Dünyayı değiştirecekler! 10 gizli askerî teknoloji


16 Eylül 2020 Çarşamba 22:00
Dünyayı değiştirecekler! 10 gizli askerî teknoloji

Gizli askeri teknolojiler denilince aklımıza geleceğin savaş teknolojileri gelebilir. Zira bu yapılar sonsuza dek gizli kalmayacak ve zamanı gelince kullanılacak. Teknolojik gelişmeler ile silahlar birbirine oldukça bağımlı olan iki unsurdur.

Birçok icadın aslında ilk olarak askerî operasyonların daha etkili olmasını sağlamak için kullanıldığını biliyoruz. Günümüzde artık yapay zekâ tabanlı teknolojilerin ve robotik sistemlerin ordulara ne kadar çok yardımcı olduğunu görebiliyoruz.

Diğer adı uygulayım bilimi olan teknolojinin nimetlerinden yararlanan ülkeler bolca askerî tatbikat yapıyor. Bu bağlamda askeri teknoloji dediğimizde günlük hayatta kullandığımız teknolojilerden söz etmiyoruz.

Bu alanda kullanılan araçlar hem matematiğin hem de istatistik biliminin algoritmalarından besleniyor. Özellikle üçüncü nesil yapay zekâların kendi çevresini gözlemleyerek özgün veriler elde edebildiğini biliyoruz. Bu tür bir yapay zekâyı İHA (insansız hava aracı) için hazırlanan sistemlerde kullanıyoruz.

Hem mühendislerin hem de bilim insanlarının geliştirdiği askeri silahlar; silah mühendisliği, makine mühendisliği, elektrik mühendisliği, malzeme mühendisi ve kimya mühendisi gibi mühendisliklerin önünü açtı. Bu alanların ordulara sağladığı operasyonel avantajların değeri elzemdir.

Bu yazıda size insanlar tarafından bilinen ancak çoğu zaman medyada yer verilmeyen (gizlilik ilkesinden ötürü) teknolojilerden bahsettik. Uygulayım biliminin pek fazla dillendirilmeyen ve hakkında çok da fazla bilgi sahibi olmadığımız askerî ürünleri neler bir göz atalım. Hem gizlenen hem de gelecekte kullanılmak üzere geliştirilen askerî teknolojiler sizlerle.

Gizli askeri teknolojiler: Böcek orduları

Böcek orduları tamlaması kulağa biraz garip gelebilir fakat doğanın bir parçası olan böcekler ekolojik dengeyi koruyor. Bu müttefikler, bitkilerin birileri tarafından yok edilmesi veya biyolojik terör saldırıları sırasında gıda kaynaklarını güçlendirmek ve onları korumaya yardımcı olmak için kullanılabilirler.

Yaprak bitleri ve beyaz sinekler çevredeki canlılara virüs bulaştırabilir. Buradan hareketle bu virüsleri bir aşı gibi kullanıp bitkileri ve gıda maddelerini biyolojik saldırılara karşı güçlendirmek mümkündür. Bunun tersi olursa ne olur?

Bitlere ve böceklere virüs bulaştırıp onları düşman topraklarında bulunan gıda kaynaklarını yok etmek amacıyla kullanabileceğini akıl eden devletlerin böcek orduları kurmak için çalıştığı biliniyor. Ayrıca bu hayvanların dikkat dağıtma amaçlı da kullanılabileceği bir başka ihtimal olarak karşımıza çıkıyor.

Gizli askeri teknolojiler

Geleceğin savaş teknolojileri: Uçan füze başlığı 

Bu başlık, hâlihazırda hareket halinde olan bir savaş uçağının kanadından fırlatılabilen bir saldırı füzesidir. Bazı kaynaklar bunu uçangöz (drone) olarak da adlandırıyor. Kendisinin yıkıcı bir teknoloji olduğu ve iki farklı yöntem ile kullanılabildiği söyleniyor: Jete bağlı olan füze başlığının fırlatılması veya başlığın jet ile bağını kopararak onu bir komut üzerine fırlatmak.

Bu teknolojinin benzer teknolojilerden en önemli iki farkı düşük maliyeti ve çok hızlı bir şekilde üretilebilmesi. Kendisinden ayda 500 adet üretmenin mümkün olduğunu belirtelim.

Mikrodalga ses

Boyları 1 milimetre ile 1 metre arasında değişen elektromanyetik dalga olarak tanımlanan mikrodalga, askerlerin kullanabildiği bir saldırı ve savunma tekniğidir. Amerika Birleşik Devletleri’nin para harcamaktan çekinmediği askerî teknolojilerden birisi olan bu altyapı ölümcül değil ancak insan beynine ve kulağına çok zarar veriyor.

Bu projenin orijinal adı M.E.D.U.S.A olarak biliniyor. Dilimize “Sessiz Ses Aracılığı ile Aşırı Caydırıcı Saldırı” olarak geçen bu saldırı türünün menzili kısıtlı. Bundan dolayı mikrodalga ses saldırısının henüz pek fazla güçlü olduğunu söyleyemeyiz.

Bu saldırıya maruz kalan kişilerin düşünemeyeceği ve geri çekileceği söyleniyor. Ses dalgalarının aslında kitleleri kontrol etmek için kullanılacağı tahmin edilse de böyle bir saldırı yönteminin hayata kısmen geçirildiği biliniyor.

Geleceğin savaş teknolojileriyazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Dünyayı değiştirecekler! 10 gizli askerî teknoloji”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  3. Dünya savaşını bilemem ama 4. Dünya savaşı taş ve sopalarla olacak.
  Albert Einstein

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  hiç iyi bi yere gitmiyoruz hiç. bilimkurgu filminden sahneler izliyorum adeta

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  3. Dünya savaşında sadece kılıçlarla savaşıcaz boşa üretiyorsunuz bunları.

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Hayale KDV yok ÖTV yok MTV hiç yok kur kafanda…

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Allah savaşı seveninde düşüneninde belasını versin

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Gerçekten güzel bir yazı olmuş

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  kontrol edilebilir kitle imha silahları en önemlisi şuan kullanılmayan tüm nükleer silahların nedeni kontrolsüz olmaları

" Dünyayı değiştirecekler! 10 gizli askerî teknoloji konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Dünyayı değiştirecekler! 10 gizli askerî teknoloji ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Dünyayı değiştirecekler! 10 gizli askerî teknoloji ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme! Uygun fiyatlı Game Garaj Shark 5A inceleme!
 2. 2 Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme! Uygun fiyatlı Logitech G102 Lightsync inceleme!
 3. 3 Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor! Galaxy S20 FE kutusundan çıkıyor!
 4. 4 Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları! Windows'tan Mac'e geçenlere hayat kurtaran ipuçları!
 5. 5 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı! 49 TL'lik bileklik bu sefer şaşırttı!
 6. 6 Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik! Telefonu anahtara çeviren uygulama denedik!
 7. 7 SDN ofisinde büyük talihsizlik! SDN ofisinde büyük talihsizlik!
 8. 8 Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde! Efsane ötesi: Xiaomi Mi 10 Ultra elimizde!
 9. 9 Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış! Samsung Galaxy S20 FE'ye ilk bakış!
 10. 10 Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme! Asus Expertbook B9450 dizüstü bilgisayar inceleme!