Okunma

Uzayda Yaşam Test Edildi!


29 Mayıs 2016 Pazar 10:30
Uzayda Yaşam Test Edildi!

NASA, uzay görevlerinde kullanılmak üzere meydana getirdikleri şişme odalı yaşam formunu NASA TV’de yayınlanan görüntülerle izleyicilere tanıttı.

Bigelow Aerospace tarafından özel olarak tasarlanan yaşam formu, uzay istasyonları için daha az maliyetli ve daha güvenli bir uzay deneyimi sunma hedefi olacak.

Bigelow Genişletilebilir Faaliyet Modülü ya da BEAM adındaki şişme oda, uzayda astronotlar tarafından test edilen “ilk şişme oda yaşam formu” unvanına sahip oldu.

16-05/29/2016-05-28t180601z_2_lynxnpec4r0c2_rtroptp_4_us-space-habitat-930x708.jpg

NASA’nın Mars Gezegenine yönelik olarak planladığı 3 yıllık görevlerde söz konusu odayı kullanacağı ifade ediliyor.

Oda Nasıl Şişirildi?

NASA çalışanı astronot Jeff Williams, saat 09.00 itibariyle içi hava ile dolu olan vanayı açtı. Zaman içerisinde şişmeye başlayan modülün hacmi genişlemeye, ipleri gerilmeyi başladı.

Aradan geçen 7 saat sonrasında ise, modül mevcut hacminin 10 katı kadar büyüyerek, görevlerde kullanılmak istenen haline sahip oldu.

NASA, odanın sıcaklık, basınç, radyasyon ve diğer gerekli sensörlerin yüklemesinin testin bir hafta öncesinde hazırlandığını belirtti.

İlk Deney Başarısız Olmuştu

NASA, geçtiğimiz Perşembe günü itibariyle deneyi gerçekleştirmiş; fakat kumaş, köpük ve güçlendirilmiş dış katmanda meydana gelen aksaklıklar, deneyin başarısız olmasına yol açmıştı.

NASA çalışanı Don Huot, deneyin henüz başlangıç seviyesi olduğunu, gelecek süreçte gerek tasarım, gerekse de nitelik bakımında daha işlevsel çözümler geliştireceklerini ifade etti.

Bigelow Aerospace’in mevcut BEAM odalarında 20 kata kadar daha fazla şişen odaların planlarında bulunduğu VentureBeat’te yer alan haberde dile getirildi.

:: NASA’nın Mars odaklı çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Uzayda Yaşam Test Edildi!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Selamlar Ata,
  Yazdığın postları severek takip ediyorum. Küçük bir öneride bulunacak olursam başlıklara biraz daha dikkat etmelisin. Yanlış anlaşılmaya müsait oluyorlar.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  uzayda yasam tespit edildi diye okudum..

 3. SDN Okuru dedi ki:

  nasadan iyiyiz jdjdfjjsjx

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Biz hala makarna kömür

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Tam o biçim gazete başlıkları gibi olmuş.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Nasa bizi kıskanmaktan ne yapacağını şaşırdı…

" Uzayda Yaşam Test Edildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Uzayda Yaşam Test Edildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Uzayda Yaşam Test Edildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "