Okunma

Bu batarya patlamıyor!


09 Eylül 2017 Cumartesi 12:00
Bu batarya patlamıyor!

Lityum iyon bataryalar, temel olarak iki tarafında elektrik iletkenleri veya elektrot bulundurmaktadır. İyonlar bir elektrottan diğerine geçtiğinde batarya şarj ve deşarj olur. Orta bölümdeki elektrolitler, iyonların hareket etmesine yardımcı olur.

Bu elektrolitler, genellikle kolayca alevlenebilen organik kimyasallardan yapılır. Maryland Üniversitesi’nden mühendisler, patlamayan, organik elektrolitlerle aynı gerilimde çalışan ve dört volta ulaşabilen, su bazlı elektrolit içeren lityum iyon piller geliştirdi.

Su bazlı batarya

Daha önce üç voltta çalışabilen su bazlı elektrolit geliştiren ekibin çalışmasında, enerjinin tutulamaması nedeniyle elektrotlardan biri bozulmuştu. Geliştirme çalışmaları sonucunda elektrotları bozulmaya karşı koruyan katı bir kaplama ile su bazlı bir elektrolit geliştirildi.

Organik elektrolit içeren lityum iyon bataryalarda kimyasallardan bazıları, ilk şarj esnasında elektrot yüzeyinde katı ve koruyucu bir katmana ayrışır. Bu tabaka “katı elektrolit fazlar” (SEI) olarak adlandırılır.

Su bazlı elektrolitler genellikle bir SEI’ye sahip değildir. Çünkü parçalanan su katı katmanı oluşturmak için herhangi bir kimyasal madde oluşturmaz.

17-09/09/su-bazli-batarya-shiftdelete.jpg

Ekip çok yüksek bir tuz konsantrasyonuna sahip su bazlı bir elektrolit oluşturduktan sonra bir SEI oluşturabildi. Böylelikle bataryanın daha fazla enerji tutabilmesi sağlandı. Ancak çalışmanın önünde aşılması gereken bir problem daha var.

Geliştirilen batarya sadece 70 şarj-deşarj dönügüsüyle çalışabiliyor. Ekip geliştirmeleri çalışmaları ile bunu en az 500’e çıkarmayı hedefliyor.

:: Su bazlı, patlamayan bataryalar hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Bu batarya patlamıyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung görmesin sakın 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Verimin düşük olacağını düşünüyorum

 3. SDN Okuru dedi ki:

  android ve zamzonk onu da patlatır

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Çok fazla link konmuş bu ne ve

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bu kağıt parçası patlamıyor!

" Bu batarya patlamıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bu batarya patlamıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bu batarya patlamıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "