Piller tuzlu suyla çalışabilir!


12 Ağustos 2017 Cumartesi 10:00
Piller tuzlu suyla çalışabilir!

Giyilebilir veya implante edilebilir tıbbi cihazlar için piller üretme söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken birkaç özlellik bulunuyor. Pillerin esnek olması ve bükülürken işlevsel kalması, ideal olarak zararlı kimyasal içermemesi gerekiyor. Bu tip kullanımlar için geliştirilen piller şimdilik ikinci şartı sağlayamıyor ve kimyasal sızıntının insan dokusuyla temasını önlemek için ek sarım materyalleri kullanılıyor. Ancak bu kez de hantal ve kaba bir görünüm elde edilmiş oluyor.

Yeni nesil giyilebilir piller

Bu ihtiyaçtan yola çıkarak Çin’deki bir araştırma ekibi tehlikeli kimyasallara ihtiyaç duymayan yeni bir pil türü geliştirdi. Ekip, aşındırıcı veya toksik olan elektrolitleri paketlemek yerine, sodyumsülfat gibi sodyum bazlı kimyasallar kullandı.  Yeni kimyasal güçlü sızıntı önlemleri gerektirmediği için pil esnekliğini koruyabiliyor. Ayrıca olası bir sızıntı durumunda ise diğer kimyasallara aynı riskleri taşımıyor.

Ekip, kemer şeklinde model geliştirerek yeni bir tasarım ortaya koydu. Sodyum sülfat elektrolit, test edilen üç çözeltiden en iyi şekilde çalıştı ve işlevsel bakımdan şu anda giyilebilir malzemelerde kullanılan benzer boyutlu lityum iyon piller ile benzer özellik gösteriyor. Kemer şeklindeki modelin performansı, farklı açılarda 100 kez bükülmede bile etkilenmedi.

17-08/12/esnek-giyilebilir-batarya-shiftdelete.jpg

Pilin yapısında sodyumsülfat kullanılıyor olması, sodyum bazlı sıvılardan beslenebileceğini gösteriyor. Yani birkaç yıl içinde giyilebilir cihaz pilleri vücut sıvılarından ve terden güç sağlayabilir. Böylelikle harici bir kaynağa ihtiyaç duymadan cihazlar işlevlerini yerine getirebilir.

:: Pillerin tuzlu su ile çalışabilmesi konusunda ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Piller tuzlu suyla çalışabilir!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Çok garip bence diyorum

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Maalesef pil konusu en önemli konu. Herkesin malumu, dünya nüfusu çok kalabalık. Bunda bir problem yok fakat insanların ürettikleri kimyasal çöpler ve plastik akla ziyan boyuta ulaştı. Allahın yarattığı doğa sıfır kirliliğe göre dizayn edilmiş. Siz ağaçtan tahta sandalye masa yaparsınız, bir süre kullanırsınız sonra çöp olarak atarsınız o doğada çözünür ve size ve sonraki nesillere zarar vermediği gibi doğal gübreye dönüşerek fayda bile sağlar. Fakat insanların doğayı bozup ortaya çıkardığı plastik, kimyasal ürünler, egzos dumanı gibi çöpler kalıcı olmasa bile çok uzun süreli zarara yol açarlar. Örneğin plastiğin doğada yüz yıldan fazla çözünmeden kaldığı herkesin malumu. Bu süre esnasında verdiği zararları anlatmıyorum bile. Pil de aynı şekilde toprağa o kadar büyük zarar veriyor ki dudak uçuklatır.

" Piller tuzlu suyla çalışabilir! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Piller tuzlu suyla çalışabilir! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Piller tuzlu suyla çalışabilir! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Kırılmayan telefon LG K61 kutusundan çıkıyor Kırılmayan telefon LG K61 kutusundan çıkıyor
 2. 2 İş modeli kanvası nedir? Nasıl oluşturulur? İş modeli kanvası nedir? Nasıl oluşturulur?
 3. 3 iPhone'da en iyi fotoğraf düzenleme uygulamalarını sıraladık! iPhone'da en iyi fotoğraf düzenleme uygulamalarını sıraladık!
 4. 4 Helal olsun: yapmışlar! Huawei Ekosistemi! Helal olsun: yapmışlar! Huawei Ekosistemi!
 5. 5 Samsung Galaxy Note 20 Ultra kutusundan çıkıyor! Samsung Galaxy Note 20 Ultra kutusundan çıkıyor!
 6. 6 Galaxy Note 20 Ultra elimizde! ilk izlenimlerimiz Galaxy Note 20 Ultra elimizde! ilk izlenimlerimiz
 7. 7 Samsung Galaxy Watch 3 kutusundan çıkıyor! Samsung Galaxy Watch 3 kutusundan çıkıyor!
 8. 8 Galaxy Note 20 serisi tanıtıldı! Canlı Yayın Galaxy Note 20 serisi tanıtıldı! Canlı Yayın
 9. 9 Isınan bilgisayar nasıl soğutulur? (Video) Isınan bilgisayar nasıl soğutulur? (Video)
 10. 10 Xiaomi Redmi Note 9 Pro vs Redmi Note 9S Xiaomi Redmi Note 9 Pro vs Redmi Note 9S