çift, F-35’de ise tek motor yer alıyor. Tasarımı ve gövde içerisine alınan silah istasyonları sayesinde hayalet uçak olarak tanımlanan F-35’in geliştirme sürecine Türkiye, Temmuz 2002’de yedinci uluslararası partner olarak katıldı.

ABD’nin Türkiye’nin S-400 alımı halinde yaptırım uygulayacağına dair tehditleri sonrasında Türkiye’nin tercihi S-400’den yana oldu. Bu kapsamda 2019’un Temmuz ayı itibariyle Türkiye’nin programdan çıkarılacağı açıklandı.

Gelin, şimdi her iki uçağın teknik özelliklerini kıyaslayalım. Bunun için bir sonraki sayfaya geçiş yapmanız gerekiyor.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

54 yorum - “SU-57 ve F-35 karşılaştırması! Hangisi daha iyi?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  su 57 henüz seri üretime geçmiş bir proje değil motordan çok sıkıntı çekiyorlar şu son dönemde bazı insanlardaki rus hayranlığını anlayamıyorum ruslar abd den daha acımasızdır . Ayrıca natodan çıktığımızın ertesi günü güney kıbrısı alırlar natoya biteriz, biz veto ediyoruz da giremiyorlar bizim nato dan çıkmamız için en az 1 trilyon dolar gerekli bütün silahlarımızı çöpe atmamız gerekir.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Siz neyi tartışıyorsunuz S400 aldın onu daha kurmaya karar veremedik seneye kurulacak ***** Uçak alımına gidersen tam ablukaya maruz bırakılacağımız unutulmasın.Örnek İran ortada kim karşı çıkabiliyor.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  F-35’leri vermek NATO için büyük bir sorun kaynağı olacak. S-400’leri olan bir ülkenin dost ve düşman uçağını ayırt etmesi için uçakları sisteme entegre etmesi lazım. Yani F-35’in yazılımı S-400’lere kaydedilmeli. ABD de bundan çekiniyor. Rekabet ettiğin ülkenin silahına uçağının bilgilerini verme ihtimali var ortada. Türkiye ne kadar güvence de verse, Rusların bu bilgileri çalmayacaklarına inanmıyorum. Ele böyle bir fırsat zor gelir. F-35 uçağına uygun İtalya’ya yaptırılmış bir gemi var ki, suya da indirildi. Son derece ileri teknoloji bir gemi yaptırıyorsun, bu gemi de sadece dikey kalkış ve iniş yapabilen F-35 uçağını taşıyabiliyor ve senin F-35’in yok. Paranla rezil olmak demek bu. F-35’in muadili bir uçak da bulunmuyor. Su-57’nin ise hava-kara yararlılığı az ve Türkiye’ye gerekli olan ise hava-kara uçağı. SU-57’yi almak israf kısacası. Kötü bir uçaktır diyemem, sadece apaçık Türkiye’nin gereksinimlerini karşılayacak bir sınıfa mensup harp uçağı değil.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   saçmalık… bilgilerini çalacak olan mutlaka bir yolunu bulur, kalanları uzmanmış gibi doldurmuşsun… ne yapsınlar f35 için abedeye köle mi olsunlar, italya ya gemi yaptırılmış… her halükarda bir kullanım alanı bulunur veya f35i olanlara satılabilir, yabancı kaynaklarda su’nun motor sorununa hiç denk gelmedim ilginç… iş güven kısmına gelirse zaten ne abede nede ruskilere güven olmaz !!!

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  S400 nedeniyle F35’in radar görünürlüğünün test edilmesi, bize bu projenin çöp olup olmadığını gösterecek. F35 S400’e görünür olmazsa piyasayı F35 kapar, aksi halde S400 milyarlarca dolar kazanç sağlar. Artık silah satışı üzerinden hem coğrafya hem de silah piyasasını kapma yarışı var. ABD’nin biraz kolu kanadı kırılmalı, dünya jandarmalığı işi bezdirdi

