Eğitimde teknoloji kullanımı ne durumda?


13 Temmuz 2019 Cumartesi 11:59
Eğitimde teknoloji kullanımı ne durumda?

Eğitimde teknoloji kullanımı, ülkelerin kendi geleceklerini en iyi şekilde hazırlama yöntemlerinden biri haline geldi. Uygulayım biliminin hızla gelişmesi, bir nüfusun gitgide zorlaşan yaşama ve iş rekabetlerinin çetinleştiği hayat şartlarına karşı alabileceği önlemlerin etkisini artırmaya yarar. Eğitim politikalarından alınan verimliliğin üst düzeyde olmasını sağlamak için öğrencilerin yıllarını verdiği öğrenim dönemlerinin en hızlı ve en etkili şekilde tamamlatılması gerekir.

Bu bağlamda, eğitimde teknoloji kullanımı konusunun iyi bir şekilde irdelenmesi ehemmiyet arz etmektedir. Her branşın sahip olduğu standartlar esas alınarak, en güncel ve en randımanlı sistemlerin kullanılmasına dikkat edilmelidir. Nitelikli bilişim uzmanları, bu konuda önemli bir rol oynuyor. Peki, günümüzde en çok tercih edilen eğitim teknolojileri neler?

Teknoloji ve eğitim

Bu yazıda; bilişimin eğitimde ne kadar önemli olduğunu, bir bilginin aktarılması hususunda nelerin farklı yapılabildiğini ve gelişmiş ülkelerin hangi metotları takip ettiğini öğreneceksiniz. Buna ek olarak, modern zamanda en çok tercih edilen 6 farklı eğitim teknolojisini de beraber inceleyeceğiz.

Eğitimde teknoloji kullanımı ne kadar önemli?

Zamanın en seçkin öğretim yöntemlerine şöyle bir göz atmadan önce bunun ne kadar elzem olduğunu bilmek gerekiyor. Buradan hareketle teknolojiye entegre olmuş bir sistemin, toplumların gelişiminde oynadığı rolü iyice kavramak gerekiyor. Görüntü ile sesin birleşimi, bilgilere anlık ulaşımın sağlanması ve ezberleme yöntemi yerine pratiğin ön planda olması değişimin ve dönüşümün söz sahibi olduğu bir ortamda kesinlikle kaçınılmazdır.

eğitimde teknoloji kullanımı

Tek taraflı, monolog şeklinde, uzun ve öğrencilerin sıkça sorduğu “Bu bilgi hayatımızda ne işimize yarayacak?” tipi bir anlatım tarzı, bugün itibari ile artık pek de kabul görmeyen bir geleneksel eğitim yaklaşımı olarak hafızalarda yer almaktadır. Öğrencilerin çeşitli teknolojiler ile iç içe olması, onların uygulanabilirliğe dair olan tutkusu ile birlikte bireylerin öğrenimlerini hatrı sayılır bir şekilde hızlandırır. İnsanlar, görüp uygulayabildiği ve sonuç alabildiği uygulamalardan daha çok keyif alır. Bu, bilimsel araştırmalar ile kanıtlanmış bir olgudur.

Eğitim teknolojilerinin bir diğer önemi ise onların, çocukları siber alan ile çok daha erken bir zamanda tanıştırmasıdır. Bugün; savaştan tarıma, ekonomiden sanayi üretimine bütün alanlar robotik, kod bazlı ve analitik düşünce temelli üretimlerin yapıldığı alanlara dönüştü. Bir bölgede verimli bir şekilde problem çözme becerisinin küçük yaşlara düşmesi, orada yaşayan toplumların toplumsal gelişimlerini hızlandırır. Bu hızlanma, bir ülkenin yeni nesline ait olan ilgili dönemin daha refah bir şekilde geçmesini sağlar.

eğitim teknolojileri

Eğitimsel medyanın bir diğer özelliği; ses, video, görüntü, animasyon ve simülasyon gibi öğrencilerin beyinlerinde sembolik ile kültürel bir bağlantı yaratabilmesidir. Bu bağlantı, bir kişinin öğrendiği bilgiyi ona daha çabuk bir biçimde kalıcı olarak (hatırlama) elde ettirir. Bu hatırlama, pekiştirme sürecinin daha etkili bir biçimde ilerlemesini sağlar ve sonuç olarak kalıcı öğrenim gerçekleşir. Zengin içerikler, öğrenmenin kolaylaştırılmasını sağladığı için eğitim hazzını artırır. Bu hazzın artması, bir anlamda, teknolojinin gücüne bağlıdır.
yazarEge ERKEK

İlk olarak 2006 yılında forumlara adımını atan içerik üreticisi, 2011 yılında başladığı yazarlık ve editörlük macerasının son durağı olan Shiftdelete.net adına dersini çalışıyor, emek veriyor ve okuyucularını severek işini yapıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Eğitimde teknoloji kullanımı ne durumda?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Bizim ülkedeki eğitim çocukları esir gibi okullara tıkıp akşama kadar dışarı çıkmalarını internete erişmelerini yasaklamak okulda kaçılması devamsızlık yapılması gayet normal diğer ülke eğitimlerine bak Türkiye’ye bak çay demle

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Egitimde teknoloji falan yok ben özel okula geçtim devletten ama devlet okulları çok daha iyiydi okula saat 8 de kapatılıyoruz akşam 18:00 a kadar ordayız telefon yasak akıllı tahta yok kendilerince akşama doğru etüt diye bir şey eklemişler o saatte soru çözün diye test kitaplarını dayatıyorlar velilere de ders işliyoruz diyerek velileri kandırıyorlar gün geçmek bilmiyor hem vaktimizi hem paramızı çalıyorlar.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Millete beyinsiz diyenler hiç aynaya bakıyormu acaba

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Eğitimde teknoloji gayet yeterli durumda. Abartmaya gerek yok. Her eve PC her çocuğa tablet gibi gereksiz girişimlere gerek yok. Okumak isteyen okur, benim gibi okumayan da yoluna bakar. Eşeğe altın semer vurmaya gerek yok.

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   senin gibi bir beyinsizin bu yazıyı okuması vakit ayırması bile beni umutlandırdı. Herşey çok güzel olacak.

  2. Ziyaretçi dedi ki:

   ülke olarak bu beyinsizlere beyin nakli nasıl yapılır onun üzerinede çalışmalıyız

" Eğitimde teknoloji kullanımı ne durumda? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Eğitimde teknoloji kullanımı ne durumda? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Eğitimde teknoloji kullanımı ne durumda? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme En efsane telefon bu! Lenovo Legion Pro inceleme
 2. 2 Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk Yıllardır beklenen teknoloji! Mırıldanarak şarkı bulduk
 3. 3 Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor! Şarj canavarı realme 7 Pro kutusundan çıkıyor!
 4. 4 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 5. 5 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 6. 6 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 7. 7 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 8. 8 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 9. 9 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 10. 10 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?