Dünden bugüne cep telefonu teknolojisi – 4


19 Ekim 2020 Pazartesi 22:30
Dünden bugüne cep telefonu teknolojisi – 4

Cep telefonu teknolojisi ve tarihi gelişimi dosyamızda dördüncü bölümde akıllı telefon savaşlarını ele alacağız. Aslında o günün rekabet ruhu bugün de aynı şekilde devam ediyor. Ancak akıllı telefon çağının bu ilk dönemi çok daha belirsiz ve daha da karmaşık bir yapıya sahipti.

Akıllı telefon savaşları

Akıllı telefon çağının erken döneminde Apple oluşturduğu inavosyonla yeni bir sektöre yön vermiş ve kısa sürede ivme kazanmıştı. Cep telefonu teknolojisi için yaşanan bu değişim sadece donanımsal değil, aynı zamanda yazılımsal anlamda da bir değişimdi.

Bu değişime ayak uydurmak için Samsung, HTC gibi firmalar farklı arayışlara gitse de, 2005 yılından beri yazılımsal geliştirmeler yapan Google, ikinci bir devrim yapacaktı. Bu devrim ise bugün iOS işletim sisteminden çok daha büyük ve piyasada yer alan diğer tüm firmaların kullandığı Android işletim sistemiydi.

Android: Akıllı telefonlar için özgürlükler dünyası

İddialı bir başlık gibi gelse de Android işletim sistemi, iOS karşısında tam da bu konumda karşımıza çıktı. Apple, güvenli ve kırılması zor bir işletim sistemiyle karşımıza çıkmıştı.

Her ne kadar ilk iPhone modelleri için Jailbreak dediğimiz yöntemler ortaya çıksa da, App Store dışında telefona uygulama yüklemek neredeyse mümkün değildi. Ancak diğer tarafta ise Apple karşısında tutunmak için tüm sınırlamaları kaldıran bir işletim sistemi yer alıyordu.

akıllı telefon, akıllı telefon modelleri, android akıllı telefon modelleri, iphone 4, Galaxy s

Tüm sınırların kalkması, dışarıdan uygulama yüklenebilmesi ve telefonların yazılımlarının kırılması için açık kaynak kodlarının paylaşılması, Android dünyasını biraz tekinsiz ama özgür bir alana taşıdı.

Google aslında biraz internet dünyasında yetişmiş yeni nesli kendine çekmenin peşindeydi. İnternette bu anlamda Android gibi özgür ama bazen tekinsiz ve güvensiz bir hale gelebilen bir dünya. İşte Google, Linux tabanı ile bu işletim sistemini geliştirirken Apple gibi kapalı bir sistem yerine, firmaların ve geliştiricilerin kolayca kaynak kodlarına erişebileceği bir işletim sistemi inşa etti.

İlk yıllarında Android, iOS karşısında zorlansa da, şirketlerin bu ücret ödemediği işletim sistemini geliştirme çabaları çok kısa sürede Nokia gibi devlerin yok olmasına neden olacaktı. Ancak yeni bir çağın kapılarını açmak için eski kralların devrilmesi ve alışkanlıkların değişmesi gerekiyordu.
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Dünden bugüne cep telefonu teknolojisi – 4”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Eski güzel günler

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Apple 3gs ne telefondu be, çok farklı hissediyordum o telefonla. Şimdi 8 Plus var ama yine de böyle hissedemiyorum.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  s2 reklamında soldaki çekik gözlüye bayıldım keşke benim olsa 🙂

" Dünden bugüne cep telefonu teknolojisi – 4 konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünden bugüne cep telefonu teknolojisi – 4 ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünden bugüne cep telefonu teknolojisi – 4 ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme! Xiaomi Mi Robot Vacuum inceleme!
 2. 2 Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor! Ofis içi video: Hakkı Alkan hediye dağıtıyor!
 3. 3 BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur? BİM'den 250 liralık kulaklık alırsanız ne olur?
 4. 4 Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu? Çekiliş mafyası, insanları kandırıyor mu?
 5. 5 Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor? Türkiye'de iPhone 12 Pro kutusundan neler çıkıyor?
 6. 6 MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi! MSI Immerse GH61 kulaklık incelemesi!
 7. 7 Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon! Xiaomi Mi 10T Pro kutu açılışı - Efsane telefon!
 8. 8 Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık! Apple saatleri pahalı aksesuarlardan kurtardık!
 9. 9 FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme! FujiFilm X-T200 vLogger KİT inceleme!
 10. 10 Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık! Mac bilgisayarı yüzde 20 hızlandırdık!