Okunma

UVC ışık mikropları yok edebilir!


13 Şubat 2018 Salı 10:30
UVC ışık mikropları yok edebilir!

UVC ışık, mikropları yok ederek grip gibi hastalıkların buluşmasını önleyebilir. UVC ışık kullanımı mikropları yok ederken, insan cildine zarar vermiyor.

UVC ışık toplu alanlarda kullanılabilir

Columbia Üniversitesi Irving Tıp Merkezi (CUIMC) tarafından yapılan araştırmaya göre uzak ultraviyole C ışığı (UV-C), mikropları yok etmek için kullanılabilir. 200-400 nanometre arasındaki nispeten küçük bu dalga boyu, organizmaların dış kısmını delip, genetik materyalindeki moleküler bağları tahrip edebiliyor. Çalışmanın sonuçlarında en ilgi çekici taraf ise bu ışığın nikropları yok ederken, insan cildine hiçbir zarar vermiyor olması.

Daha önce UV-C’nin ameliyatla ilgili enfeksiyonların ortak suçlusu olan MRSA (metisiline dirençli S. aureus) bakterilerini de öldürebildiği kanıtlanmıştı.

UVC ışık

Araştırmacılar UV-C ışığın, havadan bulaşan mikrobik hastalıkların yayılmasını sınırlayacağını düşünüyor. Maliyet olarak da nispeten ucuz olan UV-C ışık hastaneler, okullar, bankalar gibi kalabalık alanlarda kullanılabilir.

UV-C ışık hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yorum yazın

1 yorum - “UVC ışık mikropları yok edebilir!”

  1. Kerim dedi ki:

    UVC isini ile kutular bulunuyor test olarak kullanilan. Bu kutulara elimizi sokuyoruz, ve dezenfekte etmis oluyoruz. Bunabenzer bir cihaz var ***** boyutu kucuk, heryere asilabilir.

Geri bildirim