Okunma

Türk Telekom hisseleri yeniden satışa sunuldu!


20 Eylül 2019 Cuma 12:15
Türk Telekom hisseleri yeniden satışa sunuldu!

Otaş’ın 2 yıl boyunca ödemediği borçlar nedeniyle Türk Telekom’un yüzde 55’lik hissesinin kredi veren Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası gibi şirketlere devri geçen yıl Ağustos ayında gerçekleşmişti. Bankalar hisselerini satışa çıkardı.

Türk Telekom hisseleri yeniden satışa çıkarıldı

Bankalar tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) gönderilen açıklamada, Türk Telekom hisseleri konusunda ABD merkezli Morgan Stanley’e yetki verildiği belirtildi. İşte KAP’a gönderilen açıklamanın tamamı;

Türk Telekom yönetici değişikliği

“Levent Yapılandırma Yönetimi A.Ş.’nin (LYY) veya LYY sahipliğindeki %55’lik Türk Telekomünikasyon A.Ş. paylarının satışı amacıyla Morgan Stanley & Co. International plc. (Morgan Stanley) satış danışmanı olarak yetkilendirilmiş olup, bu kapsamda satış ile ilgili gerekli çalışmalar ve potansiyel yatırımcılarla görüşmeler başlatılacaktır. Satış sürecinde Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. ve İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş. yerel danışman olarak görev alacaklardır.”

Türk Telekom hisselerine ne oldu?

Telekom’un yüzde 55’lik hissesi 2005 yılında 6 milyar 550 milyon dolara 21 yıllığına Otaş’a kiralanmıştı. Oger Telecom grubu şirketlerinden Otaş, bu hisseleri teminat olarak göstererek bankalardan 2013 yılında 4.7 milyar dolar kredi aldı.

Grubun sahibi Hariri ailesi borçları ödememeye başladı ve zor durumda olduğunu belirtti. İki yıl boyunca 290 milyon dolarlık taksitler ödenmeyince bankalar, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile masaya oturdu.

Bunların başında 1.5 milyar dolar veren Akbank, 1 milyar dolar veren Garanti Bankası, 500 milyon dolar kredi veren İş Bankası gelirken, 26 banka daha bulunuyor. En sonunda Otaş’ın hisselerinin bankalara geçirilmesine karar verildi.
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 yorum - “Türk Telekom hisseleri yeniden satışa sunuldu!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Zaten her şeyimizi amerikalılara satıyoruz sonrada kalkıp milli ve yerli diye övünüyoruz hükümet amerikaya bir ton laf ediyor ama ne hikmetse bütün yerli olan şirketlerimizi onlara peşkeş çekiyor hükümette buna destek veriyor daha güçlü olacağız diyor satılmadık bi mabadımız kaldı galiba yarın televizyona çıkar eyy amerika ne istedinde vermedik derse şaşırırmıyız

 2. Anonim dedi ki:

  Sanırım ders almadılar daha Allah akıl fikir versin ne diyelim.

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Kiealanıyor o hisseler satılmıyor sakin olun

 4. Misafir dedi ki:

  Turk Telekom bu hallere düşürulmemeli utanç duyması gerek bu hale getirenlerin önce araplara sat sonra hacze konu ucuz bir mal olsun açık arttirmalarda gezen antika gibi ordan oraya savrulsun ayıptır günahtır

 5. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bu ne kadar rezil bi durumdur ya devletin en büyük kurumunun düştüğü duruma bak emeği geçen herkese yazıklar olsun

 6. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Kurnaz bankalar kâr edeceğiz diye yola çıktılar ama elin adamı bunlara iyi geçirmiş. Ellerine sağlık

 7. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Satılmıyor. Adamın biri bizim Türk bankalarından kredi çekip hisse almış. Borcunu ödeyemeyince bizim bankalar adamın hisselerini almışlar. Şimdide bizim bankalar aldıkları hisseleri satacak adam arıyor. Kısaca satılmıyor ey yorumcu arkadaş

 8. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Satılmıyor farkındasınız değil mi ? Kiracı olacaklar yani

 9. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bosverin elden ele dolaşıp rezil olsun. Sonunda alt yapı tekeli kırılmak zorunda kalacaktır. Giren çıkan bankalara nasılsa

 10. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Türk Telekomdaki durum Avrupada olsa yer yerinden oynardı. Hükümet devrilir sorumlular mahkeme önüne çıkardı.Bizde ise herzamanki gibi. Şaka gibi ülkeyiz.

 11. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bu dakikadan sonra 2 ci dalga zamlara bakin , sata sata bitiremediler telekomu rezilligin bu kadari halen de birde yerli milli diye kendini paralayan bu hukumet once kendi ana ilitisimi olan telekomu satmayi biraksin halen peşkeş cekiliyor yazik bu ülkeye.

 12. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Milli oldu iyice

 13. Anonim dedi ki:

  Ülkenin koskoca iletişim servisinin düştüğü hale bak.

 14. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Nasıl bi cenabet firmaysa hiç bir işi rast gitmiyor çok ah aldılar heralde ,rezil kepaze oldular

 15. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Bakalım hisse senedine nasıl yansıyacak bu durum Türkcell’in yarısı bile değil fiyatı

 16. Anonim dedi ki:

  Şu telekomu almanlar alsın lütfen adam gibi fiyat ve hız alalım

 17. Anonim dedi ki:

  Öncelikle yeni alacak şirket isim değişimine gitmeli örnek teletürk,türkcell ile baş edememesinin sonuçları bunlar…

" Türk Telekom hisseleri yeniden satışa sunuldu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türk Telekom hisseleri yeniden satışa sunuldu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türk Telekom hisseleri yeniden satışa sunuldu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "