TV, bilgisayar ve tablet için KDV sıfırlansın teklifi!


24 Eylül 2020 Perşembe 20:20
TV, bilgisayar ve tablet için KDV sıfırlansın teklifi!

İlave gümrük vergilerinin uzatılması meclise taşındı. Bu kapsamda TBMM’ye taşınan teklifte TV, bilgisayar ve tablet için KDV sıfırlansın denildi. Birkaç saat önce 17 Nisan 2020’de yürürlüğe giren ve birçok elektronik cihazı kapsayan ilave gümrük vergilerinin uzatıldığını sizlere bildirmiştik. Özellikle sosyal medyanın gündemine giren ”ilave gümrük vergilerinin uzatılması” konusu mecliste de gündem konusu oldu.

CHP Eğitim Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, 30.06.2021 tarihine kadar yapılacak televizyon, masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar ve tablet teslimlerinde katma değer vergisi alınmamasını teklif etti.

İlave gümrük vergilerinin uzatılması meclise taşındı

İthal ürünlere uygulanan gümrük vergilerine yönelik yeni kararlar alınmıştı. Bu kararlar kapsamında ilave gümrük vergilerinin uzatılması gündeme gelmişti. Zira okulların ve pek çok iş yerinin evden çalışma sistemine geçmesiyle birlikte, televizyon, tablet, dizüstü bilgisayar ve bilgisayar kamerası gibi elektronik cihazlara talep artmıştı. Ek gümrük vergisinin uzatılmasıyla bu cihazlara ulaşamayacak insan sayısının artacak olması gündeme gelmesinin ardından konu meclise taşındı.

Sözcü’den Halil Ataş’ın haberinde yer verdiği konuya göre, Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, TBMM’ye verdiği Kanun Teklifi ile salgın süresince uzaktan eğitime destek olan televizyon, bilgisayar ve tabletlerden KDV alınmamasını gündeme getirdi. Bu noktada televizyon, bilgisayar ve tabletlerde KDV sıfırlansın teklifi ortaya atıldı.

ilave gümrük vergilerinin uzatılması

16 Mart 2020 tarihinden beri uzaktan eğitim sistemine geçen Türkiye’de ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için yüz yüze eğitimin yerine dijital ortamda eğitimlerini sürdürüyor.

Teklifte ise bu duruma değiniliyor: ‘’Öğrencilerin yüzde 50’si bu süreçte EBA’ya giriş dahi yapmamıştır. Bu öğrencilerin öğrenmelerini nasıl sürdürdüğü, EBA TV’ye erişimlerinin olup olmadığı, EBA TV üzerinden sunulan içeriklerin farklı sınıf seviyelerinde öğrenmeyi ne ölçüde destekleyebildiği, öğrenciler tarafından ne ölçüde izlendiği, ebeveynlerin çocuklarına ne ölçüde öğrenme desteği sağlayabildiği bilinmemektedir. Bu durumun telafisi yapılmaz ise hem okullaşma hem de öğrenme olumsuz etkilenecektir” ve uyarılıyor.

Teklifin değerlendirilip, değerlendirilmeyeceği henüz bilinmiyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

18 yorum - “TV, bilgisayar ve tablet için KDV sıfırlansın teklifi!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  bi haber var mı acaba bilgisayar almam gerekıyor ama gucum yetmıyor

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Ayrıca cep telefonuda dahil olsun sıfırlansın, vede cep telefonu taksit sınırı kaldırılsın, çok saçma taksit sınırı olması ben istediğim taksitle alırım devlet ne karışıyor buna bütün elektronik cihazlarda taksit sınır kaldırılmalı, Aciilleennn,..

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Devlet vatandaşına kolaylık sağlamak yerine nasıl daha zorlaştırırım derdinde. Türkiye de teknolojik hangi ürün için fiyat uygun ?

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Evet en azından 1 ay tabletler için sıfırlansın yeter… Herkes tablet alır çocuğuna

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Artık devletin yapacağı indirimler fayda vermiyor bi indirim yapsalar hemen halk olarak bizler yüzde yüz veya yüzde 200 bindirim yaparız maalesef acı bir durum konut faiz inidiriminde gördük kendimizi .
  bu gidişatımız hiç iyi değil toptan fırsatçı mı olduk bilemedim.

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Vergi sıfırlanınca satıcılar üstünü yine fiyat artışı olarak tamamlıyor maalesef. Beyaz eşyada vs. gördük bunu.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   En akıllıca yorum.

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Aksine daha fazla vergi koyarlar biz bu devletin vatandaşı değil müşterisiyiz .. hiç bi ümidim kalmadı artık

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu teklif kabul edilir mi bilmem ama ilave gümrük vergisinin de yıl sonunda düşeceğini sanmıyorum. 99 depreminden sonra geçici ek vergiler gelmişti. Aradan 21 yıl geçti ama hâlâ o vergileri vermeye devam ediyoruz. Gümrük vergisi de parça parça uzatılıp milleti alıştırdıktan sonra temelli %50 seviyesinde kalır. 😓😓😓

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  Telefonda var mı yoksa sadece tablet,TV falan mı

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Arabadan şundan bundan vergi alıyorsun eğitim için gençlerin geleceği için ÖTV KDV bandrol vs vergilerini iptal et ihtiyaç sahiplerinin işini kolaylaştır. Sen devlet olarak bunu yapmaz kötü zamanlarda halkının tepesine daha çok binersen sonra ortada yönetecek halk diye bir şey kalmaz.

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Devlet bilgisayar da tablette KDV ve ÖTV yi sıfırlasa ne değişecek. Sözüm tabi ki herkese değil fakat elinde imkan olan kesim öylesine aç gözlü ki hemen fiyat artışına gider bu çok net. En güzel örneğini devletin konut kredi faizlerini düşürdüğü zaman gördük. Konut fiyatları EN AZ 50 bin arttı. Devletimiz çok şey düşünüyor fakat insanlar birbirini çok az düşünüyor. Dilerim imkanı olmayan tüm öğrenciler istedikleri ve ihtiyaç duydukları herşeye sahip olur.

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  he oldu öyle yaparız tamam. sanırsın okuyup dünyayı kurtulacaklar. bizde öğrenci olduk. abartmayın

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Hayallere devam

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  olmaz batarız kattiyen olmaz

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  Çıplak fiyatı ne ise öyle satılmalı. Eğitim için devlette bir acunluk yapsın Bi zahmet

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   Devlet acunluk yapsa milletten istese yine kınarız devlet sıfıra indirse biz 100/100 bindiririz konut faizi indiriminde gördük ***** halk olarak fırsatçı olup çıkmışız bakalım sonumuz ne olacak.

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   Devlet acunluk yapsın derken Acun gibi zengin vatandaştan isteyip fakir öğrenciye versin. Fena olmaz da bedava ürünlerin hiç bir kıymeti olmuyor maalesef

" TV, bilgisayar ve tablet için KDV sıfırlansın teklifi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere TV, bilgisayar ve tablet için KDV sıfırlansın teklifi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda TV, bilgisayar ve tablet için KDV sıfırlansın teklifi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 2. 2 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 3. 3 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 4. 4 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 5. 5 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 6. 6 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 7. 7 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 8. 8 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 9. 9 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 10. 10 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?