Okunma

DNA’nız nasıl olsun istersiniz?


19 Haziran 2018 Salı 08:06
DNA’nız nasıl olsun istersiniz?

DNA sentezleme çalışmaları için yeni bir yöntem bulundu. Yeni DNA sentezleme yönteminin daha hızlı, daha ucuz ve daha verimli olduğu belirtiliyor.

DNA sentezleme için TdT kullanıldı

Joint BioEnergy Institute (JBEI) araştırmacıları, DNA dizilerini sentezlemenin yeni bir yolunu buldular. Yeni sentez yönteminin daha hızlı, daha ucuz ve yüksek doğruluk payına sahip olduğu belirtiliyor. Böylelikle yaklaşık 40 yıllık Caruthers yöntemine yeni bir alternatif doğdu.

Dünya çapında kullanılan standart haline gelen Caruthers yönteminde, DNA yapı taşlarını tek tek bağlamak için organik kimya araçları kullanılıyor. Ancak bu yöntemde tehlikeli atık üretimi, kısa dizilerde yaşanan olası başarısızlık gibi durumlar uzun diziler yapmayı zor hale getiriyor.

DNA dizisi yapabilmek için araştırmacılar, TdT (terminal deoksinükleotidil transferaz) olarak adlandırılan bir enzim kullanıyor. TdT’nin istenen bir dizi sentezlemek için kullanılabilmesinde ana gereklilik sadece bir nükleotit eklenmesini sağlamaktır. Bu sayede TdT, DNA’yı kopyalamak için değil, sıfırdan DNA yazmak için kullanılabiliyor. Araştırmacılar, dakikada 200 baz ekleyebildikleri bu yöntemin, çok hızlı olduğunu belirtiyor.

DNA sentezleme

Test sonuçları başarılı olan bu yöntemle 1000 baz kullanarak bir gen kolaylıkla yapılabilir. Araştırmacılar, gelecekteki hedeflerinin ‘bir gecede bir gen yapabilmek’ olduğunu söylüyor.

CRISPR ve benzeri DNA çalışmaları da düşünüldüğünde, gelecekte birçok özellik laboratuvar ortamında sipariş ile yapılabilecek gibi görünüyor.
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “DNA’nız nasıl olsun istersiniz?”

 1. Scnivery dedi ki:

  Bilim çok daha geride Aslında bunun üzerine düşülse hatvan dna insan dna birleştirilip ortaya mutasyon dna ortaya çıkabilir kolay gibi görünüyor ama dna bazların uyumu teknik işler müslümanlar Allahın işine karışmak günah diye yapmazlar

 2. Kerim dedi ki:

  Hastaliklara karsi direnci artiracak bir DNA yapsinlar. Siparis ile DNA nedir ben anlamadim. Yani saclarim ciksin, yakisili olayim, uzun boylu olayim gibi ozellikleri kendime bu saatten sonra katabilir miyim :))

  1. Burak Kesayak dedi ki:

   Bu deneydeki haber sadece sentezlemeyi kapsıyor. Ancak CRISPR deneyi ile söylediğiniz yapılabilecek gibi görünüyor 🙂 Örneğin pembe bir çiçeği mor yapma gibi deneyler mevcut.

   1. Kerim dedi ki:

    Hayirlisi bakalim.

" DNA’nız nasıl olsun istersiniz? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere DNA’nız nasıl olsun istersiniz? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda DNA’nız nasıl olsun istersiniz? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "