Okunma

Uzayda Gravistasyonel Dalgalar Göründü!


20 Haziran 2016 Pazartesi 06:30
Uzayda Gravistasyonel Dalgalar Göründü!

Lazer Interferometer Yerçekimi Dalga Gözlemevi(LIGO) bilim insanları, tarihte ikinci kez yerçekimsel dalgaların doğrudan tespit ettiler.

Uzayda bulunan iki karadelik sisteminin çarpışması sonucu oluştuğu tahmin edilen yerçekimsel dalgalarının tespitinin, astronominin bugünden sonraki gidişatına önemli katkıda bulunacağı dile getiriliyor.

LIGO ikinci kez yerçekimsel dalgaları tespit etti

MIT(Massachusetts Instıtute Of Technology), Caltech araştırmacılarından oluşan LIGO bilim insanları ekibi, 1.4 ışık hızının yarı boyutunda çarpışan iki kara deliğin söz konusu gravistasyonel dalgaların meydana gelmesinde rol oynadığını düşündüklerini belirttiler.

MIT Araştırma Bilim İnsanı ve LIGO Ekip Üyesi Salvatore Vitale konuyla ilgili yaptığı açıklamada, olayın hala gerçekleştiğine inanamadıklarını, uzayda ikinci kez yerçekimsel dalga görmelerinin evrende ikili kara deliklerin varlığına bir delil oluşturduğu niteliğinde olduğunu ifade etti.

16-06/17/karadelik_.jpg

Evrendeki gravistasyonel dalgalar ilk olarak 100 yıl öncesinde Albert Einstein tarafından teorize edilmişti. Einstein, birbirine çarpışan iki kara deliğin oluşturduğu etkinin, dünya üzerindeki doğal afetlerle benzer bir korelasyonu bulunduğuna dikkat çekmişti.

Bilim insanlarının yerçekimsel dalga varlıklarının kara deliklerle ilişkilendirilmesi noktasında kullandıkları en büyük kaynakta bu bağlamda Einstein’in izafiyet teorisi oluyor.

Nitekim Einstein genel görelilik teorisi ile tamamen yeni bir yer çekimi kavramının varlığını açıklamış; evrendeki büyük nesnelerin yer çekimi beraberinde uzay-zaman dokusunda deforme olduğunu teorize etmişti.

Günümüz bilim insanları ile Einstein’in teorisinde yola çıkarak, yer çekimi dalgalarının evrenin işleyişi hakkında insanlığa bilgi verebileceği konusunda varsayımlara sahip durumdalar.

16-06/17/tarihi_olaylar_albert-einstein-izafiyet-jpg_52965251_1424556786.jpg

Teknik olarak uzayda herhangi bir nesnenin yer çekimini etkileyebileceği görüşü hakim olsa bile, bu hesaplamanın yapılması için nesnenin oldukça büyük bir etkileşim altına girmesinin gerekli olacağı ifade ediliyor.

İki kara delik çarpışmasının ise bahsedilen yeterli etkileşime sebebiyet verebileceği Tech Crunch’daki haberde yer aldı.

LIGO, Ulusal Bilim Vakfı’nın bugüne kadar inşa ettiği en büyük tesislerden biri olarak betimleniyor.

16-06/17/108806_web.jpg

Yapımı 40 yıl süren, 570 milyon dolara mal olan tesis, evrendeki yerçekimi dalgaların tespiti konusundaki çalışmalarını sürdürüyor.

LIGO 2016 yılının Şubat ayında uzaydaki yerçekimsel dalgalara ilişkin ilk tespiti ile tarihe geçmişti.

:: LIGO ekibinin, uzay araştırmaları konusunda yeni bir çığır açabileceğini düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

19 yorum - “Uzayda Gravistasyonel Dalgalar Göründü!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bir bilgi de benden olsun. 2.8 ışık hızının çeyreği boyutunda çarpışan kara delikler de görülebilmektedir. İşte bunlar astrofizikle hastromatematiğin muhteşem uyumudur.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Herkes ne cok sey biliyor:))

 3. SDN Okuru dedi ki:

  MIT mezunları gene yorum yapmışlar

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Protoshow yapmışsınız ya yerçekimi dalgalarla yayılır mı siz kimi kandırıyosunuz bunlar hep amerikan oyunları

 5. SDN Okuru dedi ki:

  photoshop diyen arkadaşlar bu dalgalar ışık saçmadıkları için gözle görülmezler elde edilen manyetik alan verileri bilgisayar ortamında simüle edilerek temsili bir görüntü elde edilir.. makalede gördüğümüz resimlerde budur

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Koca bilim adamlari bilmio burdaki carpim tablosunu bilmeyenler yorum ypio ya deliryorum

 7. SDN Okuru dedi ki:

  gravitasyonel nedir abi? yerçekimsel diyemiyor muyuz? midem bulandı.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Kütleçekim Dalgaları değilmi!?!

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Her kelimenin sonuna -sel, -sal ekleme hastalığı olduğu için… 🙂

 10. SDN Okuru dedi ki:

  protoshow..milleti aldatmayalım ..lütfen..resme bak..böyle bişey olsa herşeyi kendine ç***** zaman kalır ne mekan.! +

 11. SDN Okuru dedi ki:

  peki bunun bana ne yararı olucak 31 çeksem en azından zevke geliyorum bunu okuması bile canımı sıktı.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  guzel haber aferin

 13. SDN Okuru dedi ki:

  İngilizceden doğrudan çeviri yapmak bu tür terimlerde yanlışlığa sebep oluyor. Yerçekimsel değil Kütleçekim Dalgaları ya da Uzay-Zaman Dalgalanması.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Bu işleri bırakın, dua edin, namaz kılın

" Uzayda Gravistasyonel Dalgalar Göründü! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uzayda Gravistasyonel Dalgalar Göründü! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uzayda Gravistasyonel Dalgalar Göründü! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "