Okunma

Uzay boşluğunda yaşayabilen canlı!


16 Temmuz 2017 Pazar 09:00
Uzay boşluğunda yaşayabilen canlı!

Dünya’ya çarpan dev bir asteroit sonrası insanoğlunun hayatta kalıp kalamayacağı hep bir tartışma konusu olmuştur. Gezegenimize büyük bir asteroit çarptığında kırılgan bir tür olan insanoğlu yok olabilir ancak hayvan ve bitkiler ile dünyadaki yaşam bizsiz devam edebilir. Bilim insanları, su ayısı olarak da adlandırılan tardigratların böyle bir olayda yok olmayacak bir tür olduğunu keşfetti.

Ekstrem koşullara dayanıklı

Mikroskobik bir canlı türü olan tardigratlar -272º C’den 150º C’ye kadar sıcaklık aralığında yaşayabiliyor. Oxford ve Harvard’daki bilim insanlarının çalışmalarına göre su ve yiyecek olmadan yaşayabilen bu tardigratlar, okyanuslar tamamen yok olmadıkça tamamen yok olmayacak.

Bilim insanları bu çalışmada dünyayı etkileyebilecek bir felakette tardigratların hayatta kalıp kalmayacağını görmek için asteroitler, süpernova ve gama ışını olmak üzere üç felaket senaryosu çizdi. Üç felaket senaryosu da insanlar için son anlamına gelse de, tardigratlar bu senaryolarda hayatta kalabiliyor.

17-07/15/tradigrat-canli-turu-shiftdelete.jpg

Dünya temelli yaşam için ilginç bir gözlem olan bu çalışma, dünya dışı yaşam arayışında temel araştırma konusu olabilir. Sıcak ve soğuk hava fark etmeden ekstrem yaşam koşullarına dayanıklı olan tardigratlar, dünyada hayvanlar ve bitkilerin olmadığı bir durumda yaşamına devam edebilir.

::Uzay boşluğunda hayatta kalabilen tardigratlar hakkında ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Uzay boşluğunda yaşayabilen canlı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Daha once de belirttigim fakat sizin tarafinizdan onaylanmadigi yazimi tekrar ediyorum. Uzay boslugunda yasayamiyor. Yazar da belirtmis ama farkinda degil -272º C’den 150º C arasinda yasayabiliyor.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  evet bir damlada binlerce var içtiğiniz suda dahil 🙂 vucutta bilmem kaç milyontane var cosmos belgeselinden 🙂

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Aklıma "Life" filmi geldi. Bilim kurgu severer için güzel bir film. Tavsiye ederim.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  güzel bir haber teşekkürler

 5. SDN Okuru dedi ki:

  2008 de PopSci da haber olmuştu. Bu zaman sarfında üzerinde epeey deneyler yaptıktan sonra gerçekten yaşabiliyormuş raporu çıktı 🙂

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bu haber çıkalı yıllar oldu zaten

 7. SDN Okuru dedi ki:

  150 dereceye kadar hayatta kalabilirken onbinlerce dereceye çıkabilen süpernova patlamasından nasıl sağ çıkabiliyor açık değil.

" Uzay boşluğunda yaşayabilen canlı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uzay boşluğunda yaşayabilen canlı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uzay boşluğunda yaşayabilen canlı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "