Telefonlarda yapay zeka ne kadar etkili?


15 Aralık 2017 Cuma 17:00
Telefonlarda yapay zeka ne kadar etkili?

Yapay zeka ve sağladığı olanaklar günden güne artarken, bir yandan da gelenekçi tarafımız bu önemli teknolojinin etik yönlerini tartışıyoruz. İşin etik yayını bir kenara atarsak, önemli olan firmaların yenilikçi yapay zeka teknolojileri sunarak müşterilerine çok daha iyi hizmet verebilmesi oluyor. Huawei ise telefonlarda yapay zeka dediğimizde aklımıza gelen ilk isim oluyor.

Huawei geliştirdiği yeni nesil cihazlarda ilk sinir ağı işlem birimini devreye soktu ve bu alanda önemli bir iş başardı. Akıllı telefon kavramını, zeki telefon kavramı ile değiştirmeyi planlayan şirket, yapay zeka desteği ile akıllı telefon kullanıcılarına yüksek performanslı bir deneyim sunuyor.

Telefonlarda yapay zeka hangi işlemleri kolaylaştırıyor?

Huawei’nin yeni nesil akıllı telefonlarında bulunan yapay zekanın desteği cihaz kullanıcılarının komutları ve gerçekleştirmek istedikleri görevler dikkate alınarak çalışıyor. Sinir ağı sizin cihazı kullanırken yaptıklarınızı analiz ediyor ve buna uygun bir çalışma gerçekleştiriyor. Kirin 970 ile gelen bu yapay zeka desteği makine öğrenmesi ve geniş bir sinir ağını kapsıyor.

Telefonlarda yapay zeka

Yapay zeka, kullanıcıların davranışlarını analiz ederek ve ihtiyaçlarını öngörerek, kullanım sırasında eşleşen bilgileri tam da ihtiyaç duyulan zamanda sağlıyor. Veri işleme için sinir ağlarını kullanmak çok verimli bir yöntem sunuyor.

Kirin 970, sinir ağı yardımcı işlemcisi ile dört çekirdekli bir Cortex-A73 kümesine göre 50 kat daha iyi enerji verimliliği ve 25 kat daha yüksek performans elde edilmesini sağlıyor.

Öte yandan yapay zeka, görüntüleri çok yakın bir şekilde seçebiliyor. Veri merkezindeki bilgilerle tam olarak eşleşmese bile temel özelliklere dayanarak onları bir bütün olarak algılayabiliyor. Hatta içeriklerini bile tahmin edebiliyor. Kirin 970 işlemcisi ile donatılmış olan ürünler, en hızlı rakibi olan akıllı telefondan çok daha kısa bir sürede 2 bin görüntüyü tanımlayabiliyor.

Huawei akıllı telefonların son yıllardaki en gözde özelliği olan kamera tarafı da bu yapay zeka desteği ile kullanıcılara ciddi kolaylıklar sağlıyor. Cihaz çevredeki nesneleri tanıyabiliyor ve bu verileri işleyerek çekim parametrelerini ayarlayabiliyor. Sinir ağları, otofokus performansını önemli ölçüde geliştiriyor ve nesnenin kısa süre içinde nerede olacağını tahmin edebildiği için hareketli nesnelerin yüksek kaliteli resimlerinin çekilmesini mümkün kılıyor

:: Sizce akıllı telefonlarda yapay zeka kullanımı arttırılmalı mı?
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Telefonlarda yapay zeka ne kadar etkili?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Artık yapay zeka mı dersin, kullanıcı verileri daha rahat ve profesyonelce toplamak mı dersin sana kalmış.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Zekanin yapayi olmaz. Zeka zekadir, digerleri zeka degildir. Telefonlarda bu bahsedilen sistem mimarisi, yani programlanmis eylem sistemi ise yaramiyor cok. Zaten de kullanan var mi?

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  mırın kırın kirin yapma 😀

" Telefonlarda yapay zeka ne kadar etkili? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Telefonlarda yapay zeka ne kadar etkili? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Telefonlarda yapay zeka ne kadar etkili? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone 12 kamerasını doğal ortamda test ettik! iPhone 12 kamerasını doğal ortamda test ettik!
 2. 2 1+1'i 3 yapan şirket eLogo neler yapıyor? 1+1'i 3 yapan şirket eLogo neler yapıyor?
 3. 3 Netflix'i daha keyifli hale getiren 10 eklenti! Netflix'i daha keyifli hale getiren 10 eklenti!
 4. 4 iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır? iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır?
 5. 5 Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği
 6. 6 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
 7. 7 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 8. 8 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 9. 9 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 10. 10 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?