Vodafone Türkiye, Arşivini Dijitale Taşıdı


10 Ekim 2012 Çarşamba 14:40
Vodafone Türkiye, Arşivini Dijitale Taşıdı

Dijital teknolojilerin her geçen geliştiği günümüzde arşivler de dijitalleşti. Vodafone Türkiye’nin İzmir Ticaret Odası Sanayi Bölgesi’nde kurulan (ITOB) Vodafone Veri Operasyonu Merkezi’nde abonelerinin bilgileri hem dijital hem fiziksel ortamda saklanacak.

Merkezde saklanacak 800 milyon sayfa Serpil Timuray’ın elinde tuttuğu 1 TB’lık 114 adet harici diske sığıyor

Merkezin açılışı bugün aralarında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, BTK Başkanı Tayfun Acarer ve Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray’ın da katılımıyla gerçekleştirildi. 200 kişinin istihdam edileceği yeni ‘Vodafone Veri Operasyonları Merkezi‘nde milyon sayfalık dev bir dijital arşiv oluşturulması hedefleniyor. Merkeze, önümüzdeki 5 yıl içerisinde yaklaşık 40 milyon TL yatırım yapılması planlanıyor.

Açılışta konuşan Vodafone İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, şunları söyledi: “Ülkemizin bilgi toplumuna dönüşümünü destekleyerek sürdürülebilir zeminde kalkınması hedefiyle çalışan bir kurum olarak, bu yolda önemli bir girişimi daha İzmir’de hayata geçirerek, sürekli gelişen bilgi ve iletişim teknolojileri sayesinde ülkemizin dijital dönüşümüne de katkı sağlıyoruz.”

200 kişiye istihdam sağlanıyor

200 kişinin istihdam edileceği ve hem bireysel hem de kurumsal abone sözleşmelerinin arşivleneceği merkezde çalışanlar, evrak ve servis büro yönetimi gibi konularda Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı 2 aylık bir Sertifika Programı’nı başarıyla tamamlayanlardan oluşuyor.

800 milyon sayfalık dev dijital arşiv

Merkezde, toplam 800 milyon sayfadan oluşan 360.000 kutu belgenin dijital ortama aktarılması hedefleniyor. Planlanan çalışmalar kapsamında yapılacak yatırımın ise önümüzdeki 5 yıl içerisinde yaklaşık 40 milyon TL olması tahmin ediliyor. Merkezde, 800 milyon sayfalık dijital dönüşüm sayesinde elektronik ortamda 114 terabayt alan kaplanmış olacak. Dijital ortama aktarılacak bu sayfalar, fiziksel olarak yanyana konulduğunda 50 milyon metrekarelik bir alanı kaplayarak, 8.333 adet futbol sahası büyüklüğüne ulaşıyor.

Yeni Vodafone Veri Operasyonları Merkezi ile müşteri memnuniyeti, regülasyonlara uyum ve verimlilik gibi konularda önemli avantajlar sağlanıyor. Merkeze gelen belgeler, kargo kabul, evrak kontrol, tasnif, tarama, veri girişi, validasyon, kutulama ve arşivleme hizmetlerine tabii tutuluyor. 1 günde yaklaşık 300.000 sayfanın kontrol edildiği ve bunlardan yüzde 80’inin taranarak elektronik ortama aktarıldığı Merkezde, aylık 6.5 milyon, yıllık ise 78 milyon sayfa kağıdın kontrol ve taramasının yapılması hedefleniyor.

 :: Arşivlerin dijitalleşmesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Tıklayın forumda tartışalım.   

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Vodafone Türkiye, Arşivini Dijitale Taşıdı”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Siber saldırılara karsı musterilerinin bilgilerini korumak zorunda. Ben de bir vodafone abonesi olarak bu verileri cok sıkı koruması gerektigine inanıyorum. Umarız bu konularda yeterli tedbirler alırlar. Hayırlısı olsun.

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Vodafone’un teknolojik anlamda yaptığı yatırım gerçekten çok iyi. Bravo.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Helal olsun vallahi.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  E sonuç ne alocak merak ediyorum mileten yeniden borç çıkarmasın

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Sadece Vodafone TR için mi yoksa tüm Vodafone verileri mi?

" Vodafone Türkiye, Arşivini Dijitale Taşıdı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Vodafone Türkiye, Arşivini Dijitale Taşıdı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Vodafone Türkiye, Arşivini Dijitale Taşıdı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 2. 2 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 3. 3 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar
 4. 4 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 5. 5 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 6. 6 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 7. 7 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 8. 8 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 9. 9 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 10. 10 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!