Teknoloji çağını değiştiren adam: Steven Paul Jobs


08 Haziran 2020 Pazartesi 21:00
Teknoloji çağını değiştiren adam: Steven Paul Jobs

Steven Paul Jobs, hepimizin bildiği haliyle; Apple kurucusu ve teknoloji tarihini yeniden yazan insan. Ancak hiçbir şekilde sıradan bir insan değil. Ne yaşantısıyla, ne aile yapısıyla ne de karakteriyle. Teknoloji tarihinin içerisindeki en sıra dışı ve en zorlu adamlarından biri.

Suriyeli Müslüman bir baba ile İsviçreli bir annenin evladı olarak 24 Şubat 1955’te dünyaya gelen Jobs, Kaliforniyalı bir aileye evlatlık verildi. Üniversite serüveninden ilk altı ayda sıkılan Jobs, ailesinin birikimlerini boşa harcamalarını istemediğinden üniversiteden ayrıldı.

teknoloji çağını değiştiren adam steven paul jobs apple

Hayatına bir insanın başına gelebilecek en büyük talihsizliklerden biriyle başlayan teknoloji gurusu hakkında Steve Jobs neden önemli? Sorusuna bu yazımızda cevap bulacağız.

Teknoloji çağını değiştiren adam: Steven Paul Jobs

Üniversite zamanlarında bile yaşıtlarından çok farklı olan Jobs, okulu değil ama okulda öğretilenlerin kendisine uygun olmadığını, bunun yerine bir şeyler üretmesi gerektiğini keşfedip okulu bıraktı.

Jobs, mühendislikle ilgilenmesine rağmen, gençlik tutkuları değişiyordu. Reed Koleji’nden ayrıldıktan sonra, 1974 yılında Atari Corporation’da video oyunu tasarımı yapmak üzere işe alındı. O zamanki Atari CEO’su Jobs için; “Steve bir süredir toplantılarımıza dışarıdan katılıyordu. Eğleniyor gibiydi. Yaklaşık 6 ay toplantılara katıldıktan sonra bir gün odama geldi ve “Beni işe almak zorundasınız, çünkü Atari bensiz bir hiç. İşe alınmadan buradan gitmeyeceğim” dedi. Oldukça kararlı ve ikna edici gözüküyordu. Sonunda amacına ulaştı ve onu işe aldık.” açıklamasında bulunmuştu.

teknoloji çağını değiştiren adam steven paul jobs apple

Steve Jobs, Atari macerası sırasında Hindistan’a gidip Budizm’i keşfetmek için yeterli birikimi yapmıştı. Hindistan macerasından sonra tekrar Silikon Vadisi‘ne döndü. Dönüşüyle beraber okuldan arkadaşı ve o sıralarda Hewlett-Packard’da çalışan Steve Wozniak “Woz” ile tekrar iletişime geçti. İkili, ABD’de satılan Cap’n Crunch’ların içinden çıkan düdüklerin üzerlerinde ufak değişiklikler yaparak, AT&T tarafından uzun mesafeli aramaların denetleme frekansı olan 2600 Hz frekans sesini vermeyi başardı. Kısa bir süre zarfında Jobs ve Wozniak 1974 yılında iş hayatına atılarak pahalı uzun mesafe görüşmelerini bedava yapabilmek için “blue box” üretmeye başladılar. İkili bu sayede adlarını ilk kez duyurmuş oldu.

Woz, Steve’e kendi geliştirdiği mantık kartını tasarlama konusunda geldiği ilerlemeyi anlattı. Bu tasarımın HP tarafından reddedildiğini öğrenen Jobs, okul arkadaşı ile iş yapmayı önerdi.

Steve Jobs’un etkileme yöntemi olarak bilinen “gerçekliği çarpıtma sahası” Steve Wozniak üzerinde işe yaradı ve ikili şirket kurmak için ilk adımı attı. Şirket için bir sermaye gerekliydi ve Steve kendisinin tek mal varlığı olan Volkswagen minibüsünü ve Woz’un programlanabilir hesap makinesini satarak elde ettiği parayla ailesinin garajında çalışmalara başladı.

Nihayetinde Apple, 1 Nisan 1976 yılında Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne tarafından Apple I kişisel bilgisayar kitini satmak amacıyla kuruldu. Woz, kitleri kendisi üretti ve Apple I ilk kez Homebrew Computer Club’da görücüye çıktı.
yazarYiğit Can Polat

1999 yılından bu zamana kadar en büyük tutkum olan teknolojiyi, ilk masaüstü bilgisayarımı kutusundan çıkarırken yaşadığım ilk günkü heyecanımla beraber ShiftDelete.Net ailesi içinde sizlere ulaştırmaya çalışıyorum.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
İlker
İlker
7 ay önce

İyi ki varsın, iyi ki bizlere Apple’ı kazandırdın. Güzel insan.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 ay önce

Adam king. Bize Apple gibi kaliteli bir marka bıraktığı için şükranlarımı sunuyorum. Özellikle de iPhone olmasaydı diye düşünüyorum da aman Allah’ım çöpdroidlerle sürünürdük. R. I. P. Steve Jobs <3

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 ay önce

Apple olmasa halen tuslu telefonlarla mucadele ediyor olurduk. Kralsin Steve kralsin Apple

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 ay önce

Apple, Steve Jobs sayesinde kaliteli donanım ürünleriyle kaliteli yazılım ürünlerinin bir kombinasyonu haline geldi bu yüzden ben Steve Jobs’u önemli görüyorum

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
7 ay önce

adam elinde cep telefonuyla sahneye çıktı biz yeni birşey icat ettik dedi, dokunmatik erken, wi-fi,gps, uygulama yükleme eskiden de vardı ki kameradan bahsetmek bile istemiyorum. apple steve wozniak’ın (asıl kral) geçirdiği kazadan sonra şirketi bırakmasıyla batıyordu, jobs’u kovdular sonra bill gates’in verdiği 150 milyon dolarla kurtuldular, steve jobs’un iyi olduğu tek konu pazarlamaydı

" Teknoloji çağını değiştiren adam: Steven Paul Jobs konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Teknoloji çağını değiştiren adam: Steven Paul Jobs ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Teknoloji çağını değiştiren adam: Steven Paul Jobs ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  2. 2 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  3. 3 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  4. 4 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  5. 5 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  6. 6 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  7. 7 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  8. 8 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  9. 9 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  10. 10 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)