Okunma

Super Earth Gezegeninin Sıcaklığını Ölçtü


31 Mart 2016 Perşembe 13:00
Super Earth Gezegeninin Sıcaklığını Ölçtü

NASA, uzaya dair çalışmalarının kapsamını her geçen gün genişletmeye devam ediyor. NASA’nın Spitzer adlı teleskobu, ilk kez güneş sistemi dışında kalan bir gezegenin sıcaklık haritasını çıkardı.

“Super Earth (Süper Dünya)” kategorisine giren gezegende gündüzleri sıcaklık 2426 Fahrenheit olarak ölçülüyor.

90 yıl önce Libya’nın El Aziziye kentinde 57.8 santigrat derece dünyanın en sıcak yeri olarak kabul edilmişti. Rekorun onayı uzmanlar tarafından onaylanmayınca 2012 yılında Death Valley’de ölçülen 56.6 santigrat derecelik sıcaklık gelmiş geçmiş en sıcak yeri insanlığa sunmuştu.

Söz konusu derece ise , ne 90 yıl öncesinde Libya’daki El Aziziye kentindeki sıcaklık, ne de 2012 yılında ABD’nin Death Valley bölgesinde sıcaklıkla yarışır durumda.

Magmatik ve lavlardan oluşan göllerle kaplı gezegen, dünyanın yaklaşık 2 katı durumunda. Gündüz sıcaklığı 2426 Fahrenheit olan “55 Cancri e” gezegenin gece sıcaklığı ise 1126 santigrat derece.

Gezegenin çıkarılan sıcaklık haritasında ise; sıcaklığın gezegenin her bölgesine eşit dağılmadığına dair bilgilere ulaşıldığı ifade edildi.

Space Fellow Ship haberine göre farklı bir atmosfere sahip olan gezegenin, yüzeyinde bulunan katı lav akıntılarının sıcaklığın eşit dağılmasını engellediği dile getirildi.

16-03/31/55cancrie.jpg

NASA, 2018 yılında uzaya fırlatacağı James Webb teleskobu ile 55 Cancri e gezegenine ait daha detaylı bilgiler elde etmeyi planlıyor.

Gezegen 30 Ağustos 2004 tarihinde NASA tarafından keşfedilmişti.

:: Bugüne dek gözlemlenen en sıcak gezegen hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Super Earth Gezegeninin Sıcaklığını Ölçtü”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Şu sıcaklık birimlerinden başka yok muydu onları da ekleseydiniz daha fazla kafamız karışırdı.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Obi Van Kenobi'nin Anakin Skywalker'i dilimledigi gezegen degil mi burasi. 😛

 3. SDN Okuru dedi ki:

  iyi geceleri serin oluyormus ☺

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Cehennem kaç santigrat? Ürktüm :/

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Haber mi şimdi bu

" Super Earth Gezegeninin Sıcaklığını Ölçtü konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Super Earth Gezegeninin Sıcaklığını Ölçtü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Super Earth Gezegeninin Sıcaklığını Ölçtü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "