Yapay zeka karanlık enerjinin sırrını çözebilir


06 Şubat 2020 Perşembe 16:00
Yapay zeka karanlık enerjinin sırrını çözebilir

Gökbilimciler uzun zamandır evrenin tam bir resmini ortaya koymaya çalışıyor. Bununla birlikte, bilim insanlarının önünde Evren’in büyük bir kısmını oluşturan ve doğrudan gözlenemeyen karanlık enerji ve karanlık madde problemleri var. Geliştirilen yapay zeka karanlık enerji sırrını çözebilir ve soru işaretleri ortadan kaldırılabilir.

Bilim insanlarından oluşan bir ekip, bilimsel dergi Astrophysical Journal’daKaranlık Emülatör” adlı bir aracın ayrıntılarını yayımladı. Yapay zekadan beslenen araç ile, Evren’in yapısına ve nasıl oluştuğuna daha fazla ışık tutulması hedefleniyor.

Yapay zeka karanlık enerji sırrını çözebilir

Yeni yapay zeka yazılımı, Japonya Ulusal Astronomi Gözlemevi’ne ait süper bilgisayarları kullanan bilim insanları tarafından inşa edildi. Gökyüzü araştırmalarından toplanan veriler emülatörde kullanıldı. Böylece Evren’deki kozmik yapıların nasıl oluştukları incelendi.

Söz konusu teknoloji, yüzlerce sanal evren oluşturan makine öğrenimine dayanarak çalışıyor. Evren’in önemli bölümlerini değiştirebilen araştırmacılar, bu değişimlerin kozmos üzerindeki etkisini izliyor.

Bazı bilim insanları, karanlık madde ve karanlık enerji sorununu çözebileceklerini düşünüyor. Eğer galaksiler arası boşlukları meydana getiren süreç anlaşılabilirse, Evren’in nelerden oluştuğu ve bunun nasıl çalıştığına ilişkin bir resim ortaya konabilir.

Çığır açan çalışmanın baş yazarı, “Karanlık Emülatör” teknolojisi sayesinde “modern fiziğin en büyük gizemlerinden biri olan karanlık enerjinin ne olduğu sorusunu çözmeye doğru ilerleyebileceklerini söylüyor.
yazarCahid Atik

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü mezunu. Aynı bölümde özel öğrenci statüsünde yüksek lisans dersleri aldı. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Yapay zeka karanlık enerjinin sırrını çözebilir konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yapay zeka karanlık enerjinin sırrını çözebilir ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yapay zeka karanlık enerjinin sırrını çözebilir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
  2. 2 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
  3. 3 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
  4. 4 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
  5. 5 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
  6. 6 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
  7. 7 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  8. 8 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  9. 9 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!
  10. 10 Beklenen telefon iPhone 12 elimizde! Beklenen telefon iPhone 12 elimizde!