Vodafone Türkiye, Arşivini Dijitale Taşıdı


10 Ekim 2012 Çarşamba 14:40
Vodafone Türkiye, Arşivini Dijitale Taşıdı

Dijital teknolojilerin her geçen geliştiği günümüzde arşivler de dijitalleşti. Vodafone Türkiye’nin İzmir Ticaret Odası Sanayi Bölgesi’nde kurulan (ITOB) Vodafone Veri Operasyonu Merkezi’nde abonelerinin bilgileri hem dijital hem fiziksel ortamda saklanacak.

Merkezde saklanacak 800 milyon sayfa Serpil Timuray’ın elinde tuttuğu 1 TB’lık 114 adet harici diske sığıyor

Merkezin açılışı bugün aralarında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, BTK Başkanı Tayfun Acarer ve Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray’ın da katılımıyla gerçekleştirildi. 200 kişinin istihdam edileceği yeni ‘Vodafone Veri Operasyonları Merkezi‘nde milyon sayfalık dev bir dijital arşiv oluşturulması hedefleniyor. Merkeze, önümüzdeki 5 yıl içerisinde yaklaşık 40 milyon TL yatırım yapılması planlanıyor.

Açılışta konuşan Vodafone İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, şunları söyledi: “Ülkemizin bilgi toplumuna dönüşümünü destekleyerek sürdürülebilir zeminde kalkınması hedefiyle çalışan bir kurum olarak, bu yolda önemli bir girişimi daha İzmir’de hayata geçirerek, sürekli gelişen bilgi ve iletişim teknolojileri sayesinde ülkemizin dijital dönüşümüne de katkı sağlıyoruz.”

200 kişiye istihdam sağlanıyor

200 kişinin istihdam edileceği ve hem bireysel hem de kurumsal abone sözleşmelerinin arşivleneceği merkezde çalışanlar, evrak ve servis büro yönetimi gibi konularda Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı 2 aylık bir Sertifika Programı’nı başarıyla tamamlayanlardan oluşuyor.

800 milyon sayfalık dev dijital arşiv

Merkezde, toplam 800 milyon sayfadan oluşan 360.000 kutu belgenin dijital ortama aktarılması hedefleniyor. Planlanan çalışmalar kapsamında yapılacak yatırımın ise önümüzdeki 5 yıl içerisinde yaklaşık 40 milyon TL olması tahmin ediliyor. Merkezde, 800 milyon sayfalık dijital dönüşüm sayesinde elektronik ortamda 114 terabayt alan kaplanmış olacak. Dijital ortama aktarılacak bu sayfalar, fiziksel olarak yanyana konulduğunda 50 milyon metrekarelik bir alanı kaplayarak, 8.333 adet futbol sahası büyüklüğüne ulaşıyor.

Yeni Vodafone Veri Operasyonları Merkezi ile müşteri memnuniyeti, regülasyonlara uyum ve verimlilik gibi konularda önemli avantajlar sağlanıyor. Merkeze gelen belgeler, kargo kabul, evrak kontrol, tasnif, tarama, veri girişi, validasyon, kutulama ve arşivleme hizmetlerine tabii tutuluyor. 1 günde yaklaşık 300.000 sayfanın kontrol edildiği ve bunlardan yüzde 80’inin taranarak elektronik ortama aktarıldığı Merkezde, aylık 6.5 milyon, yıllık ise 78 milyon sayfa kağıdın kontrol ve taramasının yapılması hedefleniyor.

 :: Arşivlerin dijitalleşmesini nasıl değerlendiriyorsunuz? Tıklayın forumda tartışalım.   

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
5 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

Sadece Vodafone TR için mi yoksa tüm Vodafone verileri mi?

şowalye
şowalye
8 yıl önce

E sonuç ne alocak merak ediyorum mileten yeniden borç çıkarmasın

Loki Rulez
Loki Rulez
8 yıl önce

Helal olsun vallahi.

IuTKuI
IuTKuI
8 yıl önce

Vodafone’un teknolojik anlamda yaptığı yatırım gerçekten çok iyi. Bravo.

SDN Okuru
SDN Okuru
8 yıl önce

Siber saldırılara karsı musterilerinin bilgilerini korumak zorunda. Ben de bir vodafone abonesi olarak bu verileri cok sıkı koruması gerektigine inanıyorum. Umarız bu konularda yeterli tedbirler alırlar. Hayırlısı olsun.

" Vodafone Türkiye, Arşivini Dijitale Taşıdı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Vodafone Türkiye, Arşivini Dijitale Taşıdı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Vodafone Türkiye, Arşivini Dijitale Taşıdı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım? Yarıyıl tatili için hangi Oppo'yu alalım?
  2. 2 Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik! Dışı da içi de sizi yakan 3 ısıtıcıyı inceledik!
  3. 3 3D yazıcıda ofis için neler bastık? 3D yazıcıda ofis için neler bastık?
  4. 4 Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk! Akıllı saatleri en uygun fiyata bulduk, liste oluşturduk!
  5. 5 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  6. 6 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  7. 7 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  8. 8 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  9. 9 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  10. 10 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2