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Eksik inceleme. F35 halihazırda ilk israil tarafından denendi. Aktif kullanım olarak çok israil haricinde çok da kullanılmış bir uçak değil. Üstelik birçok sorunu olduğu da rapor edilmiş bir uçak.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Tüm nato bizim düşmanımız gerek yok onlara uyumlu silah yada uçak almaya..onlar ancak terör örgütlerini besler milyonlarca müslüman öldürürler natonun işi bu..bi en iyisi rusyadan alalım gitsin..natoya uyumlu uçakları nato ülkelerine kullanamazsın kitleniyor.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  simdi iphonecular basar

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  araştırma biraz yanıltıcı şekilde sunulmuş, öncelikle patriot satılmadığı için s400 ler alındı. şuan ülkelerini felakete sürükleyen çok başlılık yüzünden Trump un da yapabileceği bir şey yok. patriot verilmedi s400 alındı, şimdiden parası verildiği halde f35 verilmezse su57 alınacak geleceği görmek zor değil.. a bd tüm dostlarını kendinden uzaklaştırıyor, büyük felakete koşarak gidiyor..

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  F35 in muadili ucak henuz uretilmedi yani dunyada benzeri yok casusluk ve bombarduman ucagi olarak tasarlanmistir. Gizlice girer hedefi bombalar ve cikar.. alternatiflari de henuz tasarlama duzeyindedir. Ornegin ingilizlerin tempest i gibi. ya bunu alirsiniz ya da oturup beklersiniz… selametle..

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   yanlışın var… görünmezlik mazide kaldı! sırplar yugoslavya savaşında abede hayalet uçağını düşürmüştü … bildin mi ? o işin sırları anında ruslarca incelenip s400ler o teknolojiyi alt edecek şekilde üretildi… abedeyi gözünüzde çok büyütmeyin… totoları yeseydi sebepler uydurup nato dan atıp çoktan fiili müdahale ederlerdi…

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  gerçekçi olmak lazım f35 daha iyi. aslında rus uçağını alacağımıza kendimiz üretmeye çalışsak ya

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   yanlışın var, ben karşılaştırılma yazısını okudum su35 5 f35e bedeldir diyordu radara yakalanmama durumunu alt edebilmenin yolunu ruslar çoktan buldu… ha yerli uçak konusunda haklısın ama… o kadar kolay-ucuz olsaydı abede bile f35’i ortaksız üretirdi…

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  F35 ler gelecek. Trump açıklama yaptı, patriot satmadık bu bizim hatamızdı diye , obamayı suçladı. Şimdi kendisi f35 lere sorun çıkarırsa tükürdüğünü Yaşar. Bence f35 şer gelecekler her ne kadar boş olsalar da

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Az kaldı 2023 de Türkiye den ne uçaklar ne füzeler ne gemiler ne füzesavarlar çıkacak bekleyin. ABD nin kabusu çünkü Türkiye ve ABD ye buradan sesleniyorum 2023 te o satın aldığın Türk mühendislerimiz hepsi Türkiye ye dönecekler ve sen son F-35 i ürettiğinle kalacaksın oysa bizler F-sonsuzlara uzanacağız. Çünkü Türk Dahi zekası ile ayakta kalıyorsun şu an. Ve sana kötü sürpriz :))) o dahi beyinler kim bilir senin o savaş uçaklarına gemilerine neler yerleştirdi Türkiye ye uzanan kollarını kesmek için :))) bırakın arkadaşlar bu rüya ile 2023 e kadar:)))

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Yaşın kaç senin yorumlarına bakıyorumda bi anlam veremedim 2023 de ne olucak sölesene. Herşeyin hayel oldugunu anlamadınmı 100 küsür yıldır bu tur uçak yapan Abd ve Rusya bile 5 nesili sorunsuz geçemezken tank bile yapamayıp korelilere dilenen onuda geçtim araba yapmasını bile beceremeyen bi ülke uçakmı yapıcak…

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    araba yapıldı bu arada içine benzin koymadık :))
    diğer türlü fikir ve görüşlerine katılıyorum

   2. Ziyaretçi dedi ki:

    yaşın kaç la başlayıp yorum yapan arkadaş, sen araba yapmayı kaportadan ibaret sayıyorsun galiba, ayrıca hiç yapmadan daha iyisini nasıl yapabilirsin, örnek verecek olursak heronlara rakip yaptığımız bayraktar tb2ye bak ondan sonra yorum yap, bi f35 bi su 57olmaya bilir ama üç beş yıla en iyisini yapacak teknolojiye ve bilgiye ulaşabiliriz

   3. Ziyaretçi dedi ki:

    2023ün balon olduğunu düşünüyorum….
    ama genede umarım yanılırım…

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Onu bunu bırakın da F-35’lere yatırdığımız 20 milyar dolardan fazla para ne olacak ? Geri alabilecekmiyiz ? Tüketici mahkemesinemi başvuracağız yoksa ? 😀

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Bu para ödenmedi. Zaten 100 uçak bedeli 12 milyar$ az miktar ödendi 1veya 2 mil$ araştıralım

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence kendi uçağımızı yapmalıyız

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   zaten şu anda ingiltere ortaklığıyla tf-x uçağımızı yapıyoruz araltırıp yorum yapalım isterseniz!!

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Su 57 en iyisi

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   adam orada yazmış arızaları var bu hıyar mühendisimizde en iyisi diyor

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Yanlış karşılaştırma F-35 Su-57 nin rakibi bile olamaz. Su-57 nin rakibi ABD nin kimseye satmafığı F-22 lerdir. F-22 ler F-35 lerden daha gelişmiş uçaklardır.

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  renault en iyisi az yakar çok kaçar

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Arkadaslar birisi diger ucaklar ile mucadele icin yapilmis birisi de daha cok karadaki hedefleri vurmak icin bu yuzden de ikisini kiyaslamak yanlis olur bence,bu yuzden F 22 ile kiyaslanmali…

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Nasil bi karsilastirma bunlar ayri ayri ihtiyaclarin ucaklari bunlar

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Her zaman tek taraflı olmak mantıklı değil. S400 çok çok iyi 👍 bir adım. Oldu şimdi f35 lerde gelir. Bir de Bunlara ilaveten su 57 olsa yadından yenmezse işte ekonominin geldiği durum ortada yoksa bir kaç tane de su-57 iyi olurdu.

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Babacım şimdi f35 hali hazırda seri üretimi olan bir uçak ama
  su 57 daha prototip. sıkıntı şu prototiple seri üretim olan bi uçağı kıyaslamanız 🤦🏻‍♂️

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  arkadaşlar baktığımızda su-57 ler daha iyi gibi gözükebilir fakat biz bir nato ülkesiyiz yani bütün askeri teçhizatlarımız natoy la uyumlu şimdi biz kalkıp bi anda doğu bluğuna ait bi uçak alırsak bunu kullanamyız çok ama çok büyük sorunlar yaşarız askeri silarhlar katologlardan bu olmazsa bunu alırız diyeceğimiz şeyler değil ayrıca biz kendimiz zaten bi savaş uçağı üretmeye çalışıyoruz tf-x projemiz var ingiltere ile bu uçağı geliştiriyoruz yani bu olaylardan anlamayanlara kulak asmayın f-35 ler bu ülkenin en büyük ihtiyacıdır bunun yanı sıra su-57 ler zaten çok büyük sorunlu uçaklar istediğiniz yerden araltırın daha bitmiş bi uçak bile değil yani f-35 bu kıyaslamada her anlamda bu yarışın galibi

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   sendemi amarikancısın dayı yaf

   1. Ziyaretçi dedi ki:

    Amerikancı olmak ile alakası yok. Su-57 alsak bile kullanamayacağız Nato müttefiki olduğumuz için. KUllanamayacağın bir uçağa o kadar para vermenin anlamı yok. Ha dersen ki EuroFighter alalım ona ***** ile uyumlu

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Bunu tartışacağımıza kendimiz üretsek olmuyormu ? Hep alalım karşılığında domates patates hıyar satalım. Onu da satabilsek yine iyi

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  konu “hangisi daha iyi?” ya da “su-57 mi f-35 mi alalim?” degil. dune kadar “gominis bunna” denilerek uzak durulan “dogu”ya entegre olup “bati”dan kopacak miyiz kopmayacak miyiz? savunma yatirimlari gunluk yapilmaz. onumuzdeki 100 yili etkileyecek bir karar.

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Su 57 alalimda belamizi iyice :d

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Meselenin sadece teknolojik olarak daha iyi bir uçak sahibi olmduğunu sanan ahmaklar sürüsü. 150 yıldır ağır aksak ta olsa yüzümüz batıya dönüktüx Rusya’nın kuçağına oturmak neler kaybettirecek hepiniz göreceksiniz.. Kaldı ki yazıyı da okumamışlar.. Farklı sınıflarda uçaklardan söz ediyoruz.

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Ruslar iyi matematik bilir. Amerikalılar matematik den anlamaz. Dolayısıyla Rusların teknolojisi her zaman daha iyi olacak.

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  Rusya ile vizeler kalksın kardeş ülke olalım

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   ketçap mayonezde ister misin krdşm?

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  Arkadaş 2si farklı amaç için üretilen uçaklar birisi multirol birisi safkan avcı şaçmalamayın bu haberi yapan editör arkadaş az araştırsaydı öğrenirdi bu ne biçim bi karşılaştırma karşılaştırmanız gereken uçak su 35 dir

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Merhaba

   Makaleyi sonuna kadar okudunuz mu? 🙂

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  Su57 ve F35 uçaklarını kıyaslamak mantıksız. Kullanım amaçları farklı.
  F35 ile Su35 aynı sınıfta. Su57 ile de F22 aynı sınıfta yer alıyor. Ancak bu şekilde kıyaslanabilir. Yoksa kamyon ile kepçe kıyaslaması gibi olur nasılsa ikisi de iş makinesi değil mi diye.
  Ayrıca Su57 henüz tam olarak seri üretime geçmedi. Testleri birkaç sene daha sürer. F35 in de pek çok eksiği olmasına rağmen şu anda en iyisi.

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  Benim hava kuvvetleri mensuplarına tavsiyem Rus dilini öğrenmeye başlayın. Hadi hayırlısı bakalım…

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  Rus yapımı SA8 hava savunma sisteminde çalışmış biri olarak söylüyorum Rusların teknolojisi ABD den daha ileri yalnız reklamı ambalajı ABD daha iyi yapıyor. F35 lerde baştan beri ciddi problemler olduğu söyleniyor. Problemli bir uçağı neden alalım. Su57 teknolojisini transfer edebilirsek bundan çok kazançlı çıkabiliriz… Artık ABD ve batı ürünlerinden bir fayda gelmiyecegini anlatmalıyız..

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Eğer su-57 alırsak NATO uyumlu bir sistem olmadığı için her şeyini natoya uyarlamak lazım ve kullandığı kalibrelerde NATO standartinda değil bunlar ekstra masraf demek kaldiki NATO bu işleri yapmak için izin verecek mi yahut Rusya izin verecek mi

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   peki sence bunu bi nato ülkesi olarak ülkemizde tam uyumlu çalıştırmayı nasıl düşünüyorsun?

 33. Ziyaretçi dedi ki:

  Hiç uçağımız olmasa düşünülürdü tabi, ancak hava savunma sistemimiz yoktu. Bu çok büyük bir eksiklikti. S400 tercihi bu açıdan oldukça mantıklı.

 34. Ziyaretçi dedi ki:

  Su 57 binkat daha iyi hem daha fazla mühimmat taşıyabiliyor hem daha hızlı su 57 varken f35 alınmaz.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Sanki forumda telefon önerisi yapıyo!😂

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Kardeşim bu yorumu neye göre yaptın ? F35 bombardıman SU57 avcı uçağı. İkisininde amaçları farklı

  3. Ziyaretçi dedi ki:

   zaten şu anda ingiltere ortaklığıyla bi 5. nesil savaş uçağı üretiyoruz,bide bu uçaklar patates gibi 3 ayda yetişmio 20 yıllık bi geliştirme ve test aşaması oluyo

  4. Ziyaretçi dedi ki:

   Hshshsjshshshsjjw haykırdım

" SU-57 ve F-35 karşılaştırması! Hangisi daha iyi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere SU-57 ve F-35 karşılaştırması! Hangisi daha iyi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SU-57 ve F-35 karşılaştırması! Hangisi daha iyi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 2. 2 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 3. 3 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 4. 4 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 5. 5 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 6. 6 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 7. 7 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 8. 8 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 9. 9 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 10. 10 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?