Okunma

Yeni Binalarda İnternet Zorunlu Oluyor


26 Mayıs 2014 Pazartesi 14:00
Yeni Binalarda İnternet Zorunlu Oluyor

Ev kullanıcılarının haberleşme ve iletişim yöntemlerinin gün geçtikçe daha çeşitli hale gelmesi, bu alanda ilgili esasları belirleyen kurumların da yeni düzenlemeler yapmasına yol açıyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), rekabet ortamının oluşmasıyla birlikte farklı işletmecilerin bina içi elektronik haberleşme altyapısını kullanmak istemeleri nedeniyle yeni bir şartname yayınladı.

Bina İçi Telefon Tesisatı Teknik Şartnamesi’nin, bugün çeşitli hale gelen erişim yöntemleri nedeniyle yeterliliğini yitirmesi sonucu hazırlanan Bina İçi Elektronik Haberleşme Tesisatı Teknik Şartnamesi, özellikle yeni inşa edilen binalarla ilgili önemli kurallar getiriyor.

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/google-haber-ici1392632089.jpg

Yeni şartnameye göre kablolu TV’den internete kadar telefonun tüm iletişim tesisatının inşa aşamasında çekilmesi gerekiyor. Buna göre bina ana girişinden gelen kablolu TV ve internet/telefon kabloları, daire içi prizlere kadar dikey şaft aracılığıyla tesis edilecek. Bir bakıma “odaya kadar zorunlu internet” anlamına da gelen şartnamenin maddeleri şu şekilde:

 1. Telefon, internet, uydu anten sistemi ve kablolu TV sistemi için gerekli tesisat binanın inşa aşamasında tesis edilecektir. Bina ana girişinden gelen RG6 (kablolu TV kablosu) kabloları ve CAT6 ( internet ve telefon kablosu) kabloları daire içi prizlere kadar dikey şaft vasıtasıyla tesis edilecektir.
 2. Çatıya yerleştirilecek uydu anteninden daire içlerindeki zayıf akım panolarına kadar dikey şaftın içerisinden geçecek şekilde RG6 kabloları döşenmek suretiyle her daire için ayrı çanak anten kurmadan tüm dairelere uydu yayını dağıtımı yapılabilecektir.
 3. Binalarda, her türlü kablolu haberleşme tesisatı için dikey bir şaft (asansör boşluğu gibi) şart koşulmaktadır. Böylelikle işletmeciler istedikleri kabloyu bu şaftın içerisinden binaya zarar vermeden tesis edilebilecektir.
 4. Son kullanıcılar istedikleri herhangi bir odadan internet, telefon, kablolu TV ya da uydu antenine erişim sağlayabileceklerdir.
 5. Daire içerisinde sigorta panosuna benzer daire içi zayıf akım panosu bulundurulacaktır. Böylelikle bu panodan dairedeki tüm odalara yıldız bağlantı ile dağıtım yapılabilecektir.
 6. Binaların en alt katına işletmecilerin dağıtım kutularını koyabilecekleri yeterli şartları taşıyan bir sistem odası ayrılacaktır. Böylelikle daha düzenli bir dağıtım yapılabilecek ve görüntü kirliliği önlenecektir.
 7. Site gibi yapılarda bir binanın sitedeki diğer binalar ile birlikte en az bir bina ile bağlantısı sağlanacaktır. Böylelikle işletmeciler bir binaya yerleştirecekleri bir cihazı diğer binalarda da kullanabileceklerdir.

:: BTK’nın yeni şartnamesini nasıl değerlendiriyorsunuz?
yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 yorum - “Yeni Binalarda İnternet Zorunlu Oluyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ttnet falan bu işin mevzusu değil. burada binalara yapılan tesisatı düzenleme var. gayet yerinde ve geç kalınmış bir şartname. dikey şaft olsun her ne döşeyeceksen oradan yap diyor.

 2. kenji dedi ki:

  amerika gigabite geçiyor biz halen kedi 6 kablosu döşeme için şartname çıkarı***** insan fiber kabloyu da şartnameye eklerdi.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  amerika gigabite geçiyor derken amerikanın neresi gigabite geçiyor? Git bak bakalım texas’ta, arizona’da var mı gigabit?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  insaf edin tt yada ttnet ile ne alakası var. bina içi tesisat bina yapılırken yapılır. bence güzel bir uygulama.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  alt yapi ve santraldeki sistemler ozal doneminden kalma olduktan sonra bos is bunlar bos

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Yorumları okudum çok yerinde ve haklı insanlar. Cep telefonu taksidi kaldır, yurtdışından getireni durdur, operatörleri yem et taksitle köklesin. Türk Telekom şuan bayram ediyordur halk değil..

 7. SDN Okuru dedi ki:

  bıraksın bu işleri,,,altyapı berbat zorunlu olsa ne olur!!!!

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bizim millete ne yapsan yaranamıyon işte

 9. SDN Okuru dedi ki:

  fiber çok pahalı bea bize gelsede bize gelmez bea 😀

 10. SDN Okuru dedi ki:

  sadece bundan 2 haber öncesi amerika gigabit’e geçiyor haberi var. biz hala kenar köşe mahaillelerde 8mb parası verip 1mb zor kullanıyoruz

 11. SDN Okuru dedi ki:

  oldu canım. btk havalarda uçsun bizim yeni binaya 1 senede turk telekom kutu çekebildi bu anlattıklarım haitide değil istanbulda oldu.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  ttneti yeni binalar icinde hat cekme derdinden kurtarcak bir sartname. kimin siparis ettigi belli. ttnet 30 senelik altyapinin tursusunu kurdu. hala antik bakir telefon kablolari uzerinden ne kadar kazanirim derdinde. odu kopuyor bir yere altyapi masrafi yapacam diye.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  2013 Projesi t.telekom tarafından çizilen binamıza daha intrnet gelmedi ödenek bekliyorlarmış, 8 ayı bulabilir deniliyor. istanbul bahsettiğim yer, her yer fiber ama 5 aydır hatta 6 aydır bekliyoruz

 14. honline dedi ki:

  Mütayitlere baskı yapana kadar gitsin kablolu tv uydunet ve fiber interneti heryerde kullanılması için baskı yapsın, adam çankayada sınırsız fiber internet, Kabloneti 49 TL ye hemde yüksek hızlarda kullansın pusaklarda oturan adam 59 TL ye 4 megabiti bile zor kullansın sen önce git bu duruma mudale et iletişim kurumu

" Yeni Binalarda İnternet Zorunlu Oluyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Yeni Binalarda İnternet Zorunlu Oluyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni Binalarda İnternet Zorunlu Oluyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "