Yapay zekânın öğrenme serüveni!


27 Eylül 2018 Perşembe 07:30
Yapay zekânın öğrenme serüveni!

Son yüzyılda elde edilen bilgilerin tüm insanlık tarihi boyunca öğrenilenlerden fazla olduğunu biliyor muydunuz? Bilgisayarların icat edilmesiyle yapay zekâ kavramının hayatımıza girdiği düşünüldüğünde bilgi edinme sürecinin çok daha kısa olacağını kestirmek güç değil.

Makinelerin öğrenme yöntemlerinden biri insan beynindeki sinir ağlarıyla aynı mantıkla çalışıyor. “Yapay sinir ağı” olarak adlandırılan bu yaklaşımla makineler canlıların davranışlarını gözlemleyip, matematiksel modellere dönüştürdükten sonra yapay modeller oluşturabiliyor. Durumlara uyum sağlayan, eğitilebilir olan, kendi kendine organize olup öğrenebilen yapılar insan beyninin öğrenmesini taklit etmeye çalışıyor.

yapay zeka

Yapay zekâ nasıl öğreniyor?

Yapay sinir ağlarını bu şekilde açıklamak mümkün olsa da bu öğrenme modelinin tam olarak anlaşılması biraz güç bir durum ortaya koyuyor. Belki de bu nedenle Ben Sharony and PokeGravy iş birliğiyle yapay sinir ağlarının İngilizce kısaltmasıyla adlandırılan A.N.N.(Artificial Neural Networks) izleyicilerin beğenisine sunuldu. Kısa animasyon türünde ortaya konan filmde diğerlerine pek benzemeyen bir bilgisayarın bilgiye ulaşmak için alışılmadık yollar denediğine şahit oluyoruz.

A.N.N. diğerlerinin aksine kendi kendine öğrenmeyi seçen bir robot olarak sunulmuş. Bunu yaparken de sinir ağlarıyla aynı öğrenme metodunu kullanarak deneme ve yanılma yolunu tercih ediyor. Renk, şekil, yapı, işlev vb. birçok unsura göre değerlendirme yaparak doğruya ulaşmayı amaçlayan A.N.N. bir anlamda yapay zekâların sinir ağlarını kullanarak nasıl sonuca gittiğini eğlenceli bir şekilde bizlere gösteriyor.

Bu kısa animasyonu birlikte izlemeye ne dersiniz?
Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Yapay zekânın öğrenme serüveni! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yapay zekânın öğrenme serüveni! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yapay zekânın öğrenme serüveni! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi MSI Optix MAG274QRF-QD monitör incelemesi
  2. 2 Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik Android telefondan iPhone 12 Mini'ye geçtik
  3. 3 ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama! ABD yasağına Xiaomi'den ilk açıklama!
  4. 4 Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk! Ofisi dumana boğduk, Mia Air ile kurtulduk!
  5. 5 Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda Galaxy S21 Ultra inceleme: Dünya ile aynı anda
  6. 6 MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik! MSI Stealth 15M oyun dizüstü bilgisayarını inceledik!
  7. 7 Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti! Mehmet Demirkol ile Samsung TV sohbeti!
  8. 8 HP ZBook Create G7 incelemesi HP ZBook Create G7 incelemesi
  9. 9 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3 BİM'den 219 TL'ye oyuncu faresi! SteelSeries Rival 3
  10. 10 Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video) Instagram da WhatsApp gibi 'hain' çıktı (Video)