Okunma

İnternet hastalıkları için çocuğunuzu koruyun!


26 Nisan 2018 Perşembe 14:35
İnternet hastalıkları için çocuğunuzu koruyun!

Günlük hayatımızda kullandığımız bilgisayar, çeşitli yenilikleri de beraberinde getiriyor. Hal böyle olunca, çeşitli sorunlar da yaşanabiliyor. Bu sorunların en başında hastalıklar yer alıyor.”İnternetten de hastalık bulaşır mı?” demeyin. İnternetin kitleler tarafından kullanılmaya başlamasından itibaren birçok hastalık yayılıyor. Bu sebeple, çocuklarınızı internet hastalıkları için koruyun.

Çocuklarınızı internet hastalıkları için koruyun

İnternet hastalıkları için Uz. Psikolog M. Bayram Ayaz, Sanal Bağımlılık isimli kitabında, en yaygın internet ve teknoloji hastalıkları hakkında şu bilgileri veriyor:

Ekranla büyüyenler kendinde güven sorunu yaşıyor

Çocukluk dönemini bilgisayar v.b. gibi şeylerle geçiren kişiler, ilerleyen zamanlarda güven sorunu yaşayabiliyor. Hatta, benlik yapısında kayıplar gözleniyor. Bununla birlikte, sosyal medya platformlarında uzun süre vakit harcayan gençler, sosyal ya da yüz yüze ilişkilerde çekingen davranışlarıyla dikkat çekiyor.

internet hastalıkları

Bağımlılık düzeyinde kullanım, insan iletişiminde kendine güven sorunlarına da yol açıyor ve bu sosyal iletişimde yüz yüze konuşmaları etkiliyor. Böyle olmasının da çeşitli nedenleri bulunuyor. Başlıca nedenleri sayarsak, dijital ekranlar tamamen kullanıcının güdümünde olması olarak gösteriliyor. Cihazlar insan gibi tepki veren, onaylayan ya da eleştirel mimiklere sahip değil. Halbuki insan, gözü ve beden diliyle davranışları değerlendiren ve sözel ifadeleri ölçebilen bir yapıya sahip. Bu nedenle, her gün zamanını saatlerce cihaz başında geçiren bağımlı kişiler yüz yüze iletişimde zorlanabiliyor.
yazarNurullah Akbıyık

Teknolojiyi çok seven Nurullah, boş vakitlerinde yabancı dizi ve film izlemeye bayılır. Ayrıca oyun delisidir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" İnternet hastalıkları için çocuğunuzu koruyun! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnternet hastalıkları için çocuğunuzu koruyun! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternet hastalıkları için çocuğunuzu koruyun! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "