Twitter’dan topluluk odaklı yaklaşım: Birdwatch


26 Ocak 2021 Salı 07:30
ABONE OL
Twitter’dan topluluk odaklı yaklaşım: Birdwatch

Twitter, yanlış bilgiye toplum temelli bir yaklaşım olarak faaliyet gösterecek “Birdwatch” uygulamasını tanıttı. Şu an pilot aşamasındaki bu uygulama, Twitter‘daki yanıltıcı bilgilerin ele alınmasına yardımcı olma amacı taşıyor.

#PingsizBirTürkiye, Twitter’da gündem oldu

Twitter, herkesi Birdwatch’a davet ediyor

Pilot uygulamanın işleyiş şekline göre, kullanıcılar yanıltıcı olduğuna inandıkları Tweetlerdeki bilgileri tanımlayabilecek ve bilgilendirici bağlam sağlayan notlar yazabilecek.

Twitter, bu yaklaşımın yanıltıcı bilgiler yayıldığında, insanların güvendiği ve değerli bulduğu bağlamı ekleyerek hızlı yanıt potansiyeline sahip olduğuna inanıyor. Ayrıca, popüler sosyal medya uygulaması geniş çeşitli katılımcılardan oluşan bir fikir birliği olduğunda, küresel Twitter izleyicileri için doğrudan Tweetlerde notları görünür kılmayı hedefliyor

Pilot uygulamasının ilk aşamasında, notlar yalnızca ek bir Birdwatch sitesinde görülebilecek. Ek olarak bu site içerisindeki pilot katılımcıların, diğer katılımcılar tarafından eklenen notların yararlılığını da değerlendirebileceklerini belirtelim.

twitter video sohbet uygulaması

 

Konuya ilişkin blog yazısında Twitter, durumu şu şekilde değerlendiriyor; Bu notlar şimdilik kasıtlı olarak Twitter’dan ayrı tutulurken, biz Birdwatch’ı oluştururken ve insanların yararlı ve uygun bulduğu bağlamlar ürettiğine dair güven kazanıyoruz. Ek olarak, notların insanların Tweetleri görme şekli veya sistem önerilerimiz üzerinde bir etkisi olmayacaktır.”

Ayrıca sosyal medya uygulaması, Birdwatch’ı açıkta inşa etmek istediğini ve Twitter Topluluğu tarafından şekillendirmek istediğini de ifade ediyor. Bu amaçla, “Kuş Gözlemini” şeffaf hale getirmek için de önemli adımlar attığını belirten şirket, blog gönderisinde;

Birdwatch’a katkıda bulunan tüm veriler halka açık olacak ve TSV dosyalarında indirilebilir olacak. Birdwatch’a güç veren – itibar ve fikir birliği sistemleri gibi – algoritmalar geliştirirken, bu kodu Birdwatch Kılavuzunda herkese açık olarak yayınlamayı hedefliyoruz. Birdwatch için ilk sıralama sistemi zaten burada mevcut. Bunun uzmanların, araştırmacıların ve halkın Birdwatch’ı analiz etmesine veya denetlemesine, etkili bir topluluk odaklı çözümü daha hızlı geliştirmemize yardımcı olabilecek fırsatları veya kusurları belirlemesine olanak tanıyacağını umuyoruz.” şeklinde ifade ediyor.

Herkesi bu programa kaydolmaya ve katılmaya davet eden Twitter, grup ne kadar geniş ve çeşitli olursa, yanlış bilgileri etkili bir şekilde ele alma konusunda o kadar iyi olacağını düşünüyor.

Şu an pilot aşamasındaki uygulamanın yalnızca ABD‘de kullanılabilir olduğunu belirtelim. Ek olarak uygulama hakkındaki güncellemeler ve duyurular için Birdwatch hesabını takip edebilirsiniz.
yazarHasan Karaüzüm

1999 yılında Ankara’da doğdu. Hacettepe Üniversitesi’nde öğrenci. İlgi alanı olan bilim ve teknoloji alanındaki gelişmeleri yakından takip ediyor. SDN aracılığıyla tecrübesini paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Üzgün
Üzgün
1 ay önce

1984 maalesef gerçek oldu

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
1 ay önce

Temsilci gelsin bakarız

" Twitter’dan topluluk odaklı yaklaşım: Birdwatch konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitter’dan topluluk odaklı yaklaşım: Birdwatch ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitter’dan topluluk odaklı yaklaşım: Birdwatch ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 AliExpress'te ihracat nasıl yapılır? AliExpress'te ihracat nasıl yapılır?
  2. 2 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi 20 TL'lik Platoon Pars Bluetooth Kulaklık incelemesi
  3. 3 Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık Scratch Cup 2021'de miniklerin kod eğitimine katıldık
  4. 4 C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi! C4U akıllı güvenlik kamerası incelemesi!
  5. 5 Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T Lite kutusundan çıkıyor!
  6. 6 MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme MSI Clutch GM41 Lightweight mouse inceleme
  7. 7 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda? 11 yıllık HTC Desire HD ne durumda?
  8. 8 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık! 9.000 TL'lik Vivo X51'i kutusundan çıkardık!
  9. 9 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye! 2.850 TL’ye en iyi sistemi topladık, size hediye!
  10. 10 Arzum Mixtech Multi Blender inceleme Arzum Mixtech Multi Blender inceleme