Yapay zeka iş başvurularını nasıl değerlendiriyor?


12 Şubat 2021 Cuma 15:05
ABONE OL
Yapay zeka iş başvurularını nasıl değerlendiriyor?

Gelişen teknolojiyle beraber yapay zeka da ciddi ilerlemeler kaydediyor. Geçmişte insanlar tarafından yapılan pek çok iş, günümüzde yapay zeka aracılığı ile kolayca yapılabiliyor. Bunlardan bir tanesi de işe alım süreci. Yapay zeka işe alım sürecinde nasıl bir rol oynuyor?

Yapay zeka iş başvurularında insanların yerini alabilir mi?

İş başvurularında geçtiğimiz 10 yıldır yapay zeka kullanılsa da pandeminin getirmiş olduğu zorluklarla beraber günümüzde çok daha aktif bir şekilde tercih edilmeye başlandı.

BBC İş Dünyası Muhabiri Andrea Murad, girmiş olduğu iş mülakatında tecrübelerini şu şekilde aktardı: “Açıkçası, başvurumun bir insan tarafından değil de bir bilgisayar tarafından değerlendirildiğini bilmek biraz stresliydi.” Profesyonel bir gazeteci olan Murad, işe alım sürecenin ilk adımında yapay zekanın kendisine bir dizi oyun oynattığını belirtti. İki kutudaki noktaların sayısını hızlıca saymak, para kazanmak için bir balonu patlatmadan şişirmek ve duyguları yüz ifadeleriyle eşleştirmek gibi oyunlar oynayan muhabir; “Bir yapay zeka yazılımı kişiliğimi değerlendirdi. Hiçbir insanın sonucuna karışamadığı bu değerlendirme sonucunda da testi ya geçtim ya da kaldım.” ifadelerini kullandı.

Muhabirin girmiş olduğu test, Pymetrics adlı New York merkezli bir firma tarafından üretildi. Firma, testin amacının kişiliğinizin ve zekanızın çeşitli yönlerini, sorunlarla nasıl başa çıktığınızı ve risk yönetimini nasıl yaptığınızı ölçmek adına tasarlandığını belirtiyor. Global şirketlerde ön eleme olarak kullanılan bu testi geçtiğiniz zaman insan kaynaklarından biriyle görüşebiliyorsunuz. Pymetrics’in kurucusu Frida Polli, yapay zeka uygulamasının şirketler için daha sağlıklı ve geniş bir başvuru havuzu oluşturmak olduğunu ifade ediyor. Bir başka “işe alım yazılım” üreticisi olan HireVue ise adayların “ben” yerine “biz” kelimesini kullanıp kullanmadığına dikkat ederek eleme yapıyor. Bu şekilde kimin takım çalışmasına yatkın olup kimin olmadığını ayırt edebiliyorlar.

Eksileri neler?

Pek çok kişi tarafsız bir tutum sergilediğini düşünerek yapay zekanın iş başvurularını değerlendirmesinde bir sakınca görmüyor fakat belli bir kesim de ciddi dezavantajları olduğunu iddia ediyor. İş psikoloğu Pearn Kandola; yazılımların, adayların özellikle aksanlı konuştuğu zaman ne söylediklerini tam olarak algılayamadığını ve bununda çeşitli sorunlara neden olduğunu söylüyor.

Oxford Üniversitesi’nde yapay zeka alanında çalışmalar sürdüren Prof. Sandra Wachter ise yapay zekanın eski verileri inceleyerek analiz yaptığını, bu durumun da kadınlar için büyük bir eksi olduğunu ifade ediyor. “İşe alımlarda sahip olduğunuz veriler, geçmiş başarılı adaylara bakmaktır. Geçmişteki tepe kadrolarınız kimlerdi, geçmişte Oxford profesörleri kimlerdi? Bu durumlarda algoritmalar hep daha fazla erkek seçecektir.” şeklinde de fikrini destekliyor.
yazarSüleyman Kelle

2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji konusunda içerik yazarlığı yapmakta. SDN çatısı altında sahip olduğu yazarlık tutkusunu sürdürüyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
24 gün önce

Güzel bir paylaşım yapay zekanın kadınları daha az seçmesi zaten erkeklerin başarı neticesinin gö***** adil olmayan bir durumun söz konusu olmadığını belirtmek ***** saglik

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
24 gün önce

Yapay zekalı çalişan kaldı onlar sonra buna bile gerek kalmaz

" Yapay zeka iş başvurularını nasıl değerlendiriyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yapay zeka iş başvurularını nasıl değerlendiriyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yapay zeka iş başvurularını nasıl değerlendiriyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AliExpress'te ihracat nasıl yapılır? AliExpress'te ihracat nasıl yapılır?
  2. 2 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi
  3. 3 Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık
  4. 4 C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi! C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi!
  5. 5 Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor!
  6. 6 MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme
  7. 7 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  8. 8 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  9. 9 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  10. 10 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme