Bomba sürprizler hayatınızda: Apple’ın 10 sürprizi


20 Ağustos 2020 Perşembe 22:00
Bomba sürprizler hayatınızda: Apple’ın 10 sürprizi

Günümüzde birçok girişimci “Apple nasıl başarılı oldu?” sorusunun cevabını bulmaya çalışıyor. Zira 1 Nisan 1976 tarihinden beri faaliyet gösteren bu Amerikan firması, dünyanın en istikrarlı firmaları arasında yer alıyor. Apple ürünleri de bünyesinde barındırdığı gizemlerle dünyanın en ilginç ürünleri arasında gösteriliyor.

Apple’ın da başarısız olduğu birçok husus mevcut ancak bu yazımızda kendisinin başarılı olmasını sağlayan sırları açığa çıkardık. Çeşitli yöntemler ile kullanıcıların duygularına hitap etmeyi ve kendisini ön plana çıkarmayı tercih eden bu marka, karşılaşıldığında tebessüm ettiren sürprizler hazırlamayı seviyor.

Apple ürünleri denilince akla gelen iPhone, iPad, iPod, Mac ve benzeri elektronik cihazlar ile kimilerine göre teknolojik bir devrime imza Apple geçmişte nasıl sürprizler hazırladı? iPhone ve Mac kullanıcıları nelerle karşılaştı? Bu sürprizler hem Apple’ı ön plana çıkardı hem de kullanıcıların birçoğunu etkiledi.

Daha önce hiç karşılaşmadığınız veya karşılaştığınızda gülümsemenizi sağlayan sürprizlerden 10 tanesini sizler için derledik. Müşteri sadakati kavramına önem veren Apple’ın tarihe geçen ilginç ve stratejik hamleleri sizler ile. Bu yazıda yer alan başlıklar şu şekilde:

Birinci sayfa — Sesli Notlar ve “Rickrolling”
İkinci sayfa — Steve Jobs’ın gözlük camları ve Ünlü plak ile 4 büyülü kelime
Üçüncü sayfa — Apple’dan sevgi mesajı ve 9:41 fenomeni
Dördüncü sayfa — Aslında iki Apple vardı: Sosumi isimli ses dosyası ve Ürünün kendisine değil kullanıcıya nasıl hissettirdiğine bakmak
Beşinci sayfa —  Apple’ın renkli topu ve Apple Harita uygulaması için hazırlanan ikona dikkat!

Apple nasıl başarılı oldu: Apple ürünleri ve sürprizler

İlk olarak İngilizcesi Voice Memos olan ve dilimize Sesli Notlar olarak çevrilen uygulamaya bir göz atalım. Sesinizi veya başka bir sesi kaydetmenizi sağlayan bu uygulamanın logosu sizin için sıradan bir logo olabilir.

Bilindiği üzere Apple her zaman bir uygulamanın logosunu o uygulamanın adına göre tasarlar. Mesela Saat uygulamasında saati, Hesap Makinesi uygulamasında hesap makinesini, Harita uygulamasında haritayı ve Hava Durumu uygulamasında hava durumunu temsil eden bulut ile güneşi görüyoruz.

Apple nasıl başarılı oldu

Sesli Notların logosuna baktığımızda ses dalgaları ile göz göze geliyoruz. Gördüğünüz bu ses dalgalarının ne anlama geldiğini öğrenmek ister misiniz? Tahmininiz doğru olabilir. Tek bir kelime: Apple. Bu sayede Apple’ın kendisini ön plana çıkardığını anlıyoruz.

Apple kullanıcılara şaka yapıyor: “Rickrolling”

Apple Watch için hazırlanan bir destek sayfasının sağ tarafında bir Apple Watch ekranı bulunuyor. Apple, bu sayfada Apple Watch’da arkadaş ekleme işleminin nasıl tamamlandığını gösteriyor.

İlgili görsele dikkatli bir şekilde baktığımızda Rick Astley’in Never Gonna Give You Up şarkısını çağrıştıran iki harfli kısaltmalar ile karşılaşıyoruz. Bu şarkı, “rickrolling” adı verilen bir dans türünü simgeliyor. Kendisi bir akımın başlatılmasına sebep oldu.

İnternet şakası olarak tanımlanan bu akımın popüler olmasının sebebi 1987 yılında kullanıcıların beğenisine sunulan Never Gonna Give You Up şarkısında Rick Astley’in dans tarzıdır. Çoğu kişi bu dansın komik olduğunu düşünüyor.

Apple ürünleri

İlginizi çeken bir bağlantı adresine tıkladığınızda ekranınızda belirmesini istediğiniz video veya sayfa yerine bu şarkı geldiyse trajikomik bir şakaya maruz kaldığınızı söyleyebiliriz. Günümüzde bu tür şakalar için “trollemek / trollenmek” kalıbı kullanılıyor.

2007 yılında revaçta olan bu şaka, Apple’ın da ilgisini çekmişti ve Apple da bu şakadan yararlanarak insanların ilgisini çekmişti. Böylece tarihin tozlu sayfalarında seçkin ve görece etkili bir stratejinin de yer alabildiğini gördük.

Apple böylece kullanıcılara “Ben de sizdenim!” mesajı verdi ve birçok kullanıcının sempatisini kazandı. Oldukça benmerkezci bir yaklaşım ile kendisini pazarlayan Apple’ın Steve Jobs’ın gözlük camları ile ne işi olabilir?
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Bomba sürprizler hayatınızda: Apple’ın 10 sürprizi”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  İyice paronayak olmuşsunuz

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Emek verilen, keyifli bir makale olmuş. Kaleminize sağlık ve teşekkürler.

" Bomba sürprizler hayatınızda: Apple’ın 10 sürprizi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bomba sürprizler hayatınızda: Apple’ın 10 sürprizi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bomba sürprizler hayatınızda: Apple’ın 10 sürprizi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!
 2. 2 Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme! Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme!
 3. 3 Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme! Monster Aryond A27 V1.1 Gaming Monitör inceleme!
 4. 4 Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik! Takipçimize Galaxy Note20 Ultra hediye ettik!
 5. 5 iOS 14 ile gelen efsane yenilikler! iOS 14 ile gelen efsane yenilikler!
 6. 6 Galaxy M51'e ilk bakış! - 7.000 mAh batarya! Galaxy M51'e ilk bakış! - 7.000 mAh batarya!
 7. 7 Asus RT-AX82U ve PCE-AX3000 inceleme! Asus RT-AX82U ve PCE-AX3000 inceleme!
 8. 8 Uzaktan eğitim için en iyi 5 laptop! Uzaktan eğitim için en iyi 5 laptop!
 9. 9 Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video) Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video)
 10. 10 Asus ROG Strix Scar 17 inceleme! Asus ROG Strix Scar 17 inceleme!