Okunma

3D Yazıcı ile Kırıklar için Özel Alçı!


05 Kasım 2015 Perşembe 04:30
3D Yazıcı ile Kırıklar için Özel Alçı!

3D Yazıcı kavramının, iyiden iyiye bir standart haline gelmesi, sahip olduğu yetenekler dolayısıyla kimi zaman, ilginç ürünlerin oluşumuna aracılık ediyor.

Bu ilginç ürünlerden son olanı ise, Yeni Zelanda da yer alan Wellington Victoria Üniversitesi mezunlarından Jake Evill tarafından gelmiş oldu.

Jake Evill, kırılan uzuvlar için uygulanan sıvı alçıların yerine, çok daha estetik ve pratik kullanım sağlayacak bir 3D ürünü alçı ile gündeme geldi!

3D Yazıcı ile kırık alçılarına yeni bir bakış!

15-11/05/news_3-3d-yazici-ile-yeni-nesil-kirik-alcisi-sdn-populer-bilim-2015.png

Bilindiği gibi Tıp hala, kırılan uzuvlara sıvı alçı uygulaması ile tedavi yöntemi uyguluyor. Bu yöntemin amacı ise; kırılan uzuv kemiğini sabit tutmak ve kemikleri birbirine kaynamasına yardımcı olmak…

Ancak bu uygulama, hem estetik, hem deri sağlığı hem de günlük yaşantı noktasında negatif etki meydana getiriyor. İşte tam da bu noktada Jake Evill, 3D Yazıcı ile tüm bu negatif etkenleri, pozitife çevirecek bir ürün tasarlamışa benziyor.

Sıvı alçının geleceği: Cortex!

15-11/05/news_2-3d-yazici-ile-yeni-nesil-kirik-alcisi-sdn-populer-bilim-2015.png

Jake Evill tarafından tasarlanan ve üretilen bu ürün, Cortex ismini taşıyor. Sahip olduğu hafif, estetik ve suya karşı kullanılabilirliği ile, kırılan uzuvların iyileşme sürecini olduğundan daha katlanabilir hale getiriyor.

Şu an için sadece kol kırıkları alçılarının yerini alabilecek şekilde tasarlanmış olsa da Cortex, eğer Tıp Dünyası tarafından da kabul görürse; ayak ve bacak kırıkları için de ayrıca üretilebilecek potansiyele sahip görünüyor.

15-11/05/news_1-3d-yazici-ile-yeni-nesil-kirik-alcisi-sdn-populer-bilim-2015.png

Bununla beraber, sıvı alçı ile uygulanan kırık sarma metoduna göre ciddi anlamda zaman kazanımı vaat eden Cortex, hastanın estetik görüntüsünden, yıkanma sıkıntısından ve alçı sonrası oluşan deri problemlerinden de kurtarabilecek yapıda…

Önümüzdeki dönemlerde, Cortex isimli bu 3D Yazıcı ürünü olan yeni nesil alçının, aktif kullanıma geçip geçmeyeceği ise, daha şimdiden büyük merak konusu haline gelmiş durumda. Zira hem hastalar, hem de uygulayan sağlık çalışanları için, sıvı alçıya nazaran ciddi avantajlar sunabiliyor.

:: Söz konusu bu Cortex isimli alçı kalıbı ile ilgili, siz ne düşünüyorsunuz? Sizce iddia ettiklerini yansıtabilir mi?
yazarEren Ertem

1997 yılında ilk bilgisayarı ile içine girdiği teknoloji dünyasına, Elektrik-Elektronik Mühendisliği ile devam ediyor. Ayrıca Bilim ve Teknoloji ile ilgili araştırma yapmak ve makaleler hazırlamak, başlıca uğraşları arasında yer alıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “3D Yazıcı ile Kırıklar için Özel Alçı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Iki parca montajlaniyor.. el ustune basmak icin ısı- süre – tarama problemini cozmek lazim..

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Oha çok tarz ben bunu aksesuar olarak koluma takarım ki

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Bunu geçen yıl bir türk yapmamış mıydı? Yapmıştı. İzmirde bir üniversitede okuyordu hatta.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Eyyy sdn okuru, kolunu yazıcının içine koyaysun, 3D tarayip üzerine Cortex yapayi. Kapiş

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Harika

 6. SDN Okuru dedi ki:

  cortex dışarıda yapılıp o kol cortexin içine nasıl ***** tek parça halinde olursa :))

" 3D Yazıcı ile Kırıklar için Özel Alçı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 3D Yazıcı ile Kırıklar için Özel Alçı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 3D Yazıcı ile Kırıklar için Özel Alçı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "