500.000 Zoom hesabı dark web’de satıldı! İşte bedeli


14 Nisan 2020 Salı 18:09
500.000 Zoom hesabı dark web’de satıldı! İşte bedeli

Son birkaç aydır görüntülü konferans uygulamaları arasında hızla yükselen Zoom uygulaması, beraberinde çeşitli güvenlik endişelerini getirdi. Uzaktan eğitim ve görüntülü toplantılar için sıkça tercih edilmeye başlanan uygulama, kısa sürede büyük bir popülerite yakalamıştı. Dark web ve hacker forumlarında Zoom hesabı satılması, uygulamanın başına bir dert daha açacak gibi görünüyor.

Bleeping Computer haberine göre, kullanıcıların Zoom hesabı üzerinde depoladığı kişisel bilgiler, ücretsiz olarak hacker forumlarında paylaşılıyor.

Yüz binlerce Zoom hesabı satıldı!

Bazı hacker forumlarında Zoom hesaplarının binlercesi satış ilanı olarak yer alıyor. Satış ilanı dışında ücretsiz olarak verilen hesaplar da var. Kullanıcıların kişisel bilgilerine sahip olan hesaplar özellikle seçilip belirleniyor. Ücretsiz olarak dağıtılan hesapların bilgileri herkes tarafından erişilebilir oluyor, e-posta adresi ve ev adresi gibi bilgiler şaka amaçlı veya kötü amaçlı etkinliklerde kullanılıyor.

Zoom uygulaması hesabı

Daha önceden bir servisin kullanıcı bilgileri sızdırılmışsa, sızan e-posta adresleri Zoom üzerinde deneniyor. Milyonlarca hesap içerisinden basit şifreye sahip olanlar Zoom uygulaması veritabanında uyuşursa ele geçirilebiliyor. Hesabınızı bu saldırılardan korumanın tek yolunun güçlü bir parola kullanmak olduğunu belirtelim.

Siber güvenlik şirketi Cyble, Zoom hesaplarının forum üzerinde satıldığını görünce ilginç bir yola başvurdu. Olayı incelemek adına satışa sunulan 530.000 Zoom hesabını satın aldı. Hesap başına $0.0020 (yaklaşık 1 kuruş) ödeyen firma kullanıcıları şifrelerini değiştirmesi konusunda uyardı.

Konuyla ilgili Zoom cephesinden de açıklama geldi. İşte o açıklama:

“Tüketicilere sunulmakta olan bu tür web hizmetlerinin hedef alınması yaygın ve sıklıkla görülen bir durumdur ve genellikle sabıkalı kötü kişilerin diğer platformlardan ihlaller yoluyla elde ettikleri, hali hazırda güvenliği açığa çıkmış bulunan çok sayıdaki kimlik bilgilerini test ederek kullanıcıların bu tür kişisel bilgileri başka bir yerde tekrar kullanıp kullanmadığını görmeyi amaçlamaktadır. Bu tür saldırılar genellikle kendi tek oturum açma sistemlerini kullanan büyük kurumsal müşterilerimizi etkilememektedir. Ayrıca kullanıcıları kötü amaçlı yazılım indirmeleri veya kimlik bilgilerini bırakmaları için kandırmaya çalışan binlerce web sitesini kapatan bir firma da dahil olmak üzere, söz konusu bellek dökümünden elde edilen şifre dökümlerini, bunları oluşturmak için kullanılan araçları bulması için birden fazla istihbarat ve soruşturma şirketini kiralayarak araştırmalara başladık. Araştırmalarımıza devam ediyoruz, güvenliğinin ihlal edildiğini tespit ettiğimiz hesapları kullanıma kapatıyoruz, kullanıcılardan şifrelerini daha güvenli bir şifreyle değiştirmelerini istiyoruz ve çabalarımızı desteklemek için ek teknoloji çözümleri uygulamaya çalışıyoruz.”
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “500.000 Zoom hesabı dark web’de satıldı! İşte bedeli”

 1. Anonim dedi ki:

  Hesap açmak zaten bedava değil mi ki

 2. Anonim dedi ki:

  Binlerce oyun hesabı her gün internette paylaşılırken sadece gündemde diye bir şekilde kullanıcı taraflı kırılan zoom hesapları uygulamayı kötü yapmaz. Ayrıca kullanmak istemeyen arkadaşlar hangi özel bilgiyi konuşuyor da bu kadar hassas?

  1. Anonim dedi ki:

   bu sadece konuşulanla alakalı değil, kayıt olduğun e posta ile giriş yaptığın her yer tehlikeye giriyor

 3. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Ben hesabı kapattım sonra telefondan kaldırdım ayrıca Google hesabıma erişimi olacak 3. Taraf uygulamalara izin vermiyorum bu uygulamayı kullanırken Kırmızı bir işaret ve yazı vardı ve recording yazıyordu ben ona müdahale edemedim.

  1. Anonim dedi ki:

   O yayının yayını yapan tarafından kaydedildiği anlamına gelior. Cahillik işte bilmeyince anca çamur at.

   1. Anonim dedi ki:

    +1

 4. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Şu lanet program/uygulama yasaklansın artık zorla kullandırılıyoruz!

" 500.000 Zoom hesabı dark web’de satıldı! İşte bedeli konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 500.000 Zoom hesabı dark web’de satıldı! İşte bedeli ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 500.000 Zoom hesabı dark web’de satıldı! İşte bedeli ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Doğan Kabak ile iPhone 11 Pro Max UKT Doğan Kabak ile iPhone 11 Pro Max UKT
 2. 2 Doğan Kabak ile BMW 5 serisi UKT! Doğan Kabak ile BMW 5 serisi UKT!
 3. 3 iPhone parolasını unutursanız ne olur? - Kötü son! iPhone parolasını unutursanız ne olur? - Kötü son!
 4. 4 Xiaomi Mi Band 5 kutu açılışı! İlk karşılaşma Xiaomi Mi Band 5 kutu açılışı! İlk karşılaşma
 5. 5 Isırılmış elma logosu nereden çıktı? Isırılmış elma logosu nereden çıktı?
 6. 6 Apple Okula Dönüş kampanyası ile AirPods hediye ediyor! Apple Okula Dönüş kampanyası ile AirPods hediye ediyor!
 7. 7 30 tonluk bilgisayar olur mu? Dünden bugüne bilgisayarlar 30 tonluk bilgisayar olur mu? Dünden bugüne bilgisayarlar
 8. 8 Elindeki telefonu görmeden bil! Ofiste körebe Elindeki telefonu görmeden bil! Ofiste körebe
 9. 9 Tek telefonda iki WhatsApp çalıştırmak! Tek telefonda iki WhatsApp çalıştırmak!
 10. 10 Apple'dan bir zam daha! Servis ücretleri değişti (Video) Apple'dan bir zam daha! Servis ücretleri değişti (Video)