ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

Gezegeni yok olmaktan kurtaracak teknoloji!

Gelişen teknoloji bir yandan Dünya'yı tüketirken, yine de kurtuluşumuz anlamına da gelebilir. Yapılan araştırmalar sera gazının etkilerini büyük ölçüde azaltacak!

20.03.2017 / 10:30
Gezegeni yok olmaktan kurtaracak teknoloji!

NanoTeknolojide yaşanan gelişmelerle enerji üretimine yönelik inovatif girişimler hızla artıyor. Moleküler yaprak ile artık güneş paneli olmadan, güneşten enerji üretmek mümkün.

Üretilen karbonmonoksit, yakıt olarak yeniden kullanılabilir

Çevre üzerinde insan tarafından yapılan etkiyle gerçekleşen iklim tartışmaları onlarca yıldır devam ediyor. Birçok araştırmacı, endüstriyel karbon ayak izimizi azaltmak için farklı yenilikler üzerinde çalışıyor. Bunlardan biri de moleküler yapraklar.

17-03/20/molekaler-yaprak-enerji-shiftdelete.jpg

Indiana Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi, dünya atmosferinde karbondioksiti geri dönüştürmek için yeni bir yol keşfetti. Ekip tarafından inşa edilen molekül, ışık veya elektrik ile sera gazını karbon monoksite dönüştürebiliyor. Moleküler yaprak, bu yönüyle şimdiye kadarki en etkili karbon azaltma yöntemi olarak gösteriyor.

Yanan karbonmonoksit, karbondioksit kadar bol miktarda enerji yayabiliyor. Ekibin çalışması, dönüştürme çevrimini daha verimli hale getirerek ve güneş enerjisini kullanarak bu karbondioksit oluşumunu azaltabilir.

Molekülün nanografen yapısı, güneş ışığını büyük miktarda emen koyu renktedir. Güneş ışığından gelen enerji, karbon dioksitten karbon monoksit üretmek için molekülün renyum motoru tarafından kullanılır.

17-03/20/molekaler-enerji-sera-gazc-shiftdelete.jpg

Moleküler yaprak, karbondioksit kaynaklı sera gazı etkisiyle mücadele edilmesine yardımcı olur. Sanayi devriminden bu yana, son 150 yılda tüm insanlık olarak karbondioksit seviyelerini 280 ppm’den 400 ppm’e yükselttik. Bilim insanları, insan tarafından üretilen sera gazlarının, yüzde 95 olasılıkla son 50 yılda Dünya'nın sıcaklığını artırdığını kabul ediyor.

Ekip ayrıca renyum elementini çok daha yaygın ve ucuz olan manganez ile değiştirmenin yollarını arıyor. Fakat moleküler yaprak bu iyileştirmeler olmadan bile, iklim değişikliğini durdurma çabalarında güçlü bir araç olacaktır.

:: Moleküler yaprak teknolojisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

SDN - ShiftDelete.Net

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberleri için tıklayın.

Yorum Yaz
 • SDN Okuru
  22.03.2017 / 15:47:33

  Bence gezegeni ve insanligi kurtarmanin yolu; sanayiden vazgecmek. Her seyi yenilenebilir enerji kaynaklarindan elde etmek, tarima hayvanciliga daha cok onem vermek,... gerisi bos yani.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  20.03.2017 / 20:00:22 0 / 10

  Allah emrederse hiçbir teknoloji dünyayi kurtaramaz.

  YANITLA
  • SDN Okuru
   21.03.2017 / 02:35

   Biliyor musun sırf sen veya bir topluluk bir şeye inanıyor diye o şey gerçek olmak zorunda değil. Bu durumda bende bir grup kurayım ve insanları uçan spagetti canavarına inandırayım nasıl olur?

  • SDN Okuru
   21.03.2017 / 02:36

   Sen ve senin gibiler yüzünden gelişmiyor bu ülke zaten.

 • enders07
  20.03.2017 / 18:40:25

  yenilenebilir enerji kullanılırsa çoğu şey yerine gelecektir

  YANITLA
 • SDN Okuru
  20.03.2017 / 15:18:39 10 / 10

  insanlar dünyadan gittiği zaman gezegen kurtulacak

  YANITLA
  • SDN Okuru
   21.03.2017 / 12:18

   Ya da toplu ölümler olduğu zaman...