Okunma

Uzay çöpleri zıpkınla toplanacak!


19 Mart 2018 Pazartesi 09:00
Uzay çöpleri zıpkınla toplanacak!

Yakıtı biten uydular ve uzay araçları nedeniyle uzay çöpleri, gelecek için sorun olmaya devam ediyor. Airbus, uzay çöpleri toplama görevini zıpkın benzeri bir aletle yapacak.

Uzay çöpleri tehlike oluşturuyor

Airbus, İngiltere’deki Surrey Uzay Merkezi’nde zıpkın benzeri bir sistem geliştirdi. 9 metre uzunluğundaki zıpkın benzeri alet, sıkıştırılmış hava kullanılarak ateşlenebiliyor. Zıpkın ile yapılan testlerde, uydu muhafazasında kullanılan ve genellikle 3 cm’den kalın olmayan, uyduların dış kısımlarında kullanılan kompozit malzeme delinebildi. Araştırmacılar zıpkını hedefledikleri uzay çöpüne fırlatarak, dünya atmosferine sokmayı planlıyor. Bu sayede çöpler dünyaya düşürülerek, uzaya gitmeden uzay temizliği yapılabilir.

Uzay çöpleri

Uzaydaki çöpler, gelecek için önemli bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan araştırmalara göre, şu anda uzayda 10 cm’den büyük olan 21.000 parça, 1-10 cm aralığında 50.000 parça uzay çöpü bulunuyor. Bu çöplere neden olan ülkelerin başında ise Çin, ABD ve Rusya geliyor.

Yapılacak olan daha kapsamlı testlerin ardında, zıpkın ile çöp toplama işlemine başlanabilir.

Zıpkın ile uzay çöpü toplanması hakkında ne düşünüyorsunuz?  
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Uzay çöpleri zıpkınla toplanacak!”

  1. Kerim dedi ki:

    Biz insanoglu gittigimiz her yeri bozuyoruz. Sonra da bozdugumuz yerleri duzeltmek icin yillarimizi veriyoruz. Allah sonumuzu hayiretsin.

" Uzay çöpleri zıpkınla toplanacak! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uzay çöpleri zıpkınla toplanacak! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uzay çöpleri zıpkınla toplanacak! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "