Çarpıcı keşif: Mars’tan uzaya su sızıyor!


24 Mart 2021 Çarşamba 14:36
ABONE OL
Çarpıcı keşif: Mars’tan uzaya su sızıyor!

Bilim insanlarının yaptığı son çalışmalara göre Mars yüzeyinde bulunan su, değişen mevsim ve fırtınalar yüzünden kızıl gezegenin atmosferinden sızıyor.

Mars gezegeninde bulunan vadi ve kurumuş nehir yatakları, gezegenin geçmişte su akışına sahip olduğuna işaret ediyor. Bugün yaşam koşullarına uygun olmadığı düşünülen kızıl gezegende, yapılan araştırmalar sonucunda halen daha az da olsa su bulmak mümkün. Anna Fedorova ve Jean-Yves Chaufray tarafından yürütülen çalışma ise bu suyun nereye gittiği ve atmosferden nasıl geçtiğine aydınlık getiriyor.

Mars yüzeyindeki sular buharlaşıp uzaya sızıyor

Rusya Bilimler Akademisi Uzay Araştırma Enstitüsü’nde araştırmacı olan Anna Fedorova ve Laboratoire Atmospheres Observation Spatiales’da çalışan Fransız bilim insanı Jean-Yves Chaufray çarpıcı bir çalışma sergiledi. Avrupa Uzay Ajansı‘nın verilerini kullanan ekip, milyonlarca yıldır gezegenden yok olan suyun oranını ve sızıntının kaynağını gözler önüne serdi.

Mars’ın suyunu nasıl kaybettiğine dair söylenecek çok şey olduğunu dile getiren Fedorova, ekip arkadaşı Chaufray ile beraber Mars atmosferini gözlemleyen ExoMars’ın SPICAM cihazlarından alınan verilerini değerlendirdi. Rus bilim insanı atmosferdeki su buharını; sekiz Mars yılını aşkın bir süredir, henüz keşfedilmemiş bir bölgeyi 100 kilometre rakıma kadar incelediklerini ifade etti. Yaklaşık 15 dünya yılına tekabül eden verilerin araştırıldığı eklendi.

Mars

Mars’tan uzaya su sızıyor.

Sıcak mevsimlerde su kaybı yükseliyor

Araştırmacılara göre Mars’ın Güneş’e en uzak olduğu zaman diliminde arada 400 milyon kilometrelik bir uzaklık bulunuyor. Bu dönemde Mars atmosferindeki su buharı, gezegenin yüzeyinden yaklaşık 60 kilometre kadar uzakta keşfedildi. İki gezegenin birbirine en yakın olduğu zamandaysa arada 333 milyon kilometre mesafe olduğu; suyun yüzeyden 90 kilometre kadar uzakta görüldüğü rapora kaydedildi.

Mars ve Güneş birbirlerine ne kadar yakınlaşırlarsa, sıcaklıktan ötürü gezegendeki suyun buharlaşma oranı yükselir. Sıcak mevsimlerde, atmosferde daha uzak mesafelere ulaşabilen buhar, aynı zamanda kızıl gezegenin en fazla su kaybına uğradığı zamana işaret eder.

Mars

Mevsim şartları ve fırtınalara bağlı olarak Mars’taki su miktarı değişkenlik gösteriyor.

“Mars yüzeyindeki sular yeraltına taşınmış olabilir”

Mars atmosferinden buharlaşıp uzaya sızan suları inceleyen raporun yanı sıra araştırmacılar gezegenin 4 milyar yılda kaybettiği su miktarını da araştırdı. Şimdilik bu çalışmanın ne durumda olduğu bilinmese de dışarıya somut bir bilgi verilmedi.

Ancak Fransız araştırmacı Chaufray, bir zamanlar kızıl gezegende önemli miktarda su bulunduğuna inandığını söyledi. Bunların tamamı uzaya buharlaşmadığı için, suyun yeraltına taşındığını ya da geçmişte yaşanan buharlaşma miktarının çok daha yüksek olduğunu dile getirdi.
yazarEfrahim Aslan

1998 yılında İzmir'de doğdu. Çeşitli dergilerde karikatür ve yazıları yayımlandı. Teknoloji sitelerinde ise freelancer olarak editörlük yaptı. Şimdi teknoloji editörlüğüne SDN'de devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
20 gün önce

Şevket Kozalak’ı götürsünler sopasıyla yeminle 1 haftaya bütün suyu bulur.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
19 gün önce

Bu sopa olayına çöl güldüm hacı

" Çarpıcı keşif: Mars’tan uzaya su sızıyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Çarpıcı keşif: Mars’tan uzaya su sızıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Çarpıcı keşif: Mars’tan uzaya su sızıyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme! Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme!
  2. 2 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar! 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar!
  3. 3 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  4. 4 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  5. 5 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  6. 6 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  7. 7 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  8. 8 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!
  9. 9 Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi Nalet Bebe ile Skytech TV incelemesi
  10. 10 Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor Samsung Galaxy A72 kutusundan çıkıyor