Zoom uygulaması için güvenlik endişeleri artıyor


01 Nisan 2020 Çarşamba 17:50
Zoom uygulaması için güvenlik endişeleri artıyor

Zoom uygulaması güvenlik açığı ile gündeme gelmeye devam ediyor. Corona Virüsü pandemisi sonrası evden çalışmaya dönen şirketler Zoom uygulaması kullanmaya başladı. Ancak geçen hafta yaşanan toplantılara davetsiz girme eylemi olan Zoombombing eylemleri endişeleri daha da arttırdı.

Bu konuda önlemleri arttırdığını söyleyen Zoom yetkililerinin aldıkları önlemlere rağmen hala güvenlik açıklarının kapanmadığı ortaya çıktı. Peki ama Zoom nasıl bir güvenlik açığı ile karşı karşıya?

Zoom uygulaması güvenlik açığı ile gündemde

Zoom sadece şirketlerin değil, aynı zamanda İngiltere gibi bir çok devletin kabine toplantılarında kullanılan bir uygulama. Güvenlik açığı endişeleri sonrası İngiltere Hükümeti bu uygulamayı kullanmaya son verdi. Video görüşme için en çok tercih edilen uygulama haline gelen Zoom uygulaması uçtan uca şifreleme ile korunuyor.

Uygulama her toplantı için 9 ila 11 basamak arasında değişen bir parola yaratıyor. Bu toplantıya erişmek için parolayı girmeniz gerekiyor. Ancak geçen hafta yaşanan Zoombombing saldırıları bu şifrelemenin ne kadar güvenilir olduğunu sorgulattı.

Zoombombing, toplantıya davet edilmemiş kişilerin davet şifresini kırması ve pornagrafik, şiddet v.b. saldırgan içeriklerle toplantıları sabote etmesi olarak ortaya çıktı. Zoom yetkilileri şifrelemenin daha da iyileştirildiğini söylemesine karşın, güvenlik uzmanları aynı fikirde değil.

Uzmanlar, Zoom tarafından kullanılan çift taraflı şifrelemenin kolayca tahmin edilebilen bir yapısı olduğu konusunda hem fikir. Apple, geçen sene Zoom uygulaması üzerinden iMac bilgisayarların kameralarına yapılan bir saldırı üzerine, uygulamayı bilgisayarlarından kaldırmıştı.

Bu yüzden iMac üzerinden toplantılara erişmek çok daha zor bir hale gelmiş durumda. Daha önce de uygulamanın kişisel verileri Facebook ile paylaştığı ortaya çıkmıştı.

zoom uygulaması, zoom uygulaması güvenlik açığı, zoombombing

Güvenlik uzmanları pandemi sonrası bir anda öne çıkan uygulamanın şimdiye kadar bu kadar kişinin erişimine alışkın olmamasının çok büyük bir handikap olduğunu düşünüyor. Uygulamayı geliştiren şirketin bu yoğunluğu nasıl kontrol edeceğini ve nasıl güvenliğini sağlayacağı hala belirsizliğini koruyor.

Zoom uygulaması hakkında daha önce İngiltere bir güvenlik soruşturması açmıştı. Şimdi de ABD yargısı da uygulamanın güvenliği nasıl sağladığına dair bir açıklama talep etti.

Peki sizce Zoom uygulaması güvenli mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Zoom uygulaması için güvenlik endişeleri artıyor”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  ZOOM’un Güvenlik Açığı Var mı?
  *****

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  ASELSAN HAVELSAN Tai de kullanıyor bildiğim kadarıyla. Önce bu tür şeyleri millileştirme gayretine girseler daha iyi olur. Mesela burada çalışanlar kendi aralarında whatsapp kesinlikle kullanmamalı

" Zoom uygulaması için güvenlik endişeleri artıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Zoom uygulaması için güvenlik endişeleri artıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Zoom uygulaması için güvenlik endişeleri artıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme! Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme!
 2. 2 Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik! Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik!
 3. 3 iOS 14 ile gelen efsane yenilikler! iOS 14 ile gelen efsane yenilikler!
 4. 4 Galaxy M51'e ilk bakış! - 7.000 mAh batarya! Galaxy M51'e ilk bakış! - 7.000 mAh batarya!
 5. 5 Asus RT-AX82U ve PCE-AX3000 inceleme! Asus RT-AX82U ve PCE-AX3000 inceleme!
 6. 6 Uzaktan eğitim için en iyi 5 laptop! Uzaktan eğitim için en iyi 5 laptop!
 7. 7 Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video) Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video)
 8. 8 Asus ROG Strix Scar 17 inceleme! Asus ROG Strix Scar 17 inceleme!
 9. 9 SDN ofisinde büyük iddialı PES 2021 turnuvası! SDN ofisinde büyük iddialı PES 2021 turnuvası!
 10. 10 Araç kasko yenileme işlemi, telefondan nasıl yapılır? Araç kasko yenileme işlemi, telefondan nasıl yapılır?