Uber’in ardından taksicilerden Martı hamlesi!


25 Şubat 2020 Salı 23:59
Uber’in ardından taksicilerden Martı hamlesi!

Son iki yıldır taksici denildiğinde ilk akla gelen Uber oluyor. Taksi kavramını baştan aşağı değiştiren Uber ile taksiciler arasında yaşanan tartışmalar Uber Türkiye’nin faaliyetlerini sonlandırması ile sonuçlandı. Bu kez taksicilerden gelen Martı açıklaması sosyal medyada yeni bir tartışmanın alevlenmesine neden oldu.

Uber’in ardından Taksiciler Martı açıklaması ile gündemde!

Taksi Hakları Derneği’nin Twitter hesabında yapılan paylaşımda “İstanbul tüm cadde ve sokaklarını işgal eden bu Martı isimli scoterlara izni kim veriyor? Hem güvenlik açısından son derece tehlikeli, hem de yollar işgal altında.” ifadeleri kullanılarak Ekrem İmamoğlu ve İstanbul Valisi Ali Yerlikaya gibi isimlerin yanı sıra İstanbul Belediyesi gibi ilgili kurumlar etiketlendi.

Engelsiz Hayat Dayanışma Derneği tarafından yapılan açıklamada ise İstanbul genelindeki Martı scooterların engelliler için ciddi tehdit oluşturduğu dile getirildi. T24’ün haberine göre Dernek Başkanı Adem Kuyumcu tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Erişilebilirlik kültürü oluşturulmadan, bisiklet yolları yapılmadan yaygınlaşan Martı adı verilen bu sessiz araçlar görme ve işitme engellilerle yaşlılar için ciddi tehlikelere yol açıyor.  Yaya yolları sadece yayalarındır. Ulaşım aracı olarak motorlu taşıtlar, motosikletler, bisikletler ve şimdi de Martı adı verilen bu sessiz araçlar yaya yollarındalar.

“Yaya yolunun ortasında direkler, ağaçlar, cafe, restoran masaları ve diğer işletmelerin tezgahlarının olması da ortopedik, görme, işitme engelli bireyler, yaşlılar ve bebek arabalı ailelerin hayata katılımına engeller yaratmaktadır. Erişilebilirlik dediğimiz engelsiz mimari çevre konusundaki kanunları uygulamayanlara cezalar bile vardır.

“Belediye çalışanlarına, mimarlara, mühendislere, şehir plancılarına ve müteahhitlere erişilebilirlik hakkında sadece teknik bilgi vermek yetmiyor olduğunu 15 yıldır deneyimliyoruz.  Erişilebilirlik standartlarını uygulamanın 10 milyondan fazla engelli vatandaş ve aileleriyle 40 milyon vatandaşın psiko sosyal ve sosyo ekonomik sebeplerini ve sonuçlarını da herkese öğretmek gerekiyor”
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

56 yorum - “Uber’in ardından taksicilerden Martı hamlesi!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Ya ama harbiden sıktınız heee yaa varya öyle bir sinirleniyorum ki önüme bi taksici çıksa üstüne atlicam galibaa

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Utanmasanız Yapılan metro inşaatlarına laf atacaksınız

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Yakında derler 😁

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu sarıcılar bisiklete de karşı çıkar şimdi.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Hertürlü girişime karşı olan sarı bataklıklar. Elbet sizinde sonunuz gelecek. mÜşteriye değer vereceksiniz. O zaman bu insanları yana yakıla ararsınız bakkala gideni dur abla ben bırakıyım diye peşinde kosacaksınız. İnş o günleri görürüz

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Yaya yolunun üstünde müşteri indirirler, yaya yolunda bekler kapatırlar, kırmızı ışıkta bi gazla geçerler beklemezler, yaya’ya yol vermezler ve şimdi bu haltların hepsini yapan Taksiciler gelmiş neyin güvenli olduğuna, neyi kullanıp kullanmayacağıma karışıyor demeç veriyor, duygusallık yapıyor. Birkaç kişi kullanıyorsa da mecburiyetten kullanıyor zaten sizi susun sesinizi çıkarmayın bence.

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Rekabet ortamını yok edip tekelleşmeye çalışarak halkın çıkarlarını zarara uğratmak suç değilmiydi

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Taksici lobisi devleti yönetme ve söz söyleme her istedigi i yapabilme kudreti oldugunu sanıyor herşey onlara bırakıp ülkeyi terk edelim

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Engelli vatandaşı anlarım yolu tıkanı***** araçta sigara içen,kısa mesafe almayan,turist bekleyen,yolu UZATAN KALDIRIM İŞGAL EDEN,ENGELLİ YOLUNU KAPATAN , OTOBÜS DURAKLARINI İSGAL EDEN SİZLER NİYE ŞİKAYET EDİ***** DUZEN VERMEK YERİNE KENDİNİZ ÖTV İNDİRİMİ İLE LUKS ARAC ALİP ONUNDA TARİFESİNİ YÜKSEK ***** HİCBİR GİRİSİM OLMASIN YEKELY OLUP AT KOŞTURALİM İSTİ***** FARKLİ FİRMALARA DA İZİN VERMESİ GEREKİR.TAKSİ PLAKASİ OLAYİDA GEREKİRSE YENİ PLAKALARA İZİN VERİLEREK TAKSİ PLAKA FİYATLARI AŞAĞIYA ÇEKİLMELİ

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Rusya’ya gittim (über)(yandex taksi)(get)ve daha fazlası var ama kavga yok uygulamadan seçme hakkı var insanların kim daha üst düzey hizmet veriyorsa onu tercih ediyorsunuz biz yandex taksi uygulamasını tercih ettik uygulamada otomatik çeviri özelliği var şöförle yazışmak için uygulama üzerinden Türkçe yazıyoruz şöför Rusça görüyor o yazarken tam tersi ayrıca taksinin kullandığı rotayı anlık olarak takip edebiliyorsunuz.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu taksiciler moov u hala nasıl farketmediler acaba onu öğrenseler onu da protesto ederler.

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Taksiciler konuşuyorsa kesinlikle “HAKSIZ DIR LAR”. Lanet olsun sarı taksilere

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Tayyip baskan uberi kovdu, ekrem İmamoğlu da sorunu görmezden geliyor. Yani taksi konusu ne yazık ki çözülemiyor

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben yurt disinda isvecte yasiyorum burdada taksi var uber var bolt var ve scooter var kimse kimseye birsey demiyor herkes nasibini yer nekadar bos insanlar var yaw reamen ulkede kolelim yaptiriyorlar hic kimse taksi ile gitmeye mecbur degilki

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Türkiyede bu işle oy için yapılır. Taksici esnafı ve ailelerinden gelecek oy Martı vb.. dan büyük olduğu sürece yasaklanır

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  ubere saldıran barbarlardan magandalardan her şey beklenir.

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Alternatif taşımacılık şart kimin bütçesi neye yetiyorsa insan onu tercih etmeli asgari ücret 2000 TL indi bindi minibüs 3.50tl taksi 15 TL indi bindi bırakın uberi bırakın altarnatif taşımacılığı yasallaşsın düzenleme yapın devlet bütçesine kazanç olsun taksici kekolara yedirmeyin bu rantın parasını yalnız bakın o zaman nasıl çeki düzen vericekler kendilerine

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Istanbul biteli yillar oldu her gecen gun de yasanmaz bir hal aliyor , martisi scooter i bisikleti herneyse yapilsin bunlara uygun bir yol insanlar cileden kurtulsun ama bunu yapacak yerde birakmadilar 5 karislik yeri bile rant kapisina cevirdiler cevirmeyede devam ediyorlar.

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Böyle hizmetlerin artarak devam etmesini dilerim, çünkü istanbul da bir tekelleşme haline gelen taksi terörü son bulmalı,işini hakkıyla yapan taksicilerde var ama bu çözüm değil…

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Bizim ülkede işlemez. Kültür seviyemiz uygun değil. Çünkü cahil ve saygısız bir milletiz. Sıksık ölümlü ve yaralanmalı haberleri okursunuz artık .

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Taksiciler kesin vatandaşı düşünüyordur zaten.

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  500 mt yol gidecek adamdan 13 tl alıyorsunuz birde ötüyorsunuz müşteri seçiyorsunuz orada trafik var gitmem diyorsunuz kar yağdı yağmur yağdı değişim saatim geldi vs. vs bin tane bahane uydurun sonra yeni birşey çıkınca eski örümcek kafanız ile karşı çıkın adam olun insan olun düzgün davranın ki tercih edilin içinizde bu meziyetlerde insanlar da var ama sayıları yazık ki çok çok az..

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Belediye çalışanları, mimar, mühendis, şehir plancıları ve müteahhitlerin teknik bilgilerini eleştireceğine ilk önce kendi taksicilerinin eğitim, yozlaşmış kültür seviyelerine, edeb ve adablarına baksın da öyle konuşsun bu şahıs!

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  Beşiktaş’ta yaşayan biri olarak adamlar bir konuda haklı. Trafik ışıkları, elektrik direkleri martı ile dolu. Zaten dar olan kaldırımlarıda kaplayıp bebek arabası ile geçmeyi imkansız hale getiriyorlar. Bir kaç kez şikayet etim ama sonuç yok. Benzer durumda engellileride zor duruma sokuyordur. Ayrıca yoğun kullanımın olduğu Beşiktaş’ta yollar yoğun olduğu için kaldırımda kullananlar ve hepsi acaba. Bir kaç kez kazayı ucuz atlattım ve iki kerede gördüm.

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Taksici kazanacagina kim kazanirsa kazansin… Canim yurdumun cahil insanlari yurtdisindaki sistemleri gormedigi icin Turkiye’dekileri “taksi” zannediyorlar.. Sen taciz et, para ustu verme, yolu uzat, sacma sapan konular hakkinda konusarak zamanimi çal, sonra gel senin alternatifin olan herseye karsi cik..

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Sultanahmet’in sarı çakalları

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu kafa şahsi bisikletlerinize bile karışacak. Bunlar daha iyi günlerimiz.

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  Milleti yolmak için sağa sola dalaşan koca yürekli taksiciler…

 29. Ziyaretçi dedi ki:

  Bütün taksicilere sesleniyorum, Çok ekmek yediniz bırakın insanları istedigine binsin. 2 adımlık yere taksi acılış fiyatı ne kadar ? bu scoter ile 2 tl ye 1 saat istedgimiz yere gidiyoruz . sizin acılış fiyatının yarısı yadar hemde. Alıştınız insanları sömürmeye, ekmek siz kazanmıyorsunuz sadece insanlarda aç ve biryere gitmek icin mucadele ediyor. eryere yayılsın bu martı istiyorum. otobuse minubuse binmek hele hele taksiye hiç binmek istemiyorum şahsen mecbur kalmadıkca… Yapanı alkışlıyorum her sokaga koyun sömrücü düzen bitsin ….

 30. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu sarı korsanları boykot ediyoruz. Asla taksi kullanmayın. Otobüs, metro, minibüs, dolmuş hatta gerekirse otostop yapın. Bu korsanlara 1 kuruşunuzu yedirmeyin..

 31. Ziyaretçi dedi ki:

  İstendiği çoğu zaman taksi bulunmuyor ee ne olacaktı millet acil işleri oluyor ve bir yerden diğer yere gitmek için sadece genelde taksi kullanıyor bulamayınca da böyle alternatifler ii oluyor kalkması gereken var sa o da taksiciler

 32. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence derhal taksi sayısı düşürülmeli yada yasaklanmalı özgürlüğümüzü kısıtlayan sarıya HAYIR.

 33. Ziyaretçi dedi ki:

  Tadını kaçırdınız artık kim yüz veriyor bunlara yeter artık.Bizde kendimize satın alır asla taksiye binmeyiz hadi bakalım.

 34. Ziyaretçi dedi ki:

  Taksiciler haklı yerli ve milli bir oluşum takisi . Marti filan ne bence yasaklanmali hemen.

 35. Ziyaretçi dedi ki:

  Aslında olay şu taksinin bir plaka sahibi plaka sahibi plakayı kiraya veriyor plakayı kiralayan firma da bir başkasına kiraya veriyor sonrasında alan kişi 2 şöför buluyor ve 2 şöför kiralıyor 2 şöförü sırtından para kazanoyorlaryumurta şöförü götünde pişiyor trafik cezasına lastik tamiri e far ampül degişimine ve hafif ve agır kazalarda şöför kabahatli ise masrafa karışıyorlar anlıcagınız piyasada iş gariban şöförü sırtından para kazananlar dolayısı ile aracı kullanan şöför o gün para kazanamazsa o günkü kirayı cebinden ödeme zorunluluğu var birde SSK sını bile şöför kendi ödüyor resmen köle izahura anlıcanız şöförü psikolojisini

 36. Ziyaretçi dedi ki:

  Taksiciler Haklı beyler hemde yüzde yüz haklı. Ya taksi ye binilecek yada taksiye. Alternatifi yok siz bilmezsiniz, anlamazsınız . Çok ama çok tehlikeli bugün martı yarın kartal olur. Hasta etmeyin binmeyin martı falan deve olsa neyse.

 37. Ziyaretçi dedi ki:

  Gerçekten merak ediyorum bizim bu taksilere binmek gibi bir zorunluluğumuz mu var ? Neden alternatif ulaşım seçme özgürlüğümüz yok bu memlekette. Ben scooter a binmek istiyorsam binerim. Taksicilerin bu dayatması için devlet adamlarından birilerinin bişeyler yapmaya niyeti var mı? Bir taksi plakasının yalı parası olacak kadar rant getirdiği bir sektör oluşmasının ceremesini neden halk çekiyor. Binmiyorum binmeyeceğim o taksilere. Hanzo hanzo adamların şöförlük yaptığı, kısa mesafe gittiğiniz için dayak yemişten beter olduğunuz bir ulaşım aracını neden tercih edelim… birisi bunu açıklasın önce , sonrasında uber e martıya laf atsın. Hee üç gün sonrada sarı bisikletede laf atacaklar bundan da şüphem yok (!)

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Tercüman olunan hisler… Belirli bir tarihten itibaren her şey ama her şey rant haline geldi. Uzun zaman boyunca comfort zone’da bulunan insanların üzerinde en ufak bir değişikliğe gidilirse, sonuç böyle saçma tepkilere gider. Bende şunu sorarım o zaman taksicilerin yılda kaç kişiyi yaraladığını, kaç kişiyi öldürdüğünü, kaç engelliye engel teşkil ettiğini biliyor musunuz?
   Yazık, ülkemize çok yazık.

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   başka birşey eklemeye gerek yok

  3. Ziyaretçi dedi ki:

   PEKİ BU MARTI YI KULLWNANLARIN HAYATINI KİM SAVUNACAK NEDEN KASK YOK NEDEN NİÇİN CAN GÜVENLİKLERİ VAR MI SİZCE MARTI KULLANICILARIN ENGELLİ VATANDAŞALRIMIZI DÜŞÜNEN YOKMU HÜÇ TAKSİYE BİNMEK ZORUNDA DEİLSİNİZ EVET AMA MARTI KULLANICILARIN CAN GÜVENLİGİ SAGLAYIN OZAMAN GEREKEN BELGELER İLE SAVCILIGA BAŞVURULAR GERÇEKLEŞECEKTİR GEREKEN LER MAHKEMEDE GÖRÜŞÜLECEKTİR

 38. Ziyaretçi dedi ki:

  Taksicilerin savunulacak hiçbir yanı yok.

 39. Ziyaretçi dedi ki:

  Avrupa’da uber, scoter, elektrikli ehliyetsiz araçlar var. Taksilerde çalışıyor. Kimse kimseyle bi derdi yok ama Türkiye’de nedense bi çekilmeme durumu var. Bırakın milleti kim neyle gitmek istiyorsa gitsin

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   nasil yok bos bos konusuyorsun. Bak bakalim uber kac avrupa ulkesinde turkiyeden once yasaklanmis.

 40. Ziyaretçi dedi ki:

  Ulan serefsizler simdide gozu bunami diktiniz ne yapacakti bu insanlar ikilira uclira bozuk yok diyip para ustunu vermiyosunuz ac kopekler

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Aç köpek dedigini kişiler paranız olmayınca abi param yok beni bu adrese götürür müsün dediginiz zaman geri çevirmeyen insanlar sagolsunlar

 41. Ziyaretçi dedi ki:

  Boş yapmayın, kısa mesafe almazsınız, sonra martı gibi araçları bahane edersiniz…

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Tam olarak öyle

 42. Ziyaretçi dedi ki:

  Taksilerin yollarda kullanılması tüm insanlar icin tehlike yaratıyor, bugun 3 tehlike atlattım yolda 2 si taksi 1 i minibüs

 43. Ziyaretçi dedi ki:

  Bunlarda para kazanıcaz diye herşeye karşı çıkıyorlar, olmaz öyle şey

 44. Ziyaretçi dedi ki:

  Taksiye binmek yerine martıyı kullanmayı tercih edenlerin sayısı arttığı için şikayet etmişler yine. Taksiciler müşterilerini kazırlarken, kısa yola götürmezken uberin popüler olmasından çekinmesi çok normaldi.

 45. Ziyaretçi dedi ki:

  Hadsiz ukala takımı. Utanmasalar ki utanmıyorlar, bisikletleri de yasaklatacaklar.

 46. Ziyaretçi dedi ki:

  Şuraya sağlam bi söverdim de neyse. Bu taksicileri sınır dışı edin siz de rahatlayın biz de.

 47. Ziyaretçi dedi ki:

  Taksicilerin samimiyetine inanmıyorum amaçları sadece maddi gelirlerine ne engelse karşı çıkmak

 48. Ziyaretçi dedi ki:

  Yaya haklarına dikkat ve itibar etmeyenlerin bu tarz açıklamalarda bulunmaları ve tek taraflı açıklamalar yapmaları çok komik.

 49. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu taksicilere kalsa özel arabalar da yasaklanmalı

 50. Ziyaretçi dedi ki:

  Yeter artık

" Uber’in ardından taksicilerden Martı hamlesi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uber’in ardından taksicilerden Martı hamlesi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uber’in ardından taksicilerden Martı hamlesi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı! Demon's Souls oynanış videosu yayınlandı!
 2. 2 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 3. 3 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 4. 4 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 5. 5 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 6. 6 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 7. 7 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 8. 8 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
 9. 9 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!
 10. 10 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!