Zoom uygulaması için güvenlik endişeleri artıyor


01 Nisan 2020 Çarşamba 17:50
Zoom uygulaması için güvenlik endişeleri artıyor

Zoom uygulaması güvenlik açığı ile gündeme gelmeye devam ediyor. Corona Virüsü pandemisi sonrası evden çalışmaya dönen şirketler Zoom uygulaması kullanmaya başladı. Ancak geçen hafta yaşanan toplantılara davetsiz girme eylemi olan Zoombombing eylemleri endişeleri daha da arttırdı.

Bu konuda önlemleri arttırdığını söyleyen Zoom yetkililerinin aldıkları önlemlere rağmen hala güvenlik açıklarının kapanmadığı ortaya çıktı. Peki ama Zoom nasıl bir güvenlik açığı ile karşı karşıya?

Zoom uygulaması güvenlik açığı ile gündemde

Zoom sadece şirketlerin değil, aynı zamanda İngiltere gibi bir çok devletin kabine toplantılarında kullanılan bir uygulama. Güvenlik açığı endişeleri sonrası İngiltere Hükümeti bu uygulamayı kullanmaya son verdi. Video görüşme için en çok tercih edilen uygulama haline gelen Zoom uygulaması uçtan uca şifreleme ile korunuyor.

Uygulama her toplantı için 9 ila 11 basamak arasında değişen bir parola yaratıyor. Bu toplantıya erişmek için parolayı girmeniz gerekiyor. Ancak geçen hafta yaşanan Zoombombing saldırıları bu şifrelemenin ne kadar güvenilir olduğunu sorgulattı.

Zoombombing, toplantıya davet edilmemiş kişilerin davet şifresini kırması ve pornagrafik, şiddet v.b. saldırgan içeriklerle toplantıları sabote etmesi olarak ortaya çıktı. Zoom yetkilileri şifrelemenin daha da iyileştirildiğini söylemesine karşın, güvenlik uzmanları aynı fikirde değil.

Uzmanlar, Zoom tarafından kullanılan çift taraflı şifrelemenin kolayca tahmin edilebilen bir yapısı olduğu konusunda hem fikir. Apple, geçen sene Zoom uygulaması üzerinden iMac bilgisayarların kameralarına yapılan bir saldırı üzerine, uygulamayı bilgisayarlarından kaldırmıştı.

Bu yüzden iMac üzerinden toplantılara erişmek çok daha zor bir hale gelmiş durumda. Daha önce de uygulamanın kişisel verileri Facebook ile paylaştığı ortaya çıkmıştı.

zoom uygulaması, zoom uygulaması güvenlik açığı, zoombombing

Güvenlik uzmanları pandemi sonrası bir anda öne çıkan uygulamanın şimdiye kadar bu kadar kişinin erişimine alışkın olmamasının çok büyük bir handikap olduğunu düşünüyor. Uygulamayı geliştiren şirketin bu yoğunluğu nasıl kontrol edeceğini ve nasıl güvenliğini sağlayacağı hala belirsizliğini koruyor.

Zoom uygulaması hakkında daha önce İngiltere bir güvenlik soruşturması açmıştı. Şimdi de ABD yargısı da uygulamanın güvenliği nasıl sağladığına dair bir açıklama talep etti.

Peki sizce Zoom uygulaması güvenli mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.




Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 ay önce

ASELSAN HAVELSAN Tai de kullanıyor bildiğim kadarıyla. Önce bu tür şeyleri millileştirme gayretine girseler daha iyi olur. Mesela burada çalışanlar kendi aralarında whatsapp kesinlikle kullanmamalı

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 ay önce

ZOOM’un Güvenlik Açığı Var mı?
*****

" Zoom uygulaması için güvenlik endişeleri artıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Zoom uygulaması için güvenlik endişeleri artıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Zoom uygulaması için güvenlik endişeleri artıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı Türkiye'de ilk! Galaxy S21 Ultra kutu açılımı
  2. 2 QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi QCY T5 Bluetooth kulaklık incelemesi
  3. 3 Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor! Uygun fiyatlı realme Watch S kutusundan çıkıyor!
  4. 4 Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik Tuzla Teknoloji Müzesi'nde tarihe tanıklık ettik
  5. 5 SDN ofisi parayı ne yapıyor? SDN ofisi parayı ne yapıyor?
  6. 6 Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor! Dünyanın en büyük AirPods'u kutusundan çıkıyor!
  7. 7 Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti Facebook hem kabul etti hem 'tehdit' etti
  8. 8 Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi Arçelik 9 Serisi A65 A 955 A 4K Smart TV incelemesi
  9. 9 300x zoom ile telefona yakından baktık! 300x zoom ile telefona yakından baktık!
  10. 10 A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik! A101’den 35 TL’ye yüz temizleme cihazı alıp denedik